Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americká spoločnosť Meta pokračuje v snahe o boj proti dezinformáciám na sociálnych sieťach, ktoré prevádzkuje na celom svete. Ako upozorňuje slovenský portál Demagog.sk, aj táto platforma sa po novom pridáva k programu overovania faktov tretími stranami na sieťach Facebook a Instagram, pričom táto organizácie je aj certifikovaným členom IFCN (Medzinárodnej siete pre overovanie faktov).

Má aj donucovacie prostriedky

Meta spolupracuje podobným spôsobom s nezávislými organizáciami po celom svete a dáva im do rúk aj rôzne donucovacie prostriedky, ktorým môžu zabrániť ďalšiemu šíreniu nepravdivých informácií. Medzi ne patrí napríklad možnosť znížiť dosah stránok, ktoré opakované šíria dezinformácie, prípadne im znemožniť na sieti zarábať a inzerovať.

Príspevok vyhodnotený fact-checkermi ako nepravdivý je spoločnosťou Meta následne zobrazovaní nižšie, čím sa znižuje jeho dosah a zároveň tak množstvo ľudí, ktorí ho uvidia. Možnosť odstraňovania účtov fact-checkeri na Facebooku ani na Instagrame nemajú a rovnako tak ani samotné príspevky, vysvetľuje Meta na svojej webovej stránke.

„V súčasnosti spolupracujeme s takmer 100 partnermi na overovanie faktov vo viac ako 60 jazykoch na celom svete a tieto aktivity naďalej rozširujeme. Demagog.sk bude dôležitým členom programu a pripojí sa k úspešným partnerstvám, ktoré už na Slovensku máme,“ objasnila Sophie Eyears, Strategic Partner Development Manager v oddelení Meta News Integrity.

Facebook

Meta podniká zásadné kroky

Spoločnosť Meta pred niekoľkými dňami ohlásila aj ukončenie propagácie politických príspevkov. Rozhodnutie však vyvolalo vlnu kritiky, keďže Meta jasne nestanovila, aké príspevky budú považované za politické. Experti sa tiež obávajú algoritmu takýchto sociálnych sietí, ktorý môže neúmyselne propagovať rôzne dezinformácie bez toho, aby boli tieto príspevky vyvážené.

Začne už čoskoro

Organizácia Demagog.sk začne s overovaním informácií na spomínaných sociálnych sieťach už v marci a americkému gigantovi Meta tak pomôže s problémom, ktorý pretrváva už roky a neustále sa zhoršuje. Na silnejší boj proti dezinformáciám, konkrétne ruských, nedávno Metu vyzval aj americký senátor Bob Menendez a to v súvislosti s parlamentnými voľbami, ktoré sa blížili na Slovensku.

Proti dezinformáciám na Slovensku pomáhala aj facebooková stránka „Hoaxy a podvody – Polícia SR“, ktorú viedol David Púchovský. Tá bola rešpektovaná nielen v domácich, ale tiež v zahraničných kruhoch – napriek získaným oceneniam a napriek úspešne odhalenej operácii ruského veľvyslanectva známej ako „cintorín Ladomirová“ však svoju činnosť po parlamentných voľbách musela prerušiť na dobu neurčitú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú