Najväčší teleskop z NASA doteraz vytvoril množstvo unikátnych záberov. Pred pár dňami sa mu podaril ďalší fantastický „úlovok“, keď zachytil vzdialenú galaxiu, ktorá zaujme svojou podobou. Galaxia označená ako NGC 2775 je podľa NASA relatívne prázdna a už neformuje také množstvo hviezd ako kedysi. Od Zeme je vzdialená až 67 miliónov svetelných rokov.

Hubblov teleskop sa od 90. rokov, kedy bol vynesený na obežnú dráhu Zeme, postaral o množstvo jedinečných objavov, ktoré pomohli vedcom pri poznávaní vesmíru a jeho tajomstiev. Začiatkom júla prišiel s ďalším odhalením galaxie, ktorá sa odlišuje najmä svojim vzhľadom.

Hubblov teleskop opäť prekvapil úchvatným záberom, odhalil vzdialenú galaxiu

Podobu získala galaxia NGC 2775 zo súhvezdia Raka najmä kvôli svojim vlastnostiam. NASA totiž popísala, že aktivita galaxie je už pomerne nízka a netvorí sa v nej toľko hviezd ako v minulosti. Aj vďaka tomu môže pripomínať tvar vločky s jemnými okrami. Tie tvoria milióny modrých hviezd s rozptýleným prachom.

V strede galaxie už ale nedochádza k žiadnej činnosti, ktorá by mala za následok formovanie nových hviezd. Všetok materiál a plyny sa totiž mali v galaxii podľa vedcov vyčerpať v dávnej minulosti. Keď však bola galaxia vo svojom najlepšom období, bola v jej strede silná aktivita, ktorá vytvorila množstvo hviezd.

Od ostatných galaxií sa táto líši práve svojimi „jemnými“ okrajmi, zatiaľ čo v prípade napríklad našej Mliečnej dráhy sú okraje galaxie výraznejšie a jednotlivé ramená galaxie sú od seba viac vzdialené. Hubblov teleskop tak opäť raz dokázal svoju úlohu vo vesmíre.

Zo Zeme pritom teleskop vyletel na orbitálnu dráhu vo výške 515 km ešte v roku 1990, kedy ho do tohto priestoru vyniesol raketoplán Discovery, informuje Daily Mail. Za 30 rokov potom dokázal odhaliť množstvo nových planét, galaxií, no taktiež pomohol vedcom lepšie pochopiť čierne diery. NASA však pripravuje ešte prepracovanejší teleskop, ktorý by mal byť vypustený už v budúcom roku.

Nenechaj si ujsť
Hubblov teleskop zachytil dychberúce fotografie „umierajúcich“ hviezd

Pripravovaná novinka od NASA prekoná aj Hubblov teleskop

Teleskop Jamesa Webba ale čaká k budúcoročnému štartu ešte dlhá cesta. Technici či inžinieri z NASA už začínajú s dlhým zoznamom dôležitých záverečných testov. Vývoj teleskopu však nebol ľahkým orieškom, keďže jeho štart bol pôvodne naplánovaný na rok 2018.

Zložitosť konštrukcie, veľkých počet častí a skutočnosť, že ide o najkomplexnejší teleskop na svete však tento dátum niekoľkokrát posunuli.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú