Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu zaviedla prísny zákaz používania chatbota Copilot od spoločnosti Microsoft založeného na umelej inteligencii svojimi zamestnancami. Toto rozhodnutie bolo prijaté po tom, ako Úrad pre kybernetickú bezpečnosť identifikoval potenciálne riziká spojené s aplikáciou, najmä hrozbu úniku citlivých údajov snemovne do cloudových služieb, ktoré neboli schválené snemovňou.

Budú ju vo veľkom blokovať

Zákaz zahŕňa odstránenie a zablokovanie aplikácie Copilot zo všetkých zariadení so systémom Windows v snemovni. Tento krok odzrkadľuje pokračujúce úsilie snemovne orientovať sa na interné používanie technológií umelej inteligencie a zároveň pracovať na predpisoch pre rýchlo sa rozvíjajúci sektor umelej inteligencie. Už predtým, v júni minulého roka, snemovňa obmedzila používanie aplikácie ChatGPT, pričom za určitých podmienok povolila len platenú predplatenú verziu a zakázala bezplatnú verziu.

Microsoft Copilot, vyvinutý v spolupráci s tvorcom ChatGPT OpenAI, je navrhnutý tak, aby fungoval ako samostatný chatbot pre webové a mobilné platformy, pričom platené verzie sa integrujú priamo do aplikácií Microsoft Office, ako sú Word, Excel, Outlook a PowerPoint.

V reakcii na zákaz spoločnosť Microsoft vyjadrila svoj zámer vydať balík nástrojov umelej inteligencie prispôsobený na vládne použitie, ktorého cieľom je splniť vyššie požiadavky federálnych vládnych subjektov na bezpečnosť a dodržiavanie predpisov. Očakáva sa, že tieto nástroje budú uvedené na trh neskôr v tomto roku.

X/Tero Alhonen

V usmernení, ktoré vydala Catherine Szpindor, hlavná administratívna riaditeľka snemovne, sa výslovne uvádza, že zákaz sa vzťahuje na komerčnú verziu programu Copilot. Snemovňa však zváži posúdenie vládnej verzie Copilotu, keď bude k dispozícii, aby určila jej vhodnosť na používanie v rámci snemovne. Toto rozhodnutie podčiarkuje širšie obavy amerických orgánov a spoločností týkajúce sa bezpečnostných dôsledkov technológií umelej inteligencie, najmä možnosti neúmyselného zdieľania dôverných informácií s neautorizovanými cloudovými službami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú