Hrozila zrážka Crew Dragonu s vesmírnym odpadom? Najnovšie hlásenie vyjasnilo celú situáciu
SpaceX a NASA sa intenzívne pripravujú na zajtrajší let misie Crew-2 (USCV-2 – United States Crew Vehicle mission 2), uskutočniť sa má o 11:49 nášho času. Súkromná spoločnosť vynesie na svojej opakovateľne použiteľnej rakete Falcon 9 a kapsule Crew Dragon štyroch astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.
Pôjde o úplne prvé opakované použitie súkromne vyvinutej kozmickej lode, ktorá je schválená pre lety s ľudskou posádkou, informuje Everyday Astronaut.
Doplnené 27. apríla:
Počas letu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dostala misia Crew-2 hlásenie o potencionálnej hrozbe, ktorú mal predstavovať vesmírny odpad. Astronauti sa museli kvôli tomu znovu obliecť do svojich oblekov a modul Crew Dragon vykonal úhybný manéver. Nakoniec všetko dobre dopadlo a k žiadnej zrážke nedošlo, no podľa Vesmírneho veliteľstva Spojených štátov (United States Space Command) bolo varovanie falošné, informuje Phys.org.
Ako sa nakoniec ukázalo, podľa veliteľstva nebol v blízkosti modulu žiaden objekt, ktorý by preň predstavoval hrozbu. Podľa hovorkyne veliteľstva v tom čase predpokladali, že sa neďaleký objekt môže priblížiť ku Crew Dragonu, no krátko na to si uvedomili, že išlo o chybné hlásenie.
Hoci sa tak posádka patrične pripravila na takéto riziko a modul vykonal úhybný manéver, k žiadnej ani potencionálnej zrážke nemohlo podľa nových správ dôjsť. Ďalšie detaily zatiaľ nie sú známe a incident je predmetom vyšetrovania.
Pôvodný článok:
13:43
Priechod úspešne otvorený, astronauti majú teraz prístup do priestorov Medzinárodnej vesmírnej stanice. SpaceX a NASA zvládli misiu bezchybne, o pár dní sa na Zem vráti posádka misie Crew-1 z minulého roka.
24. apríla o 11:20
Kapsula Crew Dragon so štyrmi astronautmi na palube sa úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici, nezastavila ju ani hrozba zrážky s neznámym objektom. Nasledovať bude otvorenie priechodu a vítacia ceremónia astronautov. Po prvý raz má SpaceX na ISS dve kapsule Crew Dragon naraz.
Docking confirmed – second time at the @space_station for this Dragon pic.twitter.com/JLC9wOjRFT
— SpaceX (@SpaceX) April 24, 2021
20:15
Kým štart prebehol úspešne, let smerom k ISS priniesol svoj prvý problém. Kozmická loď Crew Dragon musela vykonať úhybný manéver, aby sa vyhli zrážke s vesmírnym odpadom. Všetci astronauti si pre istotu opäť nasadili svoje skafandre. Manéver prebehol úspešne a kapsula s astronautmi pokračuje vo svojej ceste na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, informácie o nebezpečnom objekte zatiaľ nie sú k dispozícii.
A bit of excitement on Crew Dragon about 15 minutes ago. Astronauts, warned that there was a piece of space debris was going to go by, they put their spacesuits back on and put down the visors as a precaution.
— Kenneth Chang (@kchangnyt) April 23, 2021
12:02
Kapsula Crew Dragon sa oddelila od druhého stupňa a je na nominálnej dráhe k Medzinárodnej vesmírnej stanici, ku ktorej má doraziť zajtra, 24. apríla. Prvý stupeň úspešne pristál na autonómnej morskej plošine OCISLY.
11:49
Falcon 9 s posádkou štyroch astronautov úspešne odštartoval a mieri s kapsulou Crew Dragon na obežnú dráhu. Prvý stupeň rakety sa vráti a pristane na autonómnej morskej plošine, druhý stupeň dostane kapsulu na správnu obežnú dráhu a následne opätovne vstúpi do atmosféry, kde zhorí a jeho zvyšky dopadnú do oceánu.
Liftoff of Falcon 9 and Dragon! pic.twitter.com/g6Oi8qwU2Y
— SpaceX (@SpaceX) April 23, 2021
11:14
Započala čerpacia procedúra a do Falconu teraz prúdi raketové palivo a tekutý kyslík. Prístupové rameno bolo odsunuté a kapsula Crew Dragon má priestor uniknúť v prípade núdzovej situácie.
Crew access arm retracts from Dragon and Falcon 9 pic.twitter.com/XcQTkHMT3v
— SpaceX (@SpaceX) April 23, 2021
10:19
Do štartu ostáva 90 minút, posádka je už v kapsule Crew Dragon na vrchu rakety Falcon 9 a čakajú na odsunutie prístupového ramena a napokon začiatok čerpacej sekvencie, kedy sa začnú nádrže rakety napĺňať tonami paliva. Maximálne naplnený Falcon 9 váži viac než 500 ton.
8:06
Štvorčlenná posádka ja oblečená vo svojich skafandroch a prípravy prebiehajú v súlade so stanoveným harmonogramom.
Aktualizácia 23. apríla o 7:30
SpaceX spustil živé vysielanie a spoločnosť sa chystá na dnešný let, ktorý sa má uskutočniť o 11:49 nášho času. Počasie je vyhovujúce v oblastiach štartu aj pristátia prvého stupňa.
Pôvodný článok:
Misia dosiahne hneď niekoľko kľúčových míľnikov
Okrem opakovaného použitia kozmickej lode Crew Dragon C206 Endeavor má za sebou jeden let aj prvý stupeň rakety Falcon 9. Tento prvý stupeň, s označením B1061, v novembri minulého roka vyniesol do vesmíru misiu Crew-1, takisto so štyrmi astronautmi. Crew Dragon Endeavor zase letel s dvoma astronautmi v máji a šlo o vôbec prvý let astronautov do kozmu na súkromnom plavidle.
B1061 sa po oddelení druhého stupňa vráti naspäť na Zem a pristane na autonómnej morskej plošine OCISLY (Of Course I Still Love You). Tento prvý stupeň má pritom už dnes naplánovanú aj tretiu misiu s ľudskou posádkou, ktorou je Inspiration-4. Tá sa stane úplne prvou súkromnou misiou do vesmíru s plne súkromnou posádkou. Let misie Crew-2 bude možné sledovať na oficiálnom vysielaní SpaceX alebo NASA a o jej priebehu budeme informovať aj prostredníctvom tohto článku.
Misiu Crew-2, ktorej súčasťou je aj európsky astronaut Thomas Pesquet, bude vysielať aj RTVS. Sledovať budeš môcť naživo štart rakety, za ktorým bude nasledovať relácia o fungovaní Medzinárodnej vesmírnej stanice.
Posádka je medzinárodná a na ISS pobudne pol roka
Posádka zajtrajšej misie pozostáva z dvoch amerických astronautov – Shane Kimbrough a astronautky Katherine Megan McArthur (tá je zároveň pilotkou misie Crew-2), francúzskeho astronauta Thomasa Gautiera Pesqueta z Európskej vesmírnej agentúry a japonského astronauta Akihiko Hoshide z JAXA.
Na medzinárodnej vesmírnej stanici majú stráviť 180 dní a rovnako ako všetci astronauti sa budú starať o vedecké experimenty na jej palube. Jednou z dôležitých úloh misie Crew-2 je vylepšovanie solárnych panelov ISS, budú totiž pracovať na montáži panelov iROSA – ide o špeciálne kompaktné solárne panely, ktoré sa dokážu postupne rozprestrieť. Tie staré už čiastočne degradovali a produkujú menej energie, pričom spotreba stanice stúpa kvôli jej rozširovaniu.
Okrem výskumu ľudských buniek, ktoré simulujú chovanie orgánov, so sebou prinesie misia Crew-2 aj experiment CHIME, pomocou ktorého chcú vedci skúmať potenciálne oslabenie imunitných reakcií v dôsledku mikrogravitácie, píše NASA. Experiment môže pomôcť takéto problémy identifikovať a nájsť spôsoby, ako proti nim v budúcnosti bojovať.
Misia mala pôvodne štartovať už 22. apríla, teda na deň Zeme. To bol podľa NASA príznačný dátum, keďže posádka Crew-2 prispeje aj k výskumu klimatických zmien v rámci programu CEO (Crew Earth Observations). Astronauti pre tento projekt vyhotovili už viac než 1,5 milióna fotografií Zeme, čím radikálne prispeli k výskumu svetelného smogu, rozpadu antarktických ľadovcov a kvitnutia rias.
NASA už zvolila časť posádky aj pre ďalšie dve misie, na SpaceX sa spolieha
Budúce misie Crew-3 a Crew-4 majú už zostavenú časť svojej posádky. Na misii Crew-3 uvidíme dvoch amerických astronautov a jedného nemeckého, pričom do kozmu sa majú dostať v októbri tohto roka. Pre Crew-4 sú zatiaľ zvolení len dvaja americkí astronauti, času je však ešte mnoho. Na ISS totiž poletia až v roku 2022.
NASA sa spolieha na Muskovu spoločnosť SpaceX nielen v letoch na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, za ktoré musela v posledných rokoch platiť Ruskej federácii, ale tiež v lunárnom programe Artemis.
Pred pár dňami sa totiž vesmírna agentúra rozhodla udeliť SpaceX kontrakt na stavbu a prevádzku lunárneho pristávacieho modulu. Tým sa stane špeciálna verzia mega-rakety Starship, ktorú spoločnosť momentálne vyvíja pre kolonizáciu Marsu.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Stačí im špeciálne svetlo a rozpúšťadlo. Vedci našli nový spôsob efektívnej recyklácie
Urobili ďalšie dôležité výpočty. NASA má nové správy o potenciálne nebezpečnom asteroide
Kedysi boli sci-fi. Toto je TOP 8 technológií, ktoré sú dnes realita
Muskov šialený výlev pobúril aj jeho zvyšných fanúšikov, vulgárne napadol veliteľa ISS
Na jej povrchu pršia drahokamy. Vedci objavili veľmi zvláštnu planétu, aká nemá obdobu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Poľsko prišlo s revolučným nápadom: Elektromobil u našich severných susedov kúpiš už od 10-tisíc eur
Mesežnikov skritizoval Ficov prejav v USA: „Prvýkrát na tejto konferencii vystúpil bývalý komunista“
Nebezpečnú potravinu konzumujú milióny ľudí. Pri nesprávnej úprave je smrteľná. Ročne má na svedomí stovky obetí
KVÍZ: Zvieracie rekordy prekvapia 70 % Slovákov. Dokáž, že si znalec živočíšnej ríše
Tragédia v Nízkych Tatrách: V oblasti Derešského sedla zomrela 47-ročná žena
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Mali byť hitom, no nikto ich nechcel. TOP 8 technologických prepadákov slávnych značiek
- Lepší akčný seriál v súčasnosti nenájdeš. Dorazila nová séria obľúbeného titulu, kritici nešetria chválou
- Kedysi boli sci-fi. Toto je TOP 8 technológií, ktoré sú dnes realita
- Ak nepredáš auto, poškodíme ti ho. Majitelia populárnej značky čelia vyhrážkam po celom svete
-
- Mali byť hitom, no nikto ich nechcel. TOP 8 technologických prepadákov slávnych značiek
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Lepší akčný seriál v súčasnosti nenájdeš. Dorazila nová séria obľúbeného titulu, kritici nešetria chválou
- Kedysi boli sci-fi. Toto je TOP 8 technológií, ktoré sú dnes realita
- Európa je blízko k neobmedzenej energii. Západná mocnosť udržala jadrovú fúziu rekordných 22 minút
-
- Majú voňať, namiesto toho nám ničia pľúca. Vedci varujú pred tichým zabijakom ovzdušia v dome
- Majú zásoby 85 miliárd m³. Do Európy začne prúdiť nový zdroj plynu z prekvapivej krajiny
- Mali byť hitom, no nikto ich nechcel. TOP 8 technologických prepadákov slávnych značiek
- Podmanil si divákov v 75 štátoch vrátane Slovenska. Drsný film dostal pokračovanie na Netflixe (TRAILER)
- Ľudstvo objavuje „nový svet“. V hĺbke 2 000 metrov našli mimoriadne vzácny zdroj energie
Slovensko zasiahlo rekordné sucho. Kritické obdobie pre krajinu príde čoskoro, vysvetľuje klimatológ
Môže za to najmä jeden faktor. Apple zvýšil cenu nového iPhonu, ten ďalší bude ešte drahší
Musk obvinil Bidena v citlivej veci. Európsky astronaut ho usvedčil z jasného klamstva
Oživili zabudnutý projekt. YouTube dostane novú aplikáciu, používateľov až tak veľmi nepoteší
Apple pridáva do svojich zariadení novú funkciu. Pomôže zefektívniť ich používanie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Poľsko prišlo s revolučným nápadom: Elektromobil u našich severných susedov kúpiš už od 10-tisíc eur
Mesežnikov skritizoval Ficov prejav v USA: „Prvýkrát na tejto konferencii vystúpil bývalý komunista“
Nebezpečnú potravinu konzumujú milióny ľudí. Pri nesprávnej úprave je smrteľná. Ročne má na svedomí stovky obetí
KVÍZ: Zvieracie rekordy prekvapia 70 % Slovákov. Dokáž, že si znalec živočíšnej ríše
Tragédia v Nízkych Tatrách: V oblasti Derešského sedla zomrela 47-ročná žena
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené