Prvý smartfón s operačným systémom od Huawei, OS Hongmeng, má prísť už tento rok. Bude predstavený spolu s novým Huawei Mate 30, informuje Android Authority

To, že Huawei už dlhší čas vyvíja vlastný operačný systém Hongmeng, je verejne známe. Otázkou však je, kedy sa dočkáme prvého smartfónu s vlastným systémom. Nedávno sme boli svedkami vyjadrenia predsedu spoločnosti Huawei, Liang Hua, ktorého odpoveď na otázku s akým systémom príde pripravovaný model Mate 30 bola veľmi nejasná.

Podľa najnovších informácií by mal prvý Huawei smartfón s OS Hongmeng totižto prísť už tento rok, informuje správa čínskeho Global Times. Údajne pôjde o telefón so štartovacou cenovkou 2000 čínskych juanov (253 €), a bude sa teda radiť do nižšej strednej triedy.

Dostupný aj pre zariadenia internetu vecí

Napriek tomu, že OS Hongmeng sa má rozšíriť na celý rad zariadení IoT, ako sú napríklad smart televízory či žiarovky, ide podľa správy iba o stratégiu ako znížiť jeho potenciál pre smartfóny. Namiesto toho Huawei údajne testuje jeho kompatibilitu s aplikáciami pre Android, aby mal k dispozícii plán B v prípade ďalšieho zákazu obchodovania v USA. Správa tiež uvádza, že OS Hongmeng má byť viac podobný systému Google Fuchsia než Androidu, a teda má ísť o open-source operačný systém s cieľom lepšej podpory rôznych platforiem, čím chce Huawei do systému prilákať čo najviac vývojárov.

Je však pravda, že ak by bol prvý smartfón s OS Hongmeng skutočne pripravený na globálne spustenie, Huawei by ho pravdepodobne prezentoval prostredníctvom novej vlajkovej lode a nie nenápadným smartfónom nižšej strednej triedy.

Zobraziť celú galériu (2)
Youtube / Mrwhosetheboss

To naznačuje, že by Huawei mohol nový operačný systém naozaj využívať iba na lacnejších zariadeniach v domovskej Číne a rozvíjajúcich sa trhoch ako úsporu nákladov, čím by ponúkol nižšie ceny ako konkurencia. Očakáva sa, že o OS Hongmeng, ktorý sa má mimo Číny volať Oak OS, sa dozvieme prvé oficiálne zhrnutie informácií na vývojárskej konferencii čínskeho giganta v Dongguan, ktorá je už tento piatok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom