Komerčné lety do vesmíru pre bežných ľudí sú nateraz len víziou budúcnosti. Budúcnosti, ktorú už čoskoro započne SpaceX ako historicky prvá spoločnosť, ktorá vyšle na orbitálny let okolo Zeme výlučne civilnú posádku. Vyplýva to z príspevku, ktorý SpaceX zverejnil na svojom webe.

Doteraz sa v kuloároch hovorilo o viacerých odvážnych projektoch, ktorých cieľom bolo rozbehnúť vesmírny turizmus. V tomto segmente sa angažuje napríklad Virgin Galactic, Boeing či Blue Origin a samozrejme SpaceX. Lety do vesmíru s civilistami na palube sa tak majú v priebehu najbližších rokov stať čoraz častejšie. Takýto zážitok však stojí nemalé peniaze.

Miestenka pre let s Virgin Galactic ale stojí až 250 000 dolárov a pre bežného človeka je „nedostupná“. Teraz sa však naskytá možnosť od SpaceX, ktorý sa pripravuje na prvý komerčný let s výlučne civilnou posádkou okolo Zeme. Misia Inspiration4 sa má uskutočniť v 4. štvrťroku 2021 a zapojiť sa do nej môže každý obyvateľ USA nad 18 rokov.

SpaceX pripravuje prví vesmírny let s výlučne civilnou posádkou

V module Crew Dragon poletia 3 vybraní civilisti spolu so zakladateľom spoločnosti Shift4 Payments Jaredom Isaacmanom. Celá misia bude prebiehať pod vedením tohto 37-ročného biznismena, na palube sa nebudú nachádzať žiadni vytrénovaní astronauti. 4-členná posádka civilistov poletí na rakete Falcon 9 v module Crew Dragon „Resilience“, ktorý je aktuálne na Medzinárodnej vesmírnej stanici, potvrdzuje Space.

Práve s týmto modulom letela na ISS aktuálna posádka astronautov počas prvej komerčnej misie Crew-1, ktorá sa má skončiť ich návratom na Zem koncom apríla alebo začiatkom mája. Raketa od SpaceX odštartuje misiu Inspiration4 z Kennedyho vesmírneho centra. Celý tento let bude trvať 2 dni, počas ktorých modul pre posádku obletí Zem každých 90 minút.

Zobraziť celú galériu (3)
SpaceX/Inspiration4 (Úprava redakcie)

Do Crew Dragon sa môže dostať každý. Niektoré miesta sú už obsadené

Let bude prebiehať po špeciálne navrhnutej orbitálnej dráhe. Následne sa Crew Dragon s civilnou posádkou vráti späť na Zem, kde pristane v oceáne. Ďalšie detaily misie zatiaľ nie sú známe. CEO firmy Shift4 Payments však prezradil, že z 3 voľných miest na palube už jedno získala zamestnankyňa nemocnice St. Jude, avšak jej meno neprezradil.

„Inspiration4 je realizácia celoživotného sna a kroku do budúcnosti, do ktorej môže vydať každý a preskúmať hviezdy. Oceňujem obrovskú zodpovednosť, ktorá prichádza s vedením tejto misie a chcem využiť tento historický moment na inšpirovanie ľudstva a zároveň pomôcť v boji s rakovinou deťom tu na Zemi, “ uviedol vo svojom vyjadrení Isaacman.

Zvyšné 2 miesta môže získať ktokoľvek z radov amerických civilistov, stačí, ak sa do konca februára prihlási na webe spoločnosti a prispeje čiastkou na charitu nemocnice St. Jude alebo bude zdieľať na Twitteri svoj príbeh, ktorý mu môže zaistiť miestenku v module Crew Dragon. Zakladateľ Shift4 Payments mal pritom nemocnici prispieť sumou 100 miliónov dolárov pre boj s detskou rakovinou.

Jedno z miest však pravdepodobne získa niektorý z nových alebo existujúcich zákazníkov platformy Shift4Shop pod záštitou firmy Isaacmana. Finálny výber posádky sa uskutoční o 26 dní. Nasledovať bude program, ktorý má vybraných civilistov pripraviť na vesmírny let.

Počas prípravy sa bude posádka zoznamovať s mechanikou, mikrogravitáciou, nulovou gravitáciou a absolvuje tiež tréning pre stav núdze, skúšky v skafandroch, ale aj simuláciu celej misie.

Hoci bude v misii využitá znovu použiteľná raketa Falcon 9 a modul pre posádku Crew Dragon od SpaceX, CEO spoločnosti Elon Musk necháva „voľné ruky“ zakladateľovi Shift4 Payments, ktorý môže rozhodnúť o budúcich zmenách misie, ako aj o dĺžke celého letu, informuje CNBC.

Ďalšie civilné lety do vesmíru uvidíme už v najbližších rokoch

SpaceX však plánuje aj ďalšiu komerčnú misiu s civilistom, ktorým má byť v roku 2023 japonský miliardár Yusaku Maezawa. V tejto misii však poletí okolo Mesiaca. Okrem toho je v pláne aj spolupráca s firmou Axiom Space, vďaka ktorej sa majú na Medzinárodnú vesmíru stanicu dostať 4 civilisti.

Zobraziť celú galériu (3)
Raketa Falcon 9 s modulom Crew Dragon na štartovacej rampe. Zdroj: SpaceX

Nedávno odhalili mená týchto turistov, ktorí na ISS poletia a absolvujú 10-dňovú misiu. Tá by sa mala uskutočniť už o rok a aj v tomto prípade má SpaceX využiť modul Crew Dragon „Resillience“, ktorý ešte predtým poletí so spomínanou štvoricou civilistov koncom tohto roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom