Slovensko sa v predvianočnom období pripravuje na istú formu lockdownu, kedy budú zavedené ďalšie protipandemické opatrenia. Sprísňovanie opatrení však bude mať výrazný dopad aj na fungovanie kuriérskych služieb a internetových obchodníkov, ktorí varujú pred kolapsom. Najväčšie e-shopy na Slovensku sa podpísali pod výzvu, v ktorej žiadajú od vlády úpravu podmienok lockdownu.

Predvianočné obdobie sa neustále spája s veľkým zhonom pri nakupovaní aj pri zháňaní darčekov pre svojich blízkych. Tento rok zažije aj Slovensko Vianoce, aké tu ešte neboli.

Pandémia koronavírusu ovplyvnila aj najväčšie sviatky v roku. Ľudia sa miesto behania po obchodoch obracajú omnoho viac na internetové obchody, kde môžu pohodlne nakúpiť z domova.

Kuriérske služby sú vyťažené, lockdown môže spôsobiť ich kolaps

Aktuálne však nakupovanie a doručovanie tovaru z e-shopov ovplyvní lockdown, ktorého podmienky oznámila vláda v stredu 9. decembra. Prísne opatrenia budú mať dopad taktiež na kuriérske služby, ktoré sú už beztak vyťažené. Slováci by si preto rozhodne nemali tento rok odkladať nakupovanie darčekov na poslednú chvíľu.

Momentálnu situáciu a rýchlosť doručovania z e-shopov sme detailne rozoberali aj v našom samostatnom článku. Napriek tomu, že sa internetoví obchodníci pripravovali na predvianočný nápor ešte celé mesiace vopred, celú situáciu teraz komplikuje lockdown a prísne protipandemické opatrenia.

E-shopy žiadajú vládu o úpravu protipandemických opatrení

Od 21. decembra majú byť totiž zatvorené všetky obchody, okrem nevyhnutých predajní pre zabezpečenie základných potrieb, medzi ktoré patria napríklad drogérie, lekárne či potraviny. V praxi to však bude znamenať, že obchody s elektronikou a iným tovarom budú musieť ostať zatvorené. Mnohé z nich však slúžia aj ako výdajné miesta pre vyzdvihnutie objednávok z e-shopov.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Týmto spôsobom sa odľahčujú doručovateľské služby, ktoré sú v týchto dňoch vyťažené. Sprísnenie podmienok a zatvorenie výdajných miest preto môže reálne viesť ku kolapsu kuriérskych služieb, ktoré nebudú stíhať doručiť objednávky zákazníkom načas. Najväčšie internetové obchody na Slovensku preto podpísali výzvu, v ktorej žiadajú slovenskú vládu o úpravu podmienok lockdownu.

„Apelujeme na vládu SR, aby právne jednoznačne zakotvila, že obchody môžu mimo zakázaného predaja svojho tovaru naďalej vykonávať výdaj tovaru nakúpeného cez Internet, alebo cez telefón,“ píše sa vo výzve.

Internetové obchody, ktoré nedisponujú vlastnou sieťou výdajní, by preto nemohli zaručiť doručenie tovaru a došlo by k ich výraznému obmedzeniu. Bez výdajných miest v maloobchodných predajniach, ktoré by museli ostať po zavedení opatrení zatvorené, by sa museli viaceré e-shopy spoliehať na kuriérske služby, ktoré však už teraz doručujú objednávky na hraniciach svojich kapacít.

Výzva Predstaviteľov Intern… by Matúš Mitro

Momentálne nie je známe, ako na túto výzvu zareaguje vláda a či budú upravené podmienky lockdownu. Celý dokument s podpísanými e-shopmi vo výzve predstaviteľov internetového obchodu prinášame v priloženom náhľade.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom