SpaceX a NASA sa intenzívne pripravujú na zajtrajší let misie Crew-2 (USCV-2 – United States Crew Vehicle mission 2), uskutočniť sa má o 11:49 nášho času. Súkromná spoločnosť vynesie na svojej opakovateľne použiteľnej rakete Falcon 9 a kapsule Crew Dragon štyroch astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Pôjde o úplne prvé opakované použitie súkromne vyvinutej kozmickej lode, ktorá je schválená pre lety s ľudskou posádkou, informuje Everyday Astronaut.

Doplnené 27. apríla:

Počas letu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dostala misia Crew-2 hlásenie o potencionálnej hrozbe, ktorú mal predstavovať vesmírny odpad. Astronauti sa museli kvôli tomu znovu obliecť do svojich oblekov a modul Crew Dragon vykonal úhybný manéver. Nakoniec všetko dobre dopadlo a k žiadnej zrážke nedošlo, no podľa Vesmírneho veliteľstva Spojených štátov (United States Space Command) bolo varovanie falošné, informuje Phys.org.

Ako sa nakoniec ukázalo, podľa veliteľstva nebol v blízkosti modulu žiaden objekt, ktorý by preň predstavoval hrozbu. Podľa hovorkyne veliteľstva v tom čase predpokladali, že sa neďaleký objekt môže priblížiť ku Crew Dragonu, no krátko na to si uvedomili, že išlo o chybné hlásenie.

Hoci sa tak posádka patrične pripravila na takéto riziko a modul vykonal úhybný manéver, k žiadnej ani potencionálnej zrážke nemohlo podľa nových správ dôjsť. Ďalšie detaily zatiaľ nie sú známe a incident je predmetom vyšetrovania.

Pôvodný článok:

13:43

Priechod úspešne otvorený, astronauti majú teraz prístup do priestorov Medzinárodnej vesmírnej stanice. SpaceX a NASA zvládli misiu bezchybne, o pár dní sa na Zem vráti posádka misie Crew-1 z minulého roka.

24. apríla o 11:20

Kapsula Crew Dragon so štyrmi astronautmi na palube sa úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici, nezastavila ju ani hrozba zrážky s neznámym objektom. Nasledovať bude otvorenie priechodu a vítacia ceremónia astronautov. Po prvý raz má SpaceX na ISS dve kapsule Crew Dragon naraz.

20:15

Kým štart prebehol úspešne, let smerom k ISS priniesol svoj prvý problém. Kozmická loď Crew Dragon musela vykonať úhybný manéver, aby sa vyhli zrážke s vesmírnym odpadom. Všetci astronauti si pre istotu opäť nasadili svoje skafandre. Manéver prebehol úspešne a kapsula s astronautmi pokračuje vo svojej ceste na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, informácie o nebezpečnom objekte zatiaľ nie sú k dispozícii.

12:02

Kapsula Crew Dragon sa oddelila od druhého stupňa a je na nominálnej dráhe k Medzinárodnej vesmírnej stanici, ku ktorej má doraziť zajtra, 24. apríla. Prvý stupeň úspešne pristál na autonómnej morskej plošine OCISLY.

11:49

Falcon 9 s posádkou štyroch astronautov úspešne odštartoval a mieri s kapsulou Crew Dragon na obežnú dráhu. Prvý stupeň rakety sa vráti a pristane na autonómnej morskej plošine, druhý stupeň dostane kapsulu na správnu obežnú dráhu a následne opätovne vstúpi do atmosféry, kde zhorí a jeho zvyšky dopadnú do oceánu.

11:14

Započala čerpacia procedúra a do Falconu teraz prúdi raketové palivo a tekutý kyslík. Prístupové rameno bolo odsunuté a kapsula Crew Dragon má priestor uniknúť v prípade núdzovej situácie.

10:19

Do štartu ostáva 90 minút, posádka je už v kapsule Crew Dragon na vrchu rakety Falcon 9 a čakajú na odsunutie prístupového ramena a napokon začiatok čerpacej sekvencie, kedy sa začnú nádrže rakety napĺňať tonami paliva. Maximálne naplnený Falcon 9 váži viac než 500 ton.

8:06

Štvorčlenná posádka ja oblečená vo svojich skafandroch a prípravy prebiehajú v súlade so stanoveným harmonogramom.

Aktualizácia 23. apríla o 7:30

SpaceX spustil živé vysielanie a spoločnosť sa chystá na dnešný let, ktorý sa má uskutočniť o 11:49 nášho času. Počasie je vyhovujúce v oblastiach štartu aj pristátia prvého stupňa.

Pôvodný článok:

Misia dosiahne hneď niekoľko kľúčových míľnikov

Okrem opakovaného použitia kozmickej lode Crew Dragon C206 Endeavor má za sebou jeden let aj prvý stupeň rakety Falcon 9. Tento prvý stupeň, s označením B1061, v novembri minulého roka vyniesol do vesmíru misiu Crew-1, takisto so štyrmi astronautmi. Crew Dragon Endeavor zase letel s dvoma astronautmi v máji a šlo o vôbec prvý let astronautov do kozmu na súkromnom plavidle.

NASA / Aubrey Gemignani / SpaceX / Flickr

B1061 sa po oddelení druhého stupňa vráti naspäť na Zem a pristane na autonómnej morskej plošine OCISLY (Of Course I Still Love You). Tento prvý stupeň má pritom už dnes naplánovanú aj tretiu misiu s ľudskou posádkou, ktorou je Inspiration-4. Tá sa stane úplne prvou súkromnou misiou do vesmíru s plne súkromnou posádkou. Let misie Crew-2 bude možné sledovať na oficiálnom vysielaní SpaceX alebo NASA a o jej priebehu budeme informovať aj prostredníctvom tohto článku.

Misiu Crew-2, ktorej súčasťou je aj európsky astronaut Thomas Pesquet, bude vysielať aj RTVS. Sledovať budeš môcť naživo štart rakety, za ktorým bude nasledovať relácia o fungovaní Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Posádka je medzinárodná a na ISS pobudne pol roka

Posádka zajtrajšej misie pozostáva z dvoch amerických astronautov – Shane Kimbrough a astronautky Katherine Megan McArthur (tá je zároveň pilotkou misie Crew-2), francúzskeho astronauta Thomasa Gautiera Pesqueta z Európskej vesmírnej agentúry a japonského astronauta Akihiko Hoshide z JAXA.

Automobily Tesla využíva aj NASA počas presunu astronautov k rakete. Zdroj: NASA

Na medzinárodnej vesmírnej stanici majú stráviť 180 dní a rovnako ako všetci astronauti sa budú starať o vedecké experimenty na jej palube. Jednou z dôležitých úloh misie Crew-2 je vylepšovanie solárnych panelov ISS, budú totiž pracovať na montáži panelov iROSA – ide o špeciálne kompaktné solárne panely, ktoré sa dokážu postupne rozprestrieť. Tie staré už čiastočne degradovali a produkujú menej energie, pričom spotreba stanice stúpa kvôli jej rozširovaniu.

Okrem výskumu ľudských buniek, ktoré simulujú chovanie orgánov, so sebou prinesie misia Crew-2 aj experiment CHIME, pomocou ktorého chcú vedci skúmať potenciálne oslabenie imunitných reakcií v dôsledku mikrogravitácie, píše NASA. Experiment môže pomôcť takéto problémy identifikovať a nájsť spôsoby, ako proti nim v budúcnosti bojovať.

Deployable Space Systems / NASA

Misia mala pôvodne štartovať už 22. apríla, teda na deň Zeme. To bol podľa NASA príznačný dátum, keďže posádka Crew-2 prispeje aj k výskumu klimatických zmien v rámci programu CEO (Crew Earth Observations). Astronauti pre tento projekt vyhotovili už viac než 1,5 milióna fotografií Zeme, čím radikálne prispeli k výskumu svetelného smogu, rozpadu antarktických ľadovcov a kvitnutia rias.

NASA už zvolila časť posádky aj pre ďalšie dve misie, na SpaceX sa spolieha

Budúce misie Crew-3 a Crew-4 majú už zostavenú časť svojej posádky. Na misii Crew-3 uvidíme dvoch amerických astronautov a jedného nemeckého, pričom do kozmu sa majú dostať v októbri tohto roka. Pre Crew-4 sú zatiaľ zvolení len dvaja americkí astronauti, času je však ešte mnoho. Na ISS totiž poletia až v roku 2022.

SpaceX

NASA sa spolieha na Muskovu spoločnosť SpaceX nielen v letoch na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, za ktoré musela v posledných rokoch platiť Ruskej federácii, ale tiež v lunárnom programe Artemis.

Pred pár dňami sa totiž vesmírna agentúra rozhodla udeliť SpaceX kontrakt na stavbu a prevádzku lunárneho pristávacieho modulu. Tým sa stane špeciálna verzia mega-rakety Starship, ktorú spoločnosť momentálne vyvíja pre kolonizáciu Marsu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú