Mimozemšťania sa môžu snažiť upútať našu pozornosť prostredníctvom milióny rokov vzdialenej supernovy. Aspoň to naznačuje výskum publikovaný na predtlačovom serveri arXiv. Na tému v tlačovej správe upozornil portál Phys.

Nový spôsob pátrania po mimozemských civilizáciach

V novej štúdii spojili sily výskumníci z Washingtonskej univerzity, Univerzity v Yale, Smith College a inštitútu SETI, na to, aby preskúmali okolie nedávno objavenej supernovy. Tá sa odohrala v špirálových ramenách galaxie Pinwheel. Táto približne 21 miliónov svetelných rokov vzdialená supernova s názvom SN 2023ixf bola prvýkrát objavená tímom japonských astronómov ešte 19. mája.

NASA/liuzishan/freepik/Úprava redakcie

Ide o supernovu typu II, čo znamená, že ide o explóziu masívnej hviezdy. Tá predtým, ako sa zrútila do supernovy, bola najmenej osemkrát väčšou hviezdou ako Slnko. Vzhľadom na to, že svetlo z tejto explózie je nesmierne jasné a v závislosti od polohy vo vesmíre je možné ho na nočnej oblohe pozorovať mesiace až roky, výskumníci sa nazdávajú, že by ho potenciálne blízke civilizácie mohli využiť na upútanie pozornosti.

Myšlienka stojaca za touto hypotézou je zhruba taká, že ak sa nachádzajú v blízkosti vyspelé mimozemské civilizácie, explodujúcu supernovu by mohli použiť na upútanie pozornosti a vysielanie ich signálu. Inak povedané, supernova priláka pozornosť vzdialených pozorovateľov, tí nasmerujú svoje teleskopy na túto oblasť oblohy a mimozemšťania vyšlú nejaký druh signálu, aby na seba upozornili a nadviazali kontakt.

Výskumníci z tohto dôvodu okolo explodujúcej supernovy vytvorili zónu, ktorú nazvali „elipsoid SETI“. Túto oblasť detailne analyzujú a pátrajú po stopách mimozemskej civilizácie. V zóne sa nachádza približne 100 hviezd.

Tím výskumníkov plánuje študovať túto oblasť niekoľko najbližších mesiacov. Priznávajú však, že šanca objaviť mimozemskú civilizáciu je skutočne minimálna – v štúdii tiež zdôrazňujú, že ide len o novú myšlienku, ako pátrať po mimozemských civilizáciách a v žiadnom prípade netvrdia, že táto udalosť je dielom mimozmšťanov. Hoci na prvý pohľad ide o pomerne šialenú myšlienku, nové nápady sú v tejto oblasti vždy vítané.

Technologické vs. biologické stopy

Už v minulosti sa ukázalo, že hoci zo známej Drakeovej rovnice vyplýva, že technologické podpisy by mali byť vo vesmíre menej rozšírené, ako tie biologické, hľadanie biologických stôp vo vesmíre nemusí byť práve ten správny krok.

NASA/Screenshot/Raulikien/YouTube/ScreenShot/ASpec/Úprava redakcie

Tieto biologické podpisy odkazujú na chemické zlúčeniny a procesy spojené so životom. Jednou z najvýznamnejších biosignatúr, ktorú by sme niekedy v budúcnosti mohli na exoplanétach objaviť, je kyslík.

Okrem toho však existujú aj technologické podpisy, alebo technosignatúry. Za technologické stopy možno považovať akékoľvek merateľné vlastnosti alebo účinky, ktoré poskytujú vedecký dôkaz o minulej alebo súčasnej technológii.

Tou najväčšou technologickou stopou by mohla byť gigantická superkonštrukcia obklopujúca hviezdu alebo čiernu dieru, ktorá mimozemskej civilizácii garantuje masívny zdroj energie. Reč je o megalomanskej a zatiaľ iba hypotetickej stavbe známej ako Dysonova sféra, ktorej sme sa venovali samostatnom článku.

Odborníci tvrdia, že celý „naivný záver z Drakeovej rovnice N (bio) >> N (tech)“ je založený na iba zdanlivo správnych predpokladoch. Podľa tejto rovnice je vývoj technológií iba zriedkavou udalosťou a akýkoľvek „technologický život“, ktorý vznikne, bude existovať iba malý zlomok času.

Podľa niektorých vedcov je však toto úplný nezmysel. „Primárnou chybou v uvažovaní z Drakeovej rovnice je, že obmedzuje technológiu na malú podskupinu biosfér v čase a priestore a robí tak na základe predpokladov.“

V skutočnosti, hoci technológiám zrejme bude predchádzať biologický život, technológie môžu existovať aj nezávisle od biologického života v mnohých podobách, s čím Drakeova rovnica nepočíta.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú