Misia Crew-1 operujúca pod záštitou americkej vesmírnej agentúry NASA a súkromnej spoločnosti SpaceX v utorok 17. novembra iba 27 hodín po štarte z Kennedyho vesmírneho strediska úspešne dopravila posádku na palubu ISS. O priebehu celej misie sme informovali prostredníctvom nášho živého komentára.

Posádka sa na palubu ISS dopravila pomocou certifikovanej kapsule Crew Dragon, kde im spoločnosť robila plyšová hračka zo Star Wars. Presnejšie išlo o Baby Yodu, ktorý slúžil ako indikátor beztiažového stavu, objavil sa aj priamo v živom vysielaní po dokovaní k stanici.

NASA

Len pár dní po tejto veľkolepej udalosti sa na obežnej dráhe uskutočnila tlačová konferencia, počas ktorej štyria astronauti opísali svoje pocity, dojmy z letu a ich nového domova stovky kilometrov nad zemou, informoval portál Phys.

Na palube modernej kapsuly Crew Dragon, ktorú posádka pomenovala „Resilience“ (odolnosť – má symbolizovať nádej v čase pandémie a politických nepokojov), sa na obežnú dráhu dostali americkí astronauti Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker z NASA a jeden astronaut japonskej vesmírnej agentúry (JAXA) Soichi Noguchi.

Astronauti boli z letu nadšení. Crew Dragon je lepší ako Space Shuttle aj ruský Sojuz

Soichi Noguchi sa stal len tretím človekom letiacim na troch rôznych kozmických lodiach, čím sa zaraďuje medzi vôbec najskúsenejších astronautov. Na margo letu v Crew Dragon uviedol, že počas cesty na obežnú dráhu sa cítil, akoby sedel vo vnútri bájneho zvieraťa, pričom samotná jazda bola oveľa zábavnejšia, ako lety v raketoplánoch NASA alebo ruských raketách Sojuz.

V skratke, Dragon je najlepší“, uviedol Soichi Noguchi. „Máte pocit, že ste skutočne vo vnútri draka, ktorý vás nesie do vesmíru“, dodal Noguchi pri porovnaní svojich skúseností z letov v Space Shuttle a Sojuze.

Vesmírny nováčik a zároveň pilot Victor Glover bol podobne ako jeho japonský kolega z celého letu nadšený. Glover, ktorý pred tým slúžil ako pilot viacúčelového nadzvukového stíhacieho lietadla F/A18, sa spočiatku domnieval, že na tiažové zrýchlenie je zvyknutý. Ako však sám priznal, opak bol pravdou, informoval web CBSNews.

V stíhačke nedokážete udržať preťaženie 4G, aspoň nie na väčšine lietadiel“, uviedol Glover. „Predtým som to dokázal cítiť na pár sekúnd, ale mať ten pocit dlhší čas bolo jednoducho úžasné“, dodal.

Raketa Falcon 9 s modulom Crew Dragon pred štartom. Zdroj. SpaceX

Glover, ktorého členovia posádky zo žartu nazývajú „Ike“, čo je skratka od „I Know Everything“ (viem všetko), poznamenal, že jeho mozog sa zatiaľ stále snaží prísť na to, kde je. S úsmevom dodal, že jeho spacia stanica je zapustená do stropu.

Neviem, či je to tým, že som nový, dali ma spať na strop. Takže vždy, keď vystrčím hlavu, celá vesmírna stanica je hore nohami,“ poznamenal Glover.

Astronaut tiež priznal, že mu úlohy trvajú o niečo dlhšie ako ostatným, ale verí, že si časom zvykne. „Je to pre mňa zaujímavá výzva, ktorá mi pripadá tak trochu zábavná,“ dodal Glover, ktorý je zároveň prvým Afroameričanom, ktorý sa dostal na palubu ISS.

Astronauti sa nezabudli vyjadriť ani k plyšovej hračke Baby Yoda, ktorá ich počas celej misie sprevádzala. „Keď ho vidíte je ťažké sa neusmiať“, uviedol Mike Hopkins. Ďalej dodal, že celá posádka pozorne sledovala jeden z najúspešnejších seriálov minulého roka – Mandalorian.

Okrem toho Hopkins prezradil, že všetci členovia posádky privítali Glovera vo vesmíre ihneď ako to bolo možné. „Keď sme prekročili hranicu 100 kilometrov (hranica označujúca dolnú atmosféru, pozn. redakcie), všetci sme povedali – vitaj vo vesmíre Ike“.

ISS je preplnená, no vládne tam skvelá atmosféra

Okrem uvedených astronautov sa na palube ISS nachádzajú aj ďalší traja astronauti, Američanka Kate Rubinsova a dvaja Rusi, Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Sverčkov z Expedície 64. Tí sa na tlačovej konferencii vyjadrovali k „preplnenému“ stavu vesmírnej stanice.

V súčasnosti sa totiž na ISS nachádza až sedem astronautov, pričom stanica disponuje len šiestimi spacími stanicami, jeden z astronautov tak musí spávať v kapsule Crew Dragon. Podľa Rubinsovej je síce ISS plná, no na stanici panuje skvelá atmosféra.

Bola som taká nadšená, keď som uvidela Ikeho (Victor Glover) tvár prechádzať týmto poklopom. Mysleli sme na tento okamih spolu s dvomi Sergejmi a čakali na našich štyroch nových členov. Boli sme skutočne nadšení, keď sme ich videli prichádzať“, dodala na záver.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP