Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na diesel je už dlhší čas vrhaný zlý tieň. Od kauzy Dieselgate sa im otáčajú chrbtom majitelia vozidiel a aj samotné automobilky. Holandský vedec ale tvrdí, že zatracovanie dieslov nie je správna cesta a pre dosiahnutie cieľov v oblasti klímy sú dokonca potrebné.

Zdá sa, že dieselové motory sú v poslednom čase na odpis. Po kauze Dieselgate sa pozornosť automobiliek začala postupne obracať smerom k benzínovým a neskôr aj alternatívnym pohonom. Dnes už dieselové motory nenájdeme v ponuke Toyoty, Hondy, Volva, Suzuki a čoskoro sa plánuje pridať v segmente osobných automobilov aj Fiat-Chrysler (FCA).

Diesle v skutočnosti čistia vzduch

Zatiaľ čo v niektorých európskych krajinách sa budujú anti-dieselové zóny a prijímajú sa voči týmto pohonom prísne opatrenia, holandský vedec Bart Somers žiada úplný opak. Odborník na diesel z laboratória nulových emisií TUe si totižto myslí, že zatracovanie a utláčanie dieselov do rohu nie je pre klímu ta správna cesta.

Somers pracuje na Eindhovenskej technickej univerzite, kde so spoločnosťami ako sú Noord-Brabant, DAF, TNO a Shell spolupracuje na rozvoji trvalo udržateľnej dopravy. „Ak sa pozriete na moderné dieselové motory Euro 6d, všetky spĺňajú najprísnejšie požiadavky a sú preukázateľne v takzvanej novej legislatíve založenej na podmienkach skutočných emisií Real Driving Emissions (RDE).

Somers sa pri svojich tvrdeniach odkázal aj na britskú štúdiu spoločnosti Emission Analytics, ktorá ukazuje, že diesle niekedy zo vzduchu odstraňujú viac pevných častíc, ako ho doň reálne vypúšťajú: „Ak necháte tieto autá jazdiť v dňoch s vyšším výskytom jemných častíc, motor ich nasaje a vzduch vyčistí.“ Podľa Somersa je veľkým problémom nie len CO2, ale aj NOx.

„Nedávno som čítal článok žurnálu Cambustion, v ktorom porovnávali modernú dieselovú motorovú jednotku s hybridným benzínovým motorom počas jazdy po Londýne. Diesel preukázal menej emisií NOx ako hybridný benzínový variant (obidve s normou Euro 6). 

Je ťažké povedať, či sa to týka všetkých výrobcov v porovnaní so všetkými (hybridnými) benzínovými motormi. Neočakávam, že sa budú veľmi líšiť, pokiaľ ide o výkon. V každom prípade platí, že ak emisie výfukových plynov už nie sú problémom, potom je naftový motor alebo skôr zážihový motor lepšou voľbou pre zníženie emisií CO2 z dôvodu vyššej palivovej účinnosti,“ tvrdí Bart Somers.

Proti emisiám by sme mali bojovať inak

Somers si navyše myslí, že diesle sú pre dosiahnutie cieľov v oblasti klímy nevyhnutné. Dieselové motory sú účinnejšie ako benzínové motory, a preto majú nižšie emisie CO2. Holandsko by sa podľa neho malo skôr zamerať na vývoj pokrokových biopalív a e-palív (syntetických palív), aby bolo možné drasticky znížiť emisie CO2 na takmer nulovú hodnotu.

Takéto riešenie je rozhodne lepšie ako súčasná situácia ohľadne elektrických automobilov, pretože väčší podiel elektrickej energie podľa Somersa vzniká spaľovaním uhlia. Taktiež výroba samotných batérií nie je úplne správna, nakoľko prebieha v krajinách s nepriaznivým „energetickým mixom“. Sme teda zvedaví, či tieto slová experta budú brať zodpovedné autority vážne, alebo si budú naďalej držať svoje záujmy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú