Odstraňovanie dezinformácií, konšpiračných teórií a hoaxov je pre sociálne siete ťažký oriešok, ktorý mnohokrát nedokážu rozlúsknuť tak, aby vôbec splnili svoje vlastné pravidlá. Teraz sa to znova potvrdzuje v prípade známeho konšpiračného média. Facebook len prednedávnom odstránil stránky Zem a Vek, ktoré príspevkami porušovali jeho pravidlá. Teraz sa na platforme objavil opäť, informuje o tom InfoSecurity.sk na Facebooku.

Slovenské prostredie Facebooku je plné najrôznejších stránok a skupín zameraných na šírenie dezinformácií a falošných správ, v ktorých sa sústredia prevažne na najaktuálnejšie dianie vo svete i u nás. Proti šíreniu bludov sa snažia bojovať vlastnými nástrojmi aj samotné sociálne siete, ktoré v uplynulom čase zaviedli viacero prísnejších pravidiel.

Realita je však taká, ako je, mnohé stránky fungujú aj napriek porušovaniu pravidiel naďalej. Z času na čas sa ale aj taký Facebook „hecne“ a zakročí proti konšpirátorom. Naposledy tak urobil po upozornení a obmedzení dosahu príspevkov konšpirátorského média Zem a Vek.

Facebook zrušil Zem a Vek. Konšpirátori si znova našli cestu späť

Stránky predmetného magazínu, ktorý je v našej krajine známy najmä vďaka svojim konšpiračným článkom a príspevkom, obmedzila táto sociálna sieť kvôli porušeniu pravidiel. Po varovaniach prišlo obmedzenie dosahu, klamlivé správy sa nedostávali k takému množstvu ľudí ako predtým. Neskôr však od toho Facebook upustil, obmedzenie zrušil a pristúpil k razantnému riešeniu.

Zem a Vek dostal na jeho platforme stopku. Sieť nadobro odstránila jeho stránky, ktoré mali dovedna vyše 40 000 fanúšikov. Tentokrát ale nešlo o dočasné zrušenie, Facebook stránky zablokoval natrvalo a ak by magazín žiadal o ich odblokovanie, musí podať žiadosť, po ktorej budú opätovne preskúmané jeho príspevky. Pokiaľ by bolo následne rozhodnuté, že pravidlá neporušujú, môžu byť stránky obnovené.

Zobraziť celú galériu (1)
Zem a Vek/YouTube/Freepik

To sa ale zrejme ani nestane, nakoľko sa po pár dňoch od zrušenia pôvodných stránok Zem a Vek objavil konšpiračný magazín na Facebooku znova, tentokrát s novým názvom, no v starom „šate“. Aktuálne vystupuje od 1.januára 2021 pod názvom Z&v, no naďalej si zachováva svoju doterajšiu politiku šírenia nepravdivých správ.

Hoci tak Facebook zasiahol proti pôvodným stránkam média, aktuálne by musel zrejme preverovať obsah a príspevky novozaloženej stránky odznova. V tom mu môže pomôcť aj agentúra AFP, ktorá sa venuje vyvracaniu nepravdivých informácií. Tá už stihla vyvrátiť aj dezinformáciu magazínu Zem a Vek, ktorá hovorí o liečbe ochorenia COVID-19 budezonidom.

Zobraziť celú galériu (1)
Snímka obrazovky/Redakcia

Samotné vyvrátenie tejto falošnej správy priniesla ešte v priebehu júla 2020. Zem a Vek však dezinformáciu napriek tomu zverejnil na novej FB stránke až teraz. Aj to je teda jeden z mnohých dôkazov toho, že sa vystupovanie a šírenie konšpirácií v podaní tohto magazínu nezmenilo ani po zrušení jeho pôvodných stránok.

„Nekonečný“ problém

Facebook opäť narazil na vážny problém. Konšpirátori si totiž našli cestu na jeho platformu a zrejme ani zablokovanie novovzniknutej stránky Z&v by situáciu so šírením nepravdivých informácií nevyriešilo.

Podobný prípad pritom sieť riešila ešte v minulom roku, keď zablokovala známy Kultur Blog. Aj v tomto prípade dostala jeho stránka na Facebooku červenú, no krátko na to sa opäť objavila pod novým názvom, s ktorým funguje dodnes.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP