História výrezov smartfónov na prvý pohľad nezachádza až tak ďaleko do minulosti, ako by sa mohlo zdať. Medzi prvými totiž s týmto prvkom prišiel v minulom roku Essential Phone, ktorého neskôr nasledoval výročný iPhone X. Huawei, ako najväčší konkurent Apple, zvažoval implementovať do displeja aktuálne moderný výrez obrazovky už pred niekoľkými rokmi, no nakoniec sa tak nestalo. 

Rovnako ako v iných odvetviach, tak aj v tom smartfónovom panujú rôzne trendy, ktoré ovplyvňujú vlastnosti našich milovaných zariadení. S každým predstavením nových modelov prichádzajú aj rôzne inovácie, ktorými chcú výrobcovia zaujať zákazníkov a priniesť niečo nové. To sa v minulom roku sčasti podarilo smartfónu známemu ako Essential Phone, no ten neskôr ostal v tieni rivala z Kalifornie. Apple totiž vo svojom výročnom iPhone X priniesol zmeny, ktorými sa postupne začali riadiť aj ďalší výrobcovia.

Huawei mohol predbehnúť Apple už pred rokmi

K tým, ktorí začali zabúdať na 3,5 mm audio jack a priniesli výrez obrazovky, sa len pred pár týždňami pridal aj Huawei so svojimi smartfónmi P-línie. Modely P20 Pro, P20 a P20 Lite priniesli ešte väčšiu plochu displeja, z ktorého na jeho vrchu ukrojil tzv. „notch“. Túto myšlienku sa však spoločnosť rozhodla preniesť do reality až po rokoch zdĺhavého uvažovania. V skutočnosti sa mohol výrez displeja dostať do Huawei smartfónov ešte pred 3 až 4 rokmi, čo na konferencii Huawei Analyst Summit potvrdil aj šéf spoločnosti, Li Changzhu.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Nenechaj si ujsť
Rozobratie Huawei P20 Pro odhalilo, že tri fotoaparáty sú ešte lepšie než tvrdí výrobca

Spoločnosť teda skutočne zvažovala priniesť do sveta smartfónov razantnú zmenu už roky predtým, ako to urobil Andy Rubin a Apple. Huawei ale v tej dobe ešte len upevňoval svoju pozíciu na mnohých trhoch. Takéto odvážne riešenie preto bolo po dlhých debatách zamietnuté. Pre popredných predstaviteľov spoločnosti teda bolo rozhodne lepším spôsobom pokračovať v tej dobe s klasickým dizajnom a displejom bez výrezu. Navyše čínski klienti tejto značky preferujú symetriu dizajnu a práve výrez nie je v súlade s ich kultúrou.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Odvážne rozhodnutia teda neboli v minulosti tomuto výrobcovi pochuti, no teraz má na to iný názor. Nové zmýšľanie pri navrhovaní smartfónov ukázal Huawei pri posledných novinkách P-línie. Príkladom môže byť najmä nový Huawei P20 Pro, do ktorého inžinieri vložili prvý fotoaparát s troma objektívmi. Konštrukciu navyše pokrýva nádherné farebné prevedenie „Twilight“, ktoré mení odtiene modrej a fialovej v závislosti od slnečných lúčov.

Odvaha mu už nechýba

Tento nový prístup chce spoločnosť uplatňovať aj v budúcnosti a už sa viac nebude báť nových zmien. Do najnovších modelov Huawei teda vkladá veľké nádeje a podľa plánov chce v tomto roku len z P-línie predať až 20 miliónov smartfónov. Ani tento výrobca sa tak už viac nebude brániť novým nápadom, ktoré môžu zmeniť smartfónový priemysel. V budúcnosti to môže byť práve Huawei, kto na svet príde ako prvý s nejakým novým, revolučným riešením a to sa stane vzorom aj pre konkurenciu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom