Prvá bitcoinová krajina sveta pokračuje vo svojich plánoch s najväčšou kryptomenou na trhu. Po udalostiach posledných dní a týždňov sa tamojší prezident Nayib Bukele opäť raz rozhodol doplniť zásoby bitcoinu a kúpil „dip“, teda pokles ceny, ktorý nastal počas včerajších ranných hodín po oznámení objavenia nového variantu koronavírusu.

Správa znepokojila trhy a spôsobila prepad cien aj na kryptomenovom trhu, no El Salvádor využil príležitosť pre ďalší nákup, informoval Bloomberg.

Bitcoin sa stretol v El Salvádore s veľkým odporom

Práve táto stredoamerická krajina totiž ako vôbec prvá na svete schválila v septembri tohto roka bitcoin ako oficiálne platidlo. Toto kontroverzné rozhodnutie sa však stretlo aj s veľkým odporom tamojších obyvateľov, ktorí so zavedením bitcoinu nesúhlasili, čo dali najavo veľkými protestmi a pálením automatov.

Až 70 % obyvateľov bolo proti zavedeniu kryptomeny do obehu. A hoci Bukeleho mnohí označujú za diktátora, prezident pokračuje vo svojich plánoch s najväčšou kryptomenou. Len nedávno totiž oznámil aj veľkolepý plán na vybudovanie prvého bitcoinového mesta Bitcoin City, ktoré vyrastie v blízkosti vulkánu.

Prezident krajiny neustupuje a využil ďalší „dip“

Samotné mesto založené na bitcoine má potom do krajiny prilákať množstvo nových investorov. Podľa prezidenta krajiny bude Bitcoin City plnohodnotnou metropolou, v ktorej nájdeme množstvo rezidencií, obchody, reštaurácie, ale aj letisko či železničnú trať. Okrem toho sa v uplynulých mesiacoch Bukele zviditeľnil aj nakupovaním „dipov“, teda bitcoinu pri poklese jeho ceny.

Freepik (Úprava redakcie)

Ešte koncom septembra krajina vlastnila zhruba 700 mincí bitcoinu a v priebehu ďalších mesiacov dokupovala bitcoin pri rôznych príležitostiach. Najnovšie tak spravila po včerajšom poklese, ktorý zhodil cenu bitcoinu o desiatky percent od pôvodne najvyššej hodnoty dosiahnutej začiatkom mesiaca.

NEPREHLIADNI
Európska krajina navrhuje zakáz kryptomien. Ťažba bitcoinu zničí EÚ všetky „eko-ciele“

Svojim „úlovkom“ sa Bukele opäť pochválil aj na Twitteri, kde odkázal, že „El Salvádor práve kúpil dip. 100 ďalších mincí nakúpil so zľavou“. Dovedna tak krajina už drží vyše 1000 mincí bitcoinu. Predposledný veľký nákup pritom spravila len minulý mesiac, kedy počas poklesu dokúpila ďalších 420 bitcoinov.

Na správu Nayiba Bukeleho reagoval aj notorický odporca bitcoinu a zástanca zlata Peter Schiff, ktorý v odpovedi na Twitteri vyjadril obavy o tom, koľko bitcoinu v „zľave“ musí El Salvádor ešte dokúpiť, aby znížil svoje straty a predal mince. El Salvádor však doteraz nenaznačil, že svoje zásoby bitcoinu plánuje odpredať. Miesto toho ich chce využiť pri rozvoji vlastných projektov, vrátane budovania Bitcoin City.

Okrem toho však krajina rozvíja aj ťažobnú infraštruktúru pre ťaženie bitcoinu, ktoré prebieha zatiaľ v malej miere pri vulkáne. Proces ťaženia bitcoinu s využitím sopečnej energie je stále iba vo fáze testovania a inštalovania nového vybavenia. K ťažbe pritom Salvádor využíva veľké kontajnery plné ťažiacich rigov a ASIC počítačov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú