Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nedávno predstavený Huawei P20 Pro, patrí nepochybne medzi užšiu špičku najlepších smartfónov na trhu. Okrem nadupaného hardvéru, však novinka disponuje aj najlepším fotoaparátom na trhu, čomu vďačí rôznym technológiám a predovšetkým až trojici fotoaparátov.

Už tradične všetky nové vlajkové lode podliehajú niekoľkým testom, kde sa skúša ich odolnosť voči pádom či vode, ale aj náročnosť na ich opravu. Práve tomuto poslednému sa venuje známy portál iFixit. Bližšie sa pozreli aj na trojicu zadných fotoaparátov a prišli na zaujímavú vec, o ktorej sa doteraz nehovorilo a nespomína ju ani samotný výrobca.

Trojitá optická stabilizácia?

Pri rozoberaní smartfónu sa odborníkom z iFixit podarilo zistiť, že optickou stabilizáciou obrazu (OIS) disponujú všetky snímače – 8 MPx teleobjektív, 40 MPx RBG a 20 MPx monochromatický objektív. Stabilizácia obrazu slúži na to, aby natočené videá neboli roztrasené. Šošovka sa dokáže prispôsobiť aktuálnym podmienkam (pohybom) a nerovnosti, či trasenie aspoň sčasti vyrovnať. Samotný výrobca však na svojich oficiálnych stránkach tvrdí, že OIS má len 8 MPx snímač a ostatné sa spoliehajú len na technológiu neurálneho spracovania (NPU jednotka), založenú na umelej inteligencii.

NPU dokáže pracovať s predikčným zaostrovaním (sledovanie objektu a predpovedanie smeru pohybu), pridávať rôzne filtre, či automaticky nastaviť fotoaparát až pre 19 rôznych scén. iFixit však tvrdí, že všetko naznačuje tomu, že optickú stabilizáciu majú všetky tri kamery. Veľmi dobre to je vidieť na videu vyššie. Ak je tomu tak, ktovie prečo sa Huawei s touto vychytávkou nepochválil. Pravdepodobne chcel čo najviac spropagovať jednotku NPU, nakoľko kamera či už pri fotení, alebo natáčaní videá podáva nadpriemerné výsledky.

Nenechaj si ujsť!
Huawei Mate 20 v benchamrku doslova drví konkurenciu. Takýto výkon prinesie Kirin 980

Okrem fotoaparátov portál zhodnotil aj celkovú náročnosť opravy smartfónu a udelil mu výslednú známku 4/10. Ako hlavne negatíva bolo použitie dvoch vrstiev lepidla, sklenená predná a zadná strana, čím je smartfón náchylnejší poškodeniu. Isté ťažkosti môže spôsobovať aj výmena batéria. Pochvalu si však zaslúžili modulárne súčiastky, čo v praxi znamená, že väčšinu súčiastok je možné vymeniť samostatne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú