Spojené štáty predĺžili obchody s čínskou firmou Huawei o 90 dní. V pondelok to uviedol minister obchodu Wilbur Ross v rozhovore pre spravodajskú televíziu Fox Business. Informoval o tom portál FAZ.net. Z rozhodnutia budú mať úžitok najmä veľké spoločnosti ako Google a podobné firmy.

Dodávky čínskej techniky budú pokračovať pre predajcov smartfónov a firmy, ktoré prevádzkujú mobilné siete vybavené technikou Huawei. Predĺženie obchodovania s Huawei dáva firmám čas, aby hľadali náhrady za čínske dodávky. Ross povedal, že sa na zoznam dostalo ďalších 46 firiem koncernu Huawei, s ktorými môžu americké firmy obchodovať len s povolením úradov. Minister zdôraznil, že povolenie bude platiť len do 19. novembra tohto roka.

V USA sa koncern Huawei dostal v máji na čiernu listinu. Jeho obchody s americkými subjektmi podliehajú prísnej vládnej kontrole. Kto chce čínskej firme predať americkú techniku, môže tak urobiť len s povolením americkej vlády. Obchod môže byť zakázaný, ak by boli poškodené americké bezpečnostné záujmy. Americké úrady podozrievajú Huawei, že robí špionáž v prospech čínskej vlády. Dôkazy o tom však nikto nezverejnil. Koncern všetky obvinenia odmieta.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom