Kauza spomaľovania starších iPhonov, ktorej momentálne čelí Apple, samozrejme vytvára otázky aj v súvislosti s ostatnými výrobcami. Robia to isté so svojimi smartfónmi aj oni? 

Apple zámerne znižuje výkon procesoru v niektorých modeloch iPhonov, aby tak zamedzil náhlemu vypnutiu zariadení z dôvodu starnúcich batérií. Záležitosť, ktorú pôvodne Apple pred používateľmi tajil, vyšla na povrch až takmer po roku od uvedenia do „prevádzky“, a to aj vďaka 17-ročnému mladíkovi. Portál The Verge teraz kontaktoval aj ďalších veľkých výrobcov s otázkou, ako je to u nich. Zatiaľ je známy postoj dvoch spoločností. Hovorca HTC uisťuje, že „spomaľovanie nie je niečo, čo robíme“ a jasne sa k záležitosti postavili aj v Motorole: „Neznižujeme výkon procesoru na základe veku batérie.“

Používatelia zariadení od týchto dvoch spoločností teda majú istotu, že výrobca umelo neznižuje výkon smartfónov. Čaká sa aj na reakcie ďalších veľkých producentov, a to Google, Samsungu, LG a Sony. Z vyjadrenia hovorcu posledne spomínanej spoločnosti vyplýva, že stanovisko príde zrejme až v novom roku. Z PR oddelenia Samsungu zas prichádzajú nejasné správy, že „na záležitosť sa pozrú“.

Je vinný len Apple?

Vyjadrenia ostatných výrobcov môžu priniesť do celej kauzy viac svetla a vyjasnenie, či spomalenie procesora je praktikou len u Apple, alebo ho v určitej miere využíva niekto ďalší. V súvislosti s konaním spoločnosti z Cupertina sa používatelia sťažujú najmä na nedostatočnú transparentnosť ohľadom uvedenia funkcie do modelov iPhone 6, 6S a SE.

Nenechaj si ujsť
Apple vydal oficiálne ospravedlnenie za spomaľovanie iPhonov. Spravil aj pozitívny krok v biznisovej stratégii

Spomalenie procesoru totiž mohlo niektorých majiteľov smartfónu pomýliť a viesť ku kúpe nového zariadenia. V kauze sa teda spomína aj problém plánovaného zastarávania. Apple to však odmieta, za záležitosť sa ospravedlnil a znížil aj cenu za výmenu batérií. Uvidíme teda, ako sa záležitosť ďalej vyvinie, a aké reakcie prídu od ostatných výrobcov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom