Xbox One od Microsoftu patrí medzi najpopulárnejšie herné konzoly na svete. Spoločnosť sa však teraz rozhodla rozšíriť možnosti vývoja nových hier pre svoju konzolu. Predstavila nový plán, vďaka ktorému bude môcť hry na Xbox One vytvárať a predávať takmer každý. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Nový projekt od Microsoftu, Xbox Live Creator Program, umožní vytvárať herné tituly pre konzolu Xbox One nielen tímom vývojárov, ale aj jednotlivcom. Tí získajú prístup k maloobchodnej verzii konzoly, ktorá poslúži na vývoj hier. Hry budú môcť vývojári publikovať v obchode Xbox Store aj bez toho, aby museli ísť cez už existujúce kanály spoločnosti. Do dnešného dňa sa museli vývojári pre publikovanie svojej hry obrátiť so žiadosťou na Microsoft prostredníctvom [email protected] programu. Následne po schválení spoločnosťou dostali povolenie publikovať svoj herný titul. Zatiaľ je nový Xbox Live Creator Program iba vo fáze skúšania a obsahuje niekoľko podmienok.

zdroj fotografie: Windows Central

Nenechaj si ujsť
Nová verzia Windowsu 10 dostane krajší dizajn, toto sú hlavné zmeny

Kým sa nový projekt nerozšíri pre celú verejnosť, tak vývojár musí vytvárať „univerzálne“ hry. Tie musia bežať nielen na konzole Xbox One, ale aj na akomkoľvek zariadení s operačným systémom Windows 10. Microsoft si taktiež vyhradzuje právo odstrániť zo svojho obchodu akúkoľvek hru, ktorá podľa neho obsahuje škodlivý alebo nevhodný obsah. Nový program však nie je zadarmo. Na samom začiatku musí vývojár zaplatiť jednorázový poplatok vo výške od 19 do 95 €. Zatiaľ je však nejasné, aký vysoký poplatok jednotlivci zaplatia. Vývojári stále nezískajú prístup k funkciám multiplayer ani k rebríčku dosiahnutých úspechov, ktoré by mohli zakomponovať do svojej hry.

Na druhej strane môžu ale do svojich titulov integrovať rebríček najlepších hráčov či skupinový čet. Malou nevýhodou zrejme bude oddelené umiestnenie hier vytvorených prostredníctvom nového programu. Microsoft ich umiestni do samostatnej sekcie, čo môže obmedziť ich možnosti rozšíriť sa k širokej verejnosti. K novému Xbox Live Creator Programu sa vyjadril aj Chris Charla, ktorý je riaditeľ pre [email protected] program:

S novým vývojárskym programom môže ktokoľvek vytvárať hry, do ktorých je možné zakomponovať aj funkcie sociálnych sietí. Novinky bude možné zverejniť pre hernú konzolu Xbox One alebo zariadenia s operačným systémom Windows 10. To znamená, že k novým titulom bude mať prístup mnoho majiteľov konzoly Xbox One a zariadení so systémom Windows 10, no neskôr sa k nim pridá aj Project Scorpio. Ide  tak o stovky miliónov ľudí využívajúcich spomínané zariadenia.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
100%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]