Automobilka Lucid je stále veľmi mladá a na trhu relatívne nová, no za pár rokov pôsobenia si dokázala vybudovať veľmi slušné meno doma v USA. Pár dní pred Vianocami priniesla záujemcom o ich luxusný elektrický sedan darček v podobe spustenia dodávok najlepšie vybavenej verzie Lucid Air Dream Edition do Európy.

Týmto pádom sme konečne dostali prehľad o európskych cenách a predovšetkým o dojazde najlepšie vybavenej verzie. Lucid Air Dream Edition sa do Európy dodáva v dvoch variantoch.

Lucid Air
Lucid Motors

Model Performance je zameraný na výkon. Dvojica elektromotorov produkuje až 828 kW, teda 1 111 koní. Podľa WLTP cyklu dokáže uraziť na jedno nabitie až 799 km, pričom z 0 na 100 km/h zrýchli za neuveriteľné 2,5 sekundy.

Edícia Range, ako už vyplýva z jej názvu, je zameraná na dojazd. O niečo nižší výkon na úrovni 696 kW (933 koní) má za následok, že na jedno nabitie urazí elektromobil 883 km podľa cyklu WLTP, čím sa z neho oficiálne stáva elektrické auto s najdlhším dojazdom ponúkané v Európe.

Famózne parametre tu nekončia

Lucid Air ponúka to najlepšie aj z hľadiska nabíjania či ostatných technológií. Vďaka 900 V architektúre sa dokáže nabíjať výkonom cez 300 kW. Na dostatočne výkonných nabíjačkách dokáže získať až 400 km dojazdu už za 15 minút.

Luxusný sedan sa dá aktuálne rezervovať v krajinách Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Monako, Holandsko, Nórsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko a Británia. Stačí pritom zaplatiť vratný rezervačný poplatok, ktorý začína na 300 € a rastie s výberom vyšších verzií.

Lucid Motors

Tým, že automobilka začala s dodávkami verzie Dream Edition, sme spoznali aj jej ceny, z ktorých ale padneš na zadok. V Nemecku štartuje verzia Performance aj verzia Range na sume 218 000 €, čím prekonáva aj tie najdrahšie a najluxusnejšie elektrické sedany na našom trhu. Napríklad Mercedes EQS v tej najvyššej výbave stojí okolo 190 000 € a BMW i7 sa šplhá k 200 000 €.

Obe nemecké luxusné limuzíny ale disponujú o niečo horšími parametrami. Dojazd EQS je okolo 770 km podľa WLTP, pričom BMW je na tom ešte horšie a na jedno nabitie prejde do 625 km.

Maximálny nabíjací výkon je pri oboch elektromobiloch do 200 kW, takže aj v tomto smere jednoznačne dominuje Lucid Air Dream Edition.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú