Budovanie infraštruktúry 5G siete naďalej pokračuje a vo vývoji svojich modemov napredujú aj mnohí výrobcovia počítačových čipov. Svoju vlastnú divíziu mal aj Intel, ktorý sa však v júli tohto roka rozhodol tento biznis predať Applu za 1 miliardu dolárov. Spoločnosť teraz tvrdí, že pri predaji 5G modemov prišla o miliardy dolárov a obvinila Qualcomm z protimonopolných praktík, ktoré jej mali uškodiť, informuje Techspot.

S nástupom 5G sietí sa mení aj trh, ktorý v lete prišiel o jedného z významných hráčov. Intel totiž predal svoju divíziu Applu za miliardu dolárov. Po niekoľkých mesiacoch však spoločnosť vidí v tomto odvetví omnoho väčší potenciál a tvrdí, že táto dohoda bola príliš podcenená. Intel údajne predal svoje 5G modemy gigantovi z Cupertina o miliardy dolárov lacnejšie. Qualcomm tak prišiel o konkurenta, ktorý by mohol pomôcť pri vývoji tohto trhu.

Intel prišiel o výnosný biznis. Prekaziť ho mala politka Qualcommu

Strata Intelu tak môže posadiť Qualcomm „na koňa“ a práve táto firma sa môže stať najväčším hráčom v tomto biznise. Intel ju tiež obvinil z nekalých praktík, ktoré ho mali donútiť k rozhodnutiu, aby z tohto biznisu odišiel. Qualcomm aktuálne praktizuje plán, ako zabrániť svojim odberateľom kupovať čipy od konkurencie a tým aj od Intelu. Pokým teda zákazník nesúhlasí s takouto dohodou, nedostane jeho komponenty. Intel však ešte pred uzavretím dohody s Apple tvrdil, že nevidí v kategórii 5G modemov jasnú cestu k profitu a návratnosti investícií.

Nenechaj si ujsť
Intel nestíha vyrábať svoje procesory. O pomoc požiadal konkurenciu

Qualcomm momentálne čelí aj vyšetrovaniu vládnej agentúry FTC (Federal Trade Commission), ktorá vyšetruje protimonopolné praktiky spoločnosti. Nanešťastie Intelu nepomohla ani dohoda s Apple. Qualcomm s týmto výrobcom smartfónov totiž pred časom uzavrel zmluvu, ktorá z neho spravila exkluzívneho dodávateľa modemov pre iPhony na 6 rokov, informuje Gizmochina. Momentálne neostáva Intelu veľa možností. Spoločnosť stále vyrába a predáva 4G modemy pre počítače, no v blízkej budúcnosti tento segment zrejme opustí nadobro.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom