Dizajn značky BMW sa spomedzi nemeckej prémiovej trojičky zmenil v posledných rokoch asi najviac. Pre mnohých kontroverzné veľké ľadvinky a úzke svetlá sa nevyhli ani novej vlajkovej limuzíne i7. Manažérsky koráb má ale úplne iné prednosti a doslova revolúciou prešiel interiér aktuálne najlepšieho elektromobilu z Bavorska.

Na prvé jazdy sme dostali hneď tú najvýkonnejšiu verziu BMW i7 xDrive60. Už len základná cenovka tohto modelu začína na sume 138 000 €, no testovaná verzia rozhodne nebola v základe. Skôr by sme ju mohli prirovnať k tej opačnej strane konfigurátora a v aute sme mali zrejme všetko, čo sa doň nakonfigurovať dá.

Spomínaná motorizácia disponuje dych výkonom 400 kW, teda 544 koní a krútiacim momentom 745 Nm, čo má za následok, že BMW i7 vystrelí z 0 na 100 km/h za 4,7 sekundy.

Aj napriek tomu sa nové BMW šoféruje excelentne, radosť z jazdy sa nevytratila ani s použitím elektrického pohonu, práve naopak.  Ešte viac si ale v tomto aute vychutnáš cestu na zadnom sedadle, presnejšie na mieste vpravo. V tomto prípade si dovolím tvrdiť, že z hľadiska komfortu zadných pasažierov sa na BMW i7 nechytá ani priamy konkurent Mercedes EQS.

Auto, v ktorom sa o zadné miesto pobiješ

Luxus, luxus a ešte raz luxus. Počas prvých jázd sme sa doslova hádali o to, kto bude sedieť vzadu a nie o to, kto bude šoférovať. Dôvod je veľmi jednoduchý. Zadné sedadlo sa po stlačení tlačidla na dotykovej obrazovke zabudovanej vo dverách premení na extrémne pohodlné ležadlo.

Mário Šimovič/FonTech

Pasažier ani nemusí zdvíhať nohy, zodvihne ich za neho samotná sedačka. Masážne funkcie, náladové témy, ventilácia a vyhrievanie nie len sedadiel, ale aj rukoväte na dverách. Tu si dali inžinieri z BMW naozaj záležať na každom detaile.

Totálny vrchol luxusu, ktorým BMW odrovnalo všetku konkurenciu, sa ale nachádza hore. Už v štandarde je k dispozícii obrovská panoramatická LED strecha, no absolútnym vrcholom je príplatková  31,3″ 8K obrazovka. Tá je zabudovaná v strope a v prípade potreby si ju môžu pasažieri na zadných sedadlách spustiť dolu.

Mário Šimovič/FonTech

Takmer 32″ televízor pritom na zobrazovanie multimediálneho obsahu využíva iba strednú časť, no vzhľadom na to, ako blízko sa obrazovka nachádza, obraz vôbec nie je malý. Problémom sú však možnosti aplikácií, ktoré sa dajú na tejto obrazovke spustiť. Multimediálny obsah možno sledovať iba skrz televíziu Fire TV od Amazon.

Povedzme si na rovinu, kto na Slovensku túto službu využíva? Nám chýbali aplikácie ako YouTube či Netflix. Aby sme mohli všetky tieto služby využívať, museli sme si k obrazovke pripojiť TV box skrz vstavaný HDMI konektor.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa FonTech.sk (@fontech.sk)

Riešenie je to veľmi jednoduché, no v aute za takmer 200 000 € určite nechcem mať na obrazovke zo zadnej strany prilepenú žiadnu škatuľku. Tu radšej inžinieri mohli siahnuť napríklad po operačnom systéme Android s možnosťou inštalovať aplikácie z Obchodu Play. Skrz HDMI konektor si ale vieš k obrazovke pripojiť aj hernú konzolu, notebook, tablet a ďalšie zariadenia. Možnosti sú v tomto smere neobmedzené.

Koráb s veľkou batériou, ale aj spotrebou v zime

V čom ale BMW i7, žiaľ, za konkurenciou od Mercedesu zaostáva, je veľkosť batérie a spotreba. BMW disponuje 101 kWh akumulátorom, zatiaľ čo Mercedes EQS má až 107 kWh batériu. Pri takto veľkých kapacitách je rozdiel 6 kWh zanedbateľný, no BMW stavilo na „klasický“ dizajn auta, čo sa prejavuje aj na spotrebe, hlavne pri vyšších rýchlostiach.

Mário Šimovič/FonTech

S takýmto autom určite nebudete po diaľnici jazdiť rýchlosťou 110 km/h. My sme na diaľnici D1 za Trnavou nastavili tempomat na 135 km/h a spotreba sa držala na priemerných 32 kWh/100 km. Vyše 300 km po diaľnici by toto auto hravo prešlo, no na aerodynamicky perfektne zvládnutý Mercedes EQS sa nechytá.

Elektrické S-ko sme takisto testovali počas mrazov a tu sa elektrická spotreba držala pod 30 kWh/100 km. V kombinácii s o niečo väčšou batériou sa diaľničný dojazd tohto auta pohyboval na úrovni cez 350 km.

Mário Šimovič/FonTech

Nabíjanie oboch elektromobilov je prakticky na rovnakej úrovni. BMW i7 sa zvládne nabíjať výkonom 195 kW a aj v mrazoch sme takmer ihneď po začatí nabíjania dosiahli výkon 188 kW.

Auto len pre „vyvolených“

BMW i7 v testovanej konfigurácii a v celočiernom prevedení je rozhodne nádherné auto, ktoré budí rešpekt, púta pohľady a v ktorom sa budeš cítiť lepšie ako vo vlastnej obývačke. Po všetkých stránkach je to vlajková loď v pravom slova zmysle. Áno, aj po stránke ceny.

Superluxusné elektrické limuzíny majú nového kráľa. Je ním BMW i7

I keď BMW i7 xDrive60 začína na sume pod 140 000 €, v testovanej konfigurácii sa cena vyšplhala až na neuveriteľných 198 000 € aj nejaké drobné. Na druhej strane za tieto peniaze dostaneš skutočne výnimočné auto s ohromným výkonom, prémiovým spracovaním, technológiami a vlastným kinom na zadných sedadlách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP