Situácia v smartfónovom priemysle sa začína zásadne meniť ako sa do popredia dostávajú niekedy neznámi výrobcovia. Najnovšie štatistiky ukázali dianie v tomto odvetví, kde sa na vrchol rebríčka medzi najväčších výrobcov dostávajú popredné čínske spoločnosti. Kalifornský gigant, Apple, ostáva aj v tomto kvartáli na 3. mieste a v počte predaných smartfónov ho opäť tromfol jeho úhlavný konkurent z Ázie, Huawei.

Štatistiky o predaji smartfónov nám každý štvrťrok poskytujú prehľad o tom, ktorému výrobcovi sa darilo najlepšie. Po predchádzajúcich odhaleniach predbehol v predošlom kvartáli tohto roka Huawei výrobcu iPhonov a stal sa 2. najväčším producentom týchto zariadení. Situácia na trhu však ovplyvnila celkové predaje smartfónov, ktoré opäť medziročne klesli, a to až o 8,4 %. Na čele celého priemyslu sa však drží stále trojica výrobcov, ktorých pozície sa nezmenili ani tentokrát.

Čínsky gigant si vedie čoraz lepšie

Poprednú prvú priečku stále drží vo svojich rukách kórejský Samsung, ktorý však začína zaznamenávať pokles predajnosti smartfónov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka si totiž pohoršil o 13,3 %, čo odpovedá 11,1 miliónom kusov smartfónov. Významný nárast znova dosiahol Huawei, ktorý si stále drží 2. miesto v tomto rebríčku.

Nenechaj si ujsť
Huawei má na konte nový rekord. Mate 20 Pro si v Európe predobjednalo najviac zákazníkov doteraz

Medziročne si však v predaji týchto zariadení polepšil až o 32,5 %, keď svojim zákazníkom predal o 12,7 miliónov smartfónov viac. Veľkú zásluhu na tomto úspechu máju nielen jeho skvelé vlajkové lode, ale tiež nižšia a stredná trieda, ktorú si obľúbili nenáročnejší používatelia. Práve tu potrebuje nájsť správnu cestu Samsung, ktorému sa v prémiovom segmente síce darí, no značne zaostáva v nižších cenových kategóriách.

Známy Apple v týchto štatistikách zostal opäť na 3. mieste a za posledný kvartál predal 46,9 miliónov svojich iPhonov, čo je len o 0,4 % viac ako pred rokom. Do TOP 5 sa však vyšplhali aj stále populárnejší čínski výrobcovia. Xiaomi a Oppo uzatvárajú rebríček najväčších výrobcov smartfónov. Tieto dve spoločnosti pritom majú teraz ešte väčší podiel na trhu než pred rokom, a to napriek miernej strate v predajoch, ktorú zaznamenalo Oppo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom