Hravo zahanbí spaľováky. Do Európy oficiálne prichádza elektromobil s rekordným dojazdom
Automobilka Lucid je stále veľmi mladá a na trhu relatívne nová, no za pár rokov pôsobenia si dokázala vybudovať veľmi slušné meno doma v USA. Pár dní pred Vianocami priniesla záujemcom o ich luxusný elektrický sedan darček v podobe spustenia dodávok najlepšie vybavenej verzie Lucid Air Dream Edition do Európy.
Týmto pádom sme konečne dostali prehľad o európskych cenách a predovšetkým o dojazde najlepšie vybavenej verzie. Lucid Air Dream Edition sa do Európy dodáva v dvoch variantoch.
Model Performance je zameraný na výkon. Dvojica elektromotorov produkuje až 828 kW, teda 1 111 koní. Podľa WLTP cyklu dokáže uraziť na jedno nabitie až 799 km, pričom z 0 na 100 km/h zrýchli za neuveriteľné 2,5 sekundy.
Edícia Range, ako už vyplýva z jej názvu, je zameraná na dojazd. O niečo nižší výkon na úrovni 696 kW (933 koní) má za následok, že na jedno nabitie urazí elektromobil 883 km podľa cyklu WLTP, čím sa z neho oficiálne stáva elektrické auto s najdlhším dojazdom ponúkané v Európe.
Famózne parametre tu nekončia
Lucid Air ponúka to najlepšie aj z hľadiska nabíjania či ostatných technológií. Vďaka 900 V architektúre sa dokáže nabíjať výkonom cez 300 kW. Na dostatočne výkonných nabíjačkách dokáže získať až 400 km dojazdu už za 15 minút.
Luxusný sedan sa dá aktuálne rezervovať v krajinách Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Monako, Holandsko, Nórsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko a Británia. Stačí pritom zaplatiť vratný rezervačný poplatok, ktorý začína na 300 € a rastie s výberom vyšších verzií.
Tým, že automobilka začala s dodávkami verzie Dream Edition, sme spoznali aj jej ceny, z ktorých ale padneš na zadok. V Nemecku štartuje verzia Performance aj verzia Range na sume 218 000 €, čím prekonáva aj tie najdrahšie a najluxusnejšie elektrické sedany na našom trhu. Napríklad Mercedes EQS v tej najvyššej výbave stojí okolo 190 000 € a BMW i7 sa šplhá k 200 000 €.
Obe nemecké luxusné limuzíny ale disponujú o niečo horšími parametrami. Dojazd EQS je okolo 770 km podľa WLTP, pričom BMW je na tom ešte horšie a na jedno nabitie prejde do 625 km.
Maximálny nabíjací výkon je pri oboch elektromobiloch do 200 kW, takže aj v tomto smere jednoznačne dominuje Lucid Air Dream Edition.
Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Európa má novú elektromobilovú veľmoc. Krajine menšej ako Slovensko vládne Škoda a Volkswagen
Dočkali sme sa. Toto lacné SUV ide do elektriny a zachová si všetko, čo na ňom milujeme
Trúfa si poraziť Škodu. Čínsky gigant začína predávať v Európe lacný elektromobil
AKTUÁLNE: Slovensko ťaží z vysokých ciel. Veľká automobilka bude v Košiciach vyrábať nový model
Slovákov nadchne cenou, dojazdom aj výbavou. Hyundai má chystať vynikajúci elektromobil
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
MIMORIADNE Auto zrazilo matku s dieťaťom, obe zraneniam podľahli
Vitamín proti únave v určitých prípadoch poškodzuje nervy. Obsahujú ho bežné tyčinky a energy drinky
Renomovaný psychológ upozorňuje na nenápadný indikátor, ktorý vedie k rozvodu. Nie sú to hádky ani peniaze
Koniec tropickým teplotám: Zmena počasia príde už cez víkend. Očakávaj silné búrky a ochladenie (PREDPOVEĎ)
Smrteľná pasca na letných cestách: Toto robí 90% vodičov a riskujú svoje životy
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Blesk z jasného neba: Revolučná elektráreň dostala zelenú. Stojí za ňou Bill Gates
- Niektoré pobavia, z iných nebudeš chápať. Toto je TOP 10 najšialenejších ŠPZ-tiek Slovákov
- Európa má novú elektromobilovú veľmoc. Krajine menšej ako Slovensko vládne Škoda a Volkswagen
- Trúfa si poraziť Škodu. Čínsky gigant začína predávať v Európe lacný elektromobil
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
-
- Niektoré pobavia, z iných nebudeš chápať. Toto je TOP 10 najšialenejších ŠPZ-tiek Slovákov
- Trúfa si poraziť Škodu. Čínsky gigant začína predávať v Európe lacný elektromobil
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
- Blesk z jasného neba: Revolučná elektráreň dostala zelenú. Stojí za ňou Bill Gates
- Európa má novú elektromobilovú veľmoc. Krajine menšej ako Slovensko vládne Škoda a Volkswagen
-
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Niektoré pobavia, z iných nebudeš chápať. Toto je TOP 10 najšialenejších ŠPZ-tiek Slovákov
- Trúfa si poraziť Škodu. Čínsky gigant začína predávať v Európe lacný elektromobil
- BMW ide po Tesle. Nemci ukázali špičkové EV s dojazdom 900 km, ktoré pochová Model 3
Budeme tankovať lacnejší benzín? OPEC+ spustil ropnú lavínu, ktorá ovplyvní aj Slovákov
Slováci sa dočkali. ZSSK chce konečne vyriešiť jeden z najväčších problémov cestujúcich
Slovenská vláda chce AI pod kontrolou. Vymenovala vlastného splnomocnenca
Po veľkom výpadku sa Praha opäť rozsvietila. Chaos však zanechal následky
ZSSK čelí kritike: Tisíce študentov prichádzajú o nárok na bezplatnú dopravu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP