Hrozila zrážka Crew Dragonu s vesmírnym odpadom? Najnovšie hlásenie vyjasnilo celú situáciu
SpaceX a NASA sa intenzívne pripravujú na zajtrajší let misie Crew-2 (USCV-2 – United States Crew Vehicle mission 2), uskutočniť sa má o 11:49 nášho času. Súkromná spoločnosť vynesie na svojej opakovateľne použiteľnej rakete Falcon 9 a kapsule Crew Dragon štyroch astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.
Pôjde o úplne prvé opakované použitie súkromne vyvinutej kozmickej lode, ktorá je schválená pre lety s ľudskou posádkou, informuje Everyday Astronaut.
Doplnené 27. apríla:
Počas letu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dostala misia Crew-2 hlásenie o potencionálnej hrozbe, ktorú mal predstavovať vesmírny odpad. Astronauti sa museli kvôli tomu znovu obliecť do svojich oblekov a modul Crew Dragon vykonal úhybný manéver. Nakoniec všetko dobre dopadlo a k žiadnej zrážke nedošlo, no podľa Vesmírneho veliteľstva Spojených štátov (United States Space Command) bolo varovanie falošné, informuje Phys.org.
Ako sa nakoniec ukázalo, podľa veliteľstva nebol v blízkosti modulu žiaden objekt, ktorý by preň predstavoval hrozbu. Podľa hovorkyne veliteľstva v tom čase predpokladali, že sa neďaleký objekt môže priblížiť ku Crew Dragonu, no krátko na to si uvedomili, že išlo o chybné hlásenie.
Hoci sa tak posádka patrične pripravila na takéto riziko a modul vykonal úhybný manéver, k žiadnej ani potencionálnej zrážke nemohlo podľa nových správ dôjsť. Ďalšie detaily zatiaľ nie sú známe a incident je predmetom vyšetrovania.
Pôvodný článok:
13:43
Priechod úspešne otvorený, astronauti majú teraz prístup do priestorov Medzinárodnej vesmírnej stanice. SpaceX a NASA zvládli misiu bezchybne, o pár dní sa na Zem vráti posádka misie Crew-1 z minulého roka.
24. apríla o 11:20
Kapsula Crew Dragon so štyrmi astronautmi na palube sa úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici, nezastavila ju ani hrozba zrážky s neznámym objektom. Nasledovať bude otvorenie priechodu a vítacia ceremónia astronautov. Po prvý raz má SpaceX na ISS dve kapsule Crew Dragon naraz.
Docking confirmed – second time at the @space_station for this Dragon pic.twitter.com/JLC9wOjRFT
— SpaceX (@SpaceX) April 24, 2021
20:15
Kým štart prebehol úspešne, let smerom k ISS priniesol svoj prvý problém. Kozmická loď Crew Dragon musela vykonať úhybný manéver, aby sa vyhli zrážke s vesmírnym odpadom. Všetci astronauti si pre istotu opäť nasadili svoje skafandre. Manéver prebehol úspešne a kapsula s astronautmi pokračuje vo svojej ceste na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, informácie o nebezpečnom objekte zatiaľ nie sú k dispozícii.
A bit of excitement on Crew Dragon about 15 minutes ago. Astronauts, warned that there was a piece of space debris was going to go by, they put their spacesuits back on and put down the visors as a precaution.
— Kenneth Chang (@kchangnyt) April 23, 2021
12:02
Kapsula Crew Dragon sa oddelila od druhého stupňa a je na nominálnej dráhe k Medzinárodnej vesmírnej stanici, ku ktorej má doraziť zajtra, 24. apríla. Prvý stupeň úspešne pristál na autonómnej morskej plošine OCISLY.
11:49
Falcon 9 s posádkou štyroch astronautov úspešne odštartoval a mieri s kapsulou Crew Dragon na obežnú dráhu. Prvý stupeň rakety sa vráti a pristane na autonómnej morskej plošine, druhý stupeň dostane kapsulu na správnu obežnú dráhu a následne opätovne vstúpi do atmosféry, kde zhorí a jeho zvyšky dopadnú do oceánu.
Liftoff of Falcon 9 and Dragon! pic.twitter.com/g6Oi8qwU2Y
— SpaceX (@SpaceX) April 23, 2021
11:14
Započala čerpacia procedúra a do Falconu teraz prúdi raketové palivo a tekutý kyslík. Prístupové rameno bolo odsunuté a kapsula Crew Dragon má priestor uniknúť v prípade núdzovej situácie.
Crew access arm retracts from Dragon and Falcon 9 pic.twitter.com/XcQTkHMT3v
— SpaceX (@SpaceX) April 23, 2021
10:19
Do štartu ostáva 90 minút, posádka je už v kapsule Crew Dragon na vrchu rakety Falcon 9 a čakajú na odsunutie prístupového ramena a napokon začiatok čerpacej sekvencie, kedy sa začnú nádrže rakety napĺňať tonami paliva. Maximálne naplnený Falcon 9 váži viac než 500 ton.
8:06
Štvorčlenná posádka ja oblečená vo svojich skafandroch a prípravy prebiehajú v súlade so stanoveným harmonogramom.
Aktualizácia 23. apríla o 7:30
SpaceX spustil živé vysielanie a spoločnosť sa chystá na dnešný let, ktorý sa má uskutočniť o 11:49 nášho času. Počasie je vyhovujúce v oblastiach štartu aj pristátia prvého stupňa.
Pôvodný článok:
Misia dosiahne hneď niekoľko kľúčových míľnikov
Okrem opakovaného použitia kozmickej lode Crew Dragon C206 Endeavor má za sebou jeden let aj prvý stupeň rakety Falcon 9. Tento prvý stupeň, s označením B1061, v novembri minulého roka vyniesol do vesmíru misiu Crew-1, takisto so štyrmi astronautmi. Crew Dragon Endeavor zase letel s dvoma astronautmi v máji a šlo o vôbec prvý let astronautov do kozmu na súkromnom plavidle.
B1061 sa po oddelení druhého stupňa vráti naspäť na Zem a pristane na autonómnej morskej plošine OCISLY (Of Course I Still Love You). Tento prvý stupeň má pritom už dnes naplánovanú aj tretiu misiu s ľudskou posádkou, ktorou je Inspiration-4. Tá sa stane úplne prvou súkromnou misiou do vesmíru s plne súkromnou posádkou. Let misie Crew-2 bude možné sledovať na oficiálnom vysielaní SpaceX alebo NASA a o jej priebehu budeme informovať aj prostredníctvom tohto článku.
Misiu Crew-2, ktorej súčasťou je aj európsky astronaut Thomas Pesquet, bude vysielať aj RTVS. Sledovať budeš môcť naživo štart rakety, za ktorým bude nasledovať relácia o fungovaní Medzinárodnej vesmírnej stanice.
Posádka je medzinárodná a na ISS pobudne pol roka
Posádka zajtrajšej misie pozostáva z dvoch amerických astronautov – Shane Kimbrough a astronautky Katherine Megan McArthur (tá je zároveň pilotkou misie Crew-2), francúzskeho astronauta Thomasa Gautiera Pesqueta z Európskej vesmírnej agentúry a japonského astronauta Akihiko Hoshide z JAXA.
Na medzinárodnej vesmírnej stanici majú stráviť 180 dní a rovnako ako všetci astronauti sa budú starať o vedecké experimenty na jej palube. Jednou z dôležitých úloh misie Crew-2 je vylepšovanie solárnych panelov ISS, budú totiž pracovať na montáži panelov iROSA – ide o špeciálne kompaktné solárne panely, ktoré sa dokážu postupne rozprestrieť. Tie staré už čiastočne degradovali a produkujú menej energie, pričom spotreba stanice stúpa kvôli jej rozširovaniu.
Okrem výskumu ľudských buniek, ktoré simulujú chovanie orgánov, so sebou prinesie misia Crew-2 aj experiment CHIME, pomocou ktorého chcú vedci skúmať potenciálne oslabenie imunitných reakcií v dôsledku mikrogravitácie, píše NASA. Experiment môže pomôcť takéto problémy identifikovať a nájsť spôsoby, ako proti nim v budúcnosti bojovať.
Misia mala pôvodne štartovať už 22. apríla, teda na deň Zeme. To bol podľa NASA príznačný dátum, keďže posádka Crew-2 prispeje aj k výskumu klimatických zmien v rámci programu CEO (Crew Earth Observations). Astronauti pre tento projekt vyhotovili už viac než 1,5 milióna fotografií Zeme, čím radikálne prispeli k výskumu svetelného smogu, rozpadu antarktických ľadovcov a kvitnutia rias.
NASA už zvolila časť posádky aj pre ďalšie dve misie, na SpaceX sa spolieha
Budúce misie Crew-3 a Crew-4 majú už zostavenú časť svojej posádky. Na misii Crew-3 uvidíme dvoch amerických astronautov a jedného nemeckého, pričom do kozmu sa majú dostať v októbri tohto roka. Pre Crew-4 sú zatiaľ zvolení len dvaja americkí astronauti, času je však ešte mnoho. Na ISS totiž poletia až v roku 2022.
NASA sa spolieha na Muskovu spoločnosť SpaceX nielen v letoch na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, za ktoré musela v posledných rokoch platiť Ruskej federácii, ale tiež v lunárnom programe Artemis.
Pred pár dňami sa totiž vesmírna agentúra rozhodla udeliť SpaceX kontrakt na stavbu a prevádzku lunárneho pristávacieho modulu. Tým sa stane špeciálna verzia mega-rakety Starship, ktorú spoločnosť momentálne vyvíja pre kolonizáciu Marsu.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Skrývajú sa pred nami na tomto mieste? Vedci prišli so šokujúcou teóriou o mimozemšťanoch
Rusko si po rokoch priznalo porážku. Chce vlastný Falcon 9, ale neuvedomuje si kľúčovú vec
Vedci postavili Einsteinovu teóriu najťažšej skúške. Výsledok mnohých prekvapil
Úmrtia, miliardové straty a nevyriešené záhady. Toto je 8 najväčších vesmírnych katastrof v histórii
Nikdy sme nič také nevideli. Vedcom sa podarilo odhaliť skryté tajomstvo čiernej diery
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
- Je 25-krát rýchlejšia než zvuk. Prekvapivá krajina odhalila raketu, ktorá zničí čokoľvek vo vzdialenosti 1 500 km
Ničivá sila prírody udrela na Islande. Láva po výbuchu sopky narobila obrovské škody
Z Dunaja spravili laboratórium. Ryby vybavené vysielačkami prezradia viac, než čakáš
Bič na vodičov: Kamery s AI prichytili s telefónom v ruke i bez pásov
Klíme nepomôže, kričia aktivisti. Nový jadrový zdroj na Slovensku je pod paľbou kritiky
Vedci nechápu: V Afrike využívajú včely na kurióznu činnosť, ktorá mení kľúčovú oblasť
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené