Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Segment elektromobility je pomerne komplexný, rôzne automobilky sa sústreďujú na rôzne veci, či už ide o maximalizovanie dojazdu pridávaním väčších alebo efektívnejších batérií, alebo skracovanie dĺžky nabíjania navyšovaním nabíjacieho výkonu. Kórejský Hyundai chce byť svetovým lídrom práve v tej druhej menovanej, kde chce poraziť napríklad Teslu, VW či Ford, píše InsideEVs.

Rýchlosť nabíjania je pri elektromobiloch bezpochyby jednou z najdôležitejších vlastností. Viacero prieskumov dokázalo, že vodičom by až tak nevadil nižší dojazd na jedno nabitie, povedzme napríklad okolo 300 km. Čo im prekáža, je dĺžka nabíjania, ktorá je aktuálne stále niekoľkokrát dlhšia než dĺžka tankovania auta so spaľovacím motorom.

Zatiaľ čo natankovanie plnej nádrže trvá pár minút, plné nabitie elektromobilu sa pohybuje v rozmedzí 30 minút až jednej hodiny a aj tento čas závisí od toho, či má daný elektromobil „ideálne podmienky na nabíjanie“.

Hyundai

Zatiaľ čo väčšina automobiliek sa aktuálne snaží maximalizovať dojazd a sústreďuje sa na vývoj batérií, Hyundai na to ide inak. Kórejský koncern chce dosiahnuť, aby sa nabíjacie časy čo najviac priblížili časom tankovania.

Dojazd 100 km už za 5 minút

Obrovskou výhodou koncernu Hyundai voči konkurencii je používanie 800 V architektúry oproti 400 V architektúre, ktorú využíva napríklad Tesla, Volkswagen či Ford, informuje Teslarati. Systém od Hyundai umožňuje dosiahnuť vyššie nabíjacie výkony a pri ideálnych podmienkach sa elektromobil Ioniq 5, respektíve jeho koncernová dvojička Kia EV6, dokážu nabíjať s výkonom až 350 kW.

NEPREHLIADNI
Takto vyzerá extrémne rýchle nabíjanie nového Hyundai Ioniq 5 v praxi

Vďaka tomu dokáže rovnako výkonná DC nabíjačka dodať do batérie energiu na prejdenie 100 km už za menej ako 5 minút. Z 10 % na 80 % sa elektromobily z koncernu Hyundai dokážu nabiť už do 20 minút.

Ak sa pozrieme na koncern Volkswagen, ktorý sa netají tým, že sa chce stať lídrom v oblasti elektromobility, tak ten aktuálne ponúka pri svojej modulárnej platforme MEB maximálny nabíjací výkon „iba“ 150 kW. Hyundai tak má už teraz v tejto oblasti pred konkurenciou mierny náskok, otázne je, či mu tak vysoká rýchlosť nabíjania k niečomu bude. Ak totiž budú chýbať rovnako výkonné alebo výkonnejšie DC nabíjačky, podpora supervýkonného nabíjania zo strany auta je absolútne zbytočná.

Hyundai

Všetko môže zmeniť NIO

Čínsky startup NIO je aktuálne ôsmou najhodnotnejšou automobilkou na svete. Obrovský úspech im bezpochyby priniesla úplne odlišná stratégia týkajúca sa elektromobility, než majú všetky ostatné automobilky. Aktuálne mieri NIO do sveta a prvým trhom mimo Číny bude európska „mekka“ elektromobility – Nórsko.

Tou azda najdôležitejšou informáciou je, že do Nórska prinesie NIO kompletný ekosystém, ktorý zahŕňa nielen samotné elektromobily, ale aj predajne, servisy a samozrejme aj nabíjaciu infraštruktúru, respektíve extrémne populárne stanice na rýchlu výmenu batérií.

Prvý „NIO House“ vyrastie už v treťom kvartáli tohto roka v Osle. V roku 2022 pribudnú ďalšie štyri v mestách Bergen, Stavanger, Trondheim a Kristansand. Súčasťou NIO House bude aj servisné a doručovacie stredisko, ktoré sa takisto spustí už v septembri.

Power Swap Station 2.0 je prvá inteligentná sériovo vyrábaná stanica na výmenu batérií na svete. Okrem nej tu máme už niekoľko prototypov a startupov, ktoré sa pokúšajú zjednotiť svetové automobilky a poskytnúť im svoje riešenie na výmenu batérií, no tie zatiaľ príliš veľký úspech nežnú.

Autonómnu výmenu na stanici novej generácie zabezpečuje až 239 senzorov, ktoré komunikujú cez 4 cloudové systémy. Výmena batérie sa dá jednoducho spustiť jedným kliknutím a pasažieri pri tom ani nemusia opustiť vozidlo.

Nová stanica navyše dokáže vykonať až 312 výmen za deň, čo je trikrát viac než pri predchádzajúcej generácii. Stanica disponuje celkovo 14 slotmi pre batérie a trinástimi batériami, ktoré sa priebežne nabíjajú. Jedna výmena trvá v prepočte 4,6 minúty, avšak tento čas je počítaný aj s autonómnym zaparkovaním a vyparkovaním.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú