Zbohom Google, nepotrebujeme ťa. Otestovali sme náhradu Huawei, systém Harmony OS – aký je?
Čínsky gigant Huawei stavil „all in“ na vlastný operačný systém HarmonyOS, ktorý oficiálne svetu predstavil ešte začiatkom júna. Od tej doby ho implementoval do viacerých svojich zariadení, pričom vôbec prvým produktom s týmto operačným systémom boli u nás smart hodinky Huawei Watch 3 a Huawei Watch 3 Pro, ktoré sme otestovali aj v našej recenzii.
Najnovšie spoločnosť rozšírila rodinu týchto zariadení s vlastným operačným systémom o nový cenovo dostupný tablet Huawei MatePad 11, ktorý cieli na všetkých bežných používateľov. Prináša však so sebou práve HarmonyOS 2.0, ktorým nahrádza absenciu Google služieb a v mnohých smeroch stavia na vlastných riešeniach.
Samotný HarmonyOS 2.0 má predstavovať univerzálny operačný systém, ktorým chce Huawei prepojiť všetky svoje produkty zo smart domácnosti, kategórie smartfónov, nositeľných zariadení, ale aj taký tablet. Doteraz sa nový systém spoločnosti dostal aj do najnovšej vlajkovej lode Huawei P50, no dostupný bude aj pre celý rad ďalších modelov.
K nám sa do redakcie nedávno dostal práve nový Huawei MatePad 11 s predinštalovaným HarmonyOS 2.0, s ktorým sme strávili niekoľko týždňov. Dostalo sa mu zaslúženej pocty ako „náhradníkovi“ Androidu?
V recenzii sa ďalej dozvieš:
- Aký je život s Huawei tabletom s HarmonyOS 2.0?
- Ako veľmi používateľ pocíti absenciu Google služieb?
- Aké nedostatky musí ešte Huawei vychytať?
- Pre koho je takýto produkt s HarmonyOS 2.0 ideálny?
Už pri prvom zapnutí zariadenia sa používateľ stretáva s novým operačným systémom, ktorý však po načítaní domovskej obrazovky na prvý pohľad o sebe nedáva vedieť, že je zásadne iný, ako Android s nadstavbou EMUI. Každý fanúšik Huawei tak znova dostáva známe grafické prostredie, ktoré je však upravené na pozadí, v miestach, kde to nie je tak výrazne cítiť.
Vytknúť musím ale veľké množstvo balastu pri prvom zapnutí tabletu, ktorý prichádza s množstvom zbytočných predinštalovaných appiek. Taký Pokec.sk alebo aplikácie pre deti si vie používateľ v prípade potreby stiahnuť aj dodatočne, ak ich bude potrebovať.
Huawei tu opäť dokázal „zamaskovať“ prechod od Androidu k vlastnému HarmonyOS 2.0 tak, aby to používateľovi neudrelo do očí. Prináša mu všetky možnosti v známom šate, na ktoré bol zvyknutý aj v smartfónoch bez Google služieb. Azda jediným najväčším indikátorom prítomnosti nového operačného systému je jeho názov v informáciách o zariadení.
Spoločnosť si však dáva záležať na softvérovej podpore tabletu. Už krátko od začiatku používania Huawei MatePad 11 dostal novú aktualizáciu, ktorá mala vylepšovať používateľskú skúsenosť s dotykovým perom M-Pencil a niekoľko systémových funkcií. V tomto smere je dobré vidieť, že Huawei sa príkladne stará o svoje zariadenia a dopraje im včasné vylepšenia a opravy po stránke softvéru.
Celé prostredie tabletu som aj napriek prítomnosti vlastného HarmonyOS 2.0 vnímal ako kombináciu systému iPadOS od Apple a Androidu. Je jednoznačné, že Huawei inšpiráciu čerpal najmä od týchto systémov. Príkladom je nielen taká obrazovka pre multitasking, ale aj obyčajné pop-up okno s indikátorom nabíjania pera M-Pencil alebo ovládacie centrum s rýchlymi funkciami.
Paradoxne, hoci sa má jednať o tablet s vlastným systémom spoločnosti, nachádzal som tu aj priame odkazy na samotný Android. V prípade prihlasovania do používateľských účtov potom aj také služby Googlu na webe vnímali tento Huawei tablet ako zariadenie s Androidom. Nuž, toto nie je práve najlepšia vizitka pre HarmonyOS 2.0, ktorý by mal byť vlastným operačným systémom giganta.
Kvôli absencii Google služieb aj tu Huawei musel využiť riešenia, s akými sme sa stretli ešte v jeho predošlých Android smartfónoch ako napríklad Huawei Mate 40 Pro. Obchod Play tak nahradil vlastný virtuálny obchod s aplikáciami AppGallery. Žiaľ, rovnako ako predtým, ani teraz nemôžem na margo AppGallery povedať veľa pozitív.
Obchod síce obsahuje potrebné aplikácie pre každého používateľa, samozrejme okrem Google appiek, no trpí zásadnými nedostatkami, ktoré kazia používateľský zážitok. Ako veľké mínus vnímam otravnú a stále prítomnú REKLAMU pri otvorení obchodu, ktorú nie je možné nijakým spôsobom zrušiť alebo preskočiť po niekoľko sekúnd. Tento neduh som kritizoval už vlani a Huawei sa ho stále nezbavil.
Ďalším problémom AppGallery sú cudzojazyčné aplikácie, ktoré sú pre slovenského používateľa absolútne nepoužiteľné. Huawei, prosím, k čomu je Slovákovi aplikácia v arabskom alebo čínskom jazyku?! Opäť ide o rovnaké negatívum, ktoré spoločnosť nedokázala odstrániť.
Jednou z ďalších a pomerne otravných vlastností HarmonyOS 2.0 sú aj vyskakovacie okná, v ktorých systém napríklad žiada používateľa o povolenie k zasielaniu automatických upozornení s propagačnými materiálmi partnerov Huawei. Ako keby nebolo reklamy všade dosť…
Samozrejme v AppGallery nájdeme aplikácie niektorých sociálnych sietí, ale aj bankové appky alebo aplikácie zdravotných poisťovní. To patrí k tomu spomenutému „základu“. Vďaka tomu som mal v mojom prípade k dispozícii aplikáciu Dôvery, VÚB banky, ale aj appku Moje O2.
Ďalšie potrebné aplikácie som už ale musel hľadať cez Petal Search – známy nástroj, ktorý Huawei ponúka ako „prostredníka“ pre vyhľadávanie aplikácií vo virtuálnych obchodoch tretích strán.
Petal Search navedie používateľa napríklad na web APKPure, odkiaľ si môže stiahnuť taký Instagram alebo inú appku, ktorá v AppGallery chýba. Cez takéto zdroje sú potom riešené aj aktualizácie stiahnutých aplikácií.
Tento spôsob inštalácie a hľadania osobne vnímam ako „cenu“ za komplikovanú situáciu Huawei, v ktorej je už niekoľko rokov. Napriek tomu sa dá s takýmto riešením naučiť žiť a ani menej komfortné hľadanie a inštalovanie aplikácií nie je nič, čo by malo bežného používateľa od takéhoto tabletu odradiť.
Z môjho pohľadu je však nedostatkom optimalizácia a prispôsobenie (nielen) Petal Search pre prostredie tabletu. Aplikácia sa otvára s podivným pomerom strán, nevyužíva plný potenciál veľkého displeja.
Pri snahe o vyhľadávanie aplikácie v Petach Search sa otvorí ďalšia samostatná polovica prostredia s ďalším a absolútne zbytočným vyhľadávacím poľom. Prečo, keď taká aplikácia Súbory vie využiť celý potenciál veľkého displeja?
Novinkou je ale podpora písania perom M-Pencil do textových polí všade v prostredí HarmonyOS 2.0. Rukopis sa následne prevedie na text, no chýba tu podpora slovenčiny či češtiny, kvôli čomu systém nepozná mäkčene alebo dĺžne. Ide tak o príjemnú, no pomerne nepodstatnú funkciu, ktorá výrazným spôsobom nezlepší používateľský zážitok.
Pri mnohých aplikáciách stiahnutých či už cez AppGallery alebo pomocou Petal Search som mal ale pocit, že sa jedná len o klasické Android appky, ktoré sa „natiahnu“ na obrazovku tabletu. To však nepôsobí vôbec dobre. Taký Instagram sa už tradične otvára iba v režime na výšku. Facebook sa zobrazí aj v režime na šírku, no opäť vyzerá len ako obyčajná Android appka s nevhodným pomerom strán a navyše mu chýba aj tmavý režim, ktorý je dnes v smartfónoch štandardom.
Aby som ale HarmonyOS 2.0 v Huawei MatePad 11 len nekrivdil, našlo sa tu aj niekoľko šikovných riešení, ktoré pomôžu používateľovi pri každodennej práci s tabletom. Príkladom je bočná lišta s aplikáciami, medzi ktorými som vedel rýchlo prepínať.
Pozitívne vnímam aj možnosť multitaskingu, ktorý ale opäť raz pripomína ten známy iPadOS. Dokáže uľahčiť prácu s viacerými aplikáciami súčasne. Huawei tu využil aj vlastnú klávesnicu Celia Keyboard, ktorá nahrádza predošlé riešenie od Google. Okrem toho je tu na výber aj známa klávesnica SwiftKey alebo aj Kika Keyboard.
Google Mapy už tradične nahradila aplikácia Mapy Petal, ktorá dokáže poskytnúť skvelú alternatívu za riešenie Googlu. Zrejme však málokto bude využívať takýto tablet k navigácii pri šoférovaní…
Pri používaní mi nechýbal ani taký YouTube, ktorý je stále dostupný cez prehliadač. Musel som sa zmieriť len s menej komfortným používateľským zážitkom a absenciou dedikovanej aplikácie. Gmail som si stále vedel spárovať s aplikáciou Email. Isteže, na kompromisy si kvôli chýbajúcim Google službám musí používateľ zvyknúť, no nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť.
Huawei má v HarmonyOS 2.0 stále čo dobiehať. MatePad 11 je však skvelým nástrojom pre každého
V tejto netradičnej recenzii som sa zámerne sústredil primárne na nový HarmonyOS 2.0 a jeho implementáciu v tablete Huawei. Len okrajovo ale spomeniem, že Huawei MatePad 11 ponúka 10,9″ LCD displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, ktorá zvyšuje používateľský zážitok v každej situácii. O výkon sa stará výkonný procesor Snapdragon 865 so 6 GB operačnou RAM pamäťou.
Tablet je vybavený aj slušnou 7250 mAh batériou, s ktorou hravo zvládne aj niekoľko dní používania. Samotné pero M-Pencil je potom vhodným doplnkom pre písanie poznámok či jednoduché kreslenie. Nevnímal by som ho ale ako profesionálny nástroj pre grafikov, nie je totiž na to stavané.
Celkovo vnímam Huawei MatePad 11 ako dokonalý tablet pre bežného používateľa, ktorý ho využije k pozeraniu filmov alebo seriálov, hranie hier, prípadne pre písanie jednoduchých poznámok do školy. Pomer ceny a výkonu je tu skvelý. Už za dostupný peniaz ponúka tablet prekvapivo dobré možnosti, ktoré sú vhodné pre mainstreamové využitie.
V prípade HarmonyOS 2.0 má Huawei ešte čo zlepšovať, no je otázne, či by moje prosby niekedy aj vypočul. Pokiaľ sa však zbaví otravných zbytočností, dokáže lepšie optimalizovať aj vlastné aplikácie a prispôsobiť ponuku AppGallery pre potreby lokálneho používateľa, môže sa z neho stať skvelý operačný systém, ktorý má síce nádych Androidu, no funguje skvelo aj bez Google služieb.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy
Rodinný ranč a večera pod krištáľovým lustrom. Toto je TOP 5 reštaurácií v Prešovskom kraji
124-ročná Číňanka prezradila tajomstvo svojej dlhovekosti. Nedá naň dopustiť, lekári krútia hlavou
Najchladnejšia zima za posledné roky: La Niña natiahne mrazy na našom území, varujú experti
Bitcoin na 150 000 dolároch určite nezastaví. Podľa analytika mieri podstatne vyššie
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Automobilky robili veľkú chybu: Francúzom stačil jeden model na elektrický prevrat, Nóri dokázali nemožné
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Ľudia na ňu takmer zabudli. Slávna automobilka znova ožíva, pripravuje dve špičkové autá
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
-
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
Je teória strún skutočná? Výpočty vedcov prinášajú nádej, ktorá môže prepísať fyziku
Veľké otrasy vo vedeckom svete: Nový druh dávneho živočícha má byť len veľký podvod
Armáda USA dostane desivé vylepšenie. Nasadia AI technológie, ktoré budú vyhrávať vojny
Astronómia je v ohrození. Vodíkový projekt môže zatieniť svetovú ikonu na pozorovanie vesmíru
Milióny ľudí o nej nevie. Skrytá funkcia iPhonu rozpozná rastliny aj svetové pamiatky
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy
Rodinný ranč a večera pod krištáľovým lustrom. Toto je TOP 5 reštaurácií v Prešovskom kraji
124-ročná Číňanka prezradila tajomstvo svojej dlhovekosti. Nedá naň dopustiť, lekári krútia hlavou
Najchladnejšia zima za posledné roky: La Niña natiahne mrazy na našom území, varujú experti
Bitcoin na 150 000 dolároch určite nezastaví. Podľa analytika mieri podstatne vyššie
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené