Huawei ani zďaleka nie je unikát. Kauzy a spory „preslávili“ takmer všetky technologické spoločnosti
Ako už iste vieš, naprieč celým technologickým svetom sa nehovorí o ničom inom ako o kauze Huawei. Tá vyústila až do obchodnej vojny medzi najväčšími svetovými ekonomikami, USA a Čínou. Túto kauzu podrobne mapujeme, pričom všetko podstatné vieš nájsť v našich článkoch. Pozreli sme sa na to, či je Huawei jediná firma, ktorá robí chyby.
Kauzy, aféry či rôzne spory medzi technologickými firmami, tu vždy boli aj budú. Týkajú sa predovšetkým obvinení z porušovanie dohôd, kopírovania dizajnov a kradnutia patentov.
Apple vs. Samsung
Medzi najznámejšie a najväčšie spory, okrem toho súčasného v súvislosti s Huawei, patrí jednoznačne konflikt medzi Apple a juhokórejským Samsungom. Patentové spory sa ťahali niekoľko rokov, pričom obe firmy sa navzájom obviňovali z krádeží patentov. Ešte v roku 2012 Apple obvinil Samsung z toho, že pri svojich smartfónoch a tabletoch využíva tvar obdĺžnika, čim porušuje ich patenty.
Samozrejme, aj iné spoločnosti využívali tento tvar, no Applu prekážal len Samsung. Neskôr bol Samsung obvinený z porušovania ďalšieho patentu. Malo ísť o spôsob skrolovania obrázkov v galérii. Samsung tento spor prehral, pričom musel do telefónov implementovať iný spôsob posúvania.
V roku 2013 Apple vybojoval zákaz predaja niektorých zariadení značky Samsung na americkom trhu. Niekoľko zariadení malo znova porušovať patenty Apple. Jeden z patentov sa týka technológie dotykovej obrazovky. Aj napriek mnohým súdnym sporom bolo pre verejnosť prekvapením, že Samsung aj naďalej vo veľkom vyrábal pre svojho konkurenta a žalobcu rôzne komponenty. Samsung vyrábal predovšetkým procesory.
Spory pokračovali až k rekordnej pokute
Napätie medzi oboma spoločnosťami opäť vyvrcholilo v ďalší súdny spor, pričom opäť išlo o porušenie patentov. Apple žiadal od Samsungu zaplatiť odškodné vo výške 379,8 miliónov dolárov. Samsung však bol ochotný zaplatiť „len“ 52,7 miliónov. Apple počítal svoju stratu pri predaji smartfónov, nakoľko podľa nich Samsung vyrobil obrovské množstvo zariadení, ktoré porušujú patenty.
Samsung na zariadeniach, ktoré porušovali patenty Applu, zarobil až 3,5 miliardy dolárov. Za všetky patentové porušenia mal Samsung zaplatiť rekordnú pokutu vo výške 930 miliónov dolárov. Po odvolaní sa suma znížila na 548 miliónov, no po opätovnom odvolaní súd odklepol, že je Samsung povinný zaplatiť americkej spoločnosti 290 miliónov dolárov.
Spory pokračovali aj naďalej. V roku 2016 vyhral súdny spor o patenty Samsung. Súd uznal, že Samsung patenty neporušoval, práve naopak, bola to práve spoločnosť Apple, ktorá bola uznaná z porušovania jedného z patentov, ktoré patrili Samsungu. Apple mal zaplatiť 120 miliónov dolárov, no odvolal sa. Odvolanie mu pomohlo, pričom sa rozsudok viac menej obrátil proti Samsungu. Súd uznal, že sa pri porušovaní patentov previnila aj spoločnosť Apple, no zaplatiť mala nakoniec „len“ necelých 160 tisíc dolárov.
Oracle vs Google
V roku 2010 sme boli svedkami sporu medzi spoločnosťou Oracle a Google. V súdnom spore išlo o použitie častí programovacieho jazyka Java. Oracle tvrdilo, že Google použil časti kódu bez povolenia a zaplatenia licencie.
V tomto prípade šlo až o 1 miliardu amerických dolárov. Súdny spor sa taktiež ťahal niekoľko rokov, pričom sa Google vyhol pokute, ktorá sa mohla vyšplhať až na 9,3 miliárd dolárov. Google súd vyhral, pričom bolo potvrdené, že použité časti jazyka Java v mobilnom operačnom systéme nemôžu byť licencované, a preto Oracle nemohol žiadať náhradu škody.
Oracle sa však voči rozsudku odvolal, čo bolo nakoniec dobré rozhodnutie. Súd dal za pravdu Oracle, nakoľko opätovné použitie rozhraní API spoločnosťou Google nebolo spravodlivé. Spor naďalej pokračuje, pričom sa objavili aj informácie, že sa spoločnosti chcú medzi sebou dohodnúť na vyriešení.
Apple vs FBI
Veľký spor nastal aj medzi Apple a FBI. V tomto spore išlo o sprístupnenie dát z telefónu, ktorý patril teroristovi. Ministerstvo spravodlivosti nariadilo Applu, aby pomohlo s odomknutím zašifrovaného iPhone 5c, ktorý používal terorista pri útoku v San Bernardine. FBI žiadala, aby spoločnosť vytvorila softvér, ktorý by zabránil výmazu všetkých dát zo smartfónu po desiatom neúspešnom pokuse o zadanie bezpečnostného kódu.
Apple sa prostredníctvom generálneho riaditeľa Tima Cooka vyjadril, že takýto softvér vytvoriť dokážu, no nebude to dobrý nápad. Podľa Apple by softvér mohol byť ukradnutý hackerskými skupinami, pričom by ho mohli použiť aj na iné zariadenia.
V tomto prípade si Apple získal podporu aj iných technologických spoločností a expertov. Spor nakoniec vyhrali obe strany. Ministerstvo spravodlivosti totiž požiadalo súd o odročenie konania z dôvodu, že našli „tretiu stranu“, ktorá im s technickým riešením pomôže. Apple nakoniec nemusel pristúpiť na príkaz FBI, ktorý mohol poškodiť jeho zákazníkov.
ZTE mala viacero káuz, no najväčšia ju stála až 1 miliardu
Rôznym kauzám sa nevyhla ani čínska spoločnosť ZTE. V roku 2009 zakázal nórsky telekomunikačný gigant Telenor zúčastňovať sa všetkých verejných súťaží a nových obchodných príležitostí, nakoľko mala firma porušiť kódex správania pri obstarávaní.
V roku 2010 spoločnosť predala rôzne systémy na odpočúvanie vládnej telekomunikačnej spoločnosti Iránu. Tento systém má pomáhať Iránu monitorovať a sledovať osoby ich záujmu, za čo si čínska firma vyslúžila celosvetovú kritiku.
Jeden z posledných kiksov spoločnosti ZTE bolo priznanie, že nezákonne vyvážala americkú technológiu do Iránu a Severnej Kórei, čo bolo v rozpore so sankciami. Americké ministerstvo obchodu preto uložilo firme pokutu vo výške 1,19 miliárd dolárov.
Oproti Huawei bolo spoločnosti ZTE aj naďalej umožnené spolupracovať s americkými firmami za predpokladu, že riadne potrestá všetkých zamestnancov zapojených do tejto kauzy. ZTE vyhlásilo, že tak aj urobilo, no nakoniec sa prevalilo, že šlo o nepravdivé vyhlásenie, čo malo za následok zákaz obchodovania medzi americkými firmami na 7 rokov.
V minulom roku však spoločnosť pristúpila na dohodu, kedy sa zaviazala, že zaplatí pokutu vo výške 1 miliardy amerických dolárov a ďalších 400 miliónov vloží do úschovy. Navyše mala nahradiť celý svoj vrcholový manažment a zriadiť oddelenie Compliance. ZTE sa vrátilo na trh finančne oslabené a s neúplným vedením a pošramotenou reputáciou.
Budeme aj naďalej svedkami sporov medzi technologickými firmami?
Budeme! Technologických sporov bolo viac než dosť. Niektoré boli vážnejšie a trvali roky, iné boli krátke a vyriešili sa pomerne rýchlo. Faktom však je, že v týchto konfliktoch je v hre takmer vždy obrovský balík peňazí. Najčastejšími dôvodmi sporov sú patentové krádeže, politické záujmy, porušenie nariadení, no v poslednej dobe sme svedkami obvinení zo špionáže, ako je to v prípade najnovšej kauzy spoločnosti Huawei.
Je viac než isté, že aj v budúcnosti sa budeme stretávať s rôznymi kauzami, ktoré budú končiť na súdoch a v ktorých sa budú točiť obrovské peniaze. Veď nakoniec v biznise ide práve o to.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Vojenský konflikt na spadnutie. Ázijská mocnosť hrozí útokom na najcennejšie zbrane USA
Spoločnosť GlobalLogic spúšťa riešenie VelocityAI postavené na využívaní AI, digitálnych možností a ľudských znalostí
Bez pilota a bez paliva. Nové drony dopravia zásielky extrémne efektívne, unesú stovky kíl
Invázia môže začať kedykoľvek. Čínska flotila s útočnými zbraňami tlačí na Taiwan čoraz viac
Má 66 radarov s umelou inteligenciou a na pokutách už vybrali milióny. Táto obec je postrachom vodičov
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Znižuje biologický vek až o 6 rokov. Vedci označujú kontroverznú diétu za favorita proti starnutiu
Študovaný odborník vyvracia mýty: 5 chýb pri prerušovanom pôste, ktoré ti zničia výsledky
Vlaky meškajú viac ako 100 minút: Nehoda na železničnej trati skončila tragicky
Island zasiahla silná sopečná erupcia: Vznikla 500-metrová trhlina, vyhlásili červený poplach
3 mladí inovátori získali 23 miliónov eur: Ich lacné senzory konkurujú predraženým vojenským systémom
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Štát všetkých zaskočil: Tisíce Slovákov nepotrebujú PZP (PREHĽAD)
- Žiadna pokuta, rovno ti zoberú vodičák. Tieto činnosti za volantom nikdy nerob (PREHĽAD)
- Najočakávanejší seriál roka aj kultové sci-fi. TOP 11 noviniek na Netflixe a ďalších v apríli
- Slovenský konkurent Netflixu rozdáva predplatné zadarmo, má len jednu podmienku
- Kvantová náhoda je tu. Počítač prvýkrát v histórii vytvoril neprelomiteľné číslo
-
- Štát všetkých zaskočil: Tisíce Slovákov nepotrebujú PZP (PREHĽAD)
- Žiadna pokuta, rovno ti zoberú vodičák. Tieto činnosti za volantom nikdy nerob (PREHĽAD)
- Pokorili hranice vedy. Nový motor nepotrebuje žiadne palivo, využíva nepochopenú vlastnosť fyziky
- Ohromne zbohatnú. Známa veľmoc našla nálezisko so 100 miliónov tonami ropy
- Slovenský konkurent Netflixu rozdáva predplatné zadarmo, má len jednu podmienku
-
- Štát všetkých zaskočil: Tisíce Slovákov nepotrebujú PZP (PREHĽAD)
- Pokorili hranice vedy. Nový motor nepotrebuje žiadne palivo, využíva nepochopenú vlastnosť fyziky
- Žiadna pokuta, rovno ti zoberú vodičák. Tieto činnosti za volantom nikdy nerob (PREHĽAD)
- Vedci prelomili hranice fyziky. Energia, na ktorú čaká celý svet, bude čoskoro konečne realitou
- Čína dostala tvrdý odkaz. Ostrov v Ázii predstavil zbraň proti invázii za 24 miliárd dolárov
Európa si pred zimou vydýchne. Nórsko zvýši letný export plynu
Klimatická zmena mení správanie Slovákov. Viac šetria a investujú do úspor
Zatvorené navždy. Fínsko sa rozlúčilo s jedným typom elektrární
Zázrak pod pieskom. Vedci odhalili starobylú studňu plnú tajomstiev
Česko si testuje odolnosť. Strategické zásoby ropy vystačia na dva mesiace
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Znižuje biologický vek až o 6 rokov. Vedci označujú kontroverznú diétu za favorita proti starnutiu
Študovaný odborník vyvracia mýty: 5 chýb pri prerušovanom pôste, ktoré ti zničia výsledky
Vlaky meškajú viac ako 100 minút: Nehoda na železničnej trati skončila tragicky
Island zasiahla silná sopečná erupcia: Vznikla 500-metrová trhlina, vyhlásili červený poplach
3 mladí inovátori získali 23 miliónov eur: Ich lacné senzory konkurujú predraženým vojenským systémom
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené