Pod roverom Perseverance čaká na svoju chvíľu vrtuľník Ingenuity, ktorý úspešne vysunul svoje nohy. Jeho prvý let v marťanskej atmosfére je už za rohom a pôjde o vôbec prvý pokus o presun plavidla takýmto spôsobom na inej planéte, informuje JPL.

Doplnené 6. apríla:

Helikoptéru Ingenuity čakala po odpojení od rovera Perseverance neľahká úloha, počas ktorej musela sama „prežiť“ extrémne chladnú marťanskú noc. Ešte donedávna sa stroj nachádzal umiestnený v bruchu rovera, ktorý ho zároveň aj napájal a chránil. Po odpojení a pristátí na povrchu planéty sa však Ingenuity musí spoliehať už len na vlastné systémy a napájanie cez solárny panel.

Zaťažkávacou skúškou pre tento stroj bola prvá noc v „divočine“, kedy teploty na Marse klesajú v kráteri Jezero, kde Persy pristál, až na -90 °C. Takto nízka teplota môže spôsobiť poškodenie častí a elektrických komponentov helikoptéry či samotné batérie. Ingenuity však podľa informácií z NASA úspešne zvládla svoju prvú noc na planéte.

NEPREHLIADNI
Mierna oblačnosť a žiadne prehánky. Takto vyzerajú mračná na Marse, zachytil ich niekoľkoročný rover Curiosity

Stroj je teda v dobrej kondícii a inžinieri potvrdili, že izolácia, elektrické systémy, batérie a samoregulácia teploty helikoptéry pracujú správne aj v extrémne mrazivých podmienkach. Po tomto dôležitom míľniku sa Ingenuity aktuálne pripravuje na svoj prvý autonómny let. V nasledujúcich dňoch bude zariadenie zbierať ďalšie údaje o systéme pre kontrolu teploty a napájaní, ktoré budú ďalej využité pre vylepšenie jej „prežitia“ na Marse.

Už zajtra 7. marca majú byť odstránené aj zábrany držiace rotory helikoptéry od štartu misie a pokiaľ pôjde všetko podľa plánov, NASA bude ďalej rotory a motory, ktoré ich poháňajú, testovať. Rovnako tak bude monitorovať aj samotné napájanie stroja. Po splnení všetkých testov potom môže Ingenuity prvýkrát na planéte vzlietnuť  už 11. apríla.

Doplnené 4. apríla:

Vesmírna agentúra NASA oficiálne potvrdila „touchdown“ helikoptéry Ingenuity na Marse. Malý stroj s dvojicou karbónových rotorov bol po 1 a pol mesiaci od pristátia rovera Perseverance spustený z jeho spodnej časti na povrch planéty. Tomu predchádzalo v uplynulých dňoch a týždňoch odpojenie krytu chrániaceho „brucho“ rovera a postupné spúšťanie helikoptéry.

Ingenuity bola spúšťaná krok po kroku na vybranom vhodnom mieste, k jej definitívnemu odpojeniu od Persyho došlo akonáhle boli roztvorené všetky 4 pristávacie nohy a bolo možné helikoptéru odpojiť. Dovtedy bol jej zdrojom napájania práve rover, od odpojenia však bude na napájanie využívať už len solárny panel umiestnený nad dvojicou rotorov.

#MarsHelicopter touchdown confirmed! Its 293 million mile (471 million km) journey aboard NASA's Perseverance Mars Rover…

Posted by NASA Jet Propulsion Laboratory on Saturday, April 3, 2021

Finálny krok počas odpájania helikoptéry predstavoval jej spustenie z brucha roveru a odpojenie vo výške zhruba 10 cm nad povrchom, kde pristála na vlastných nohách. Podľa NASA je ďalším dôležitým míľnikom pre Ingenuity prežiť extrémne chladnú marťanskú noc, kedy teploty dosahujú aj viac ako -90 °C.

NEPREHLIADNI
Prvá helikoptéra na Marse sa už pripravuje na vzlet. Stále dobíja batérie a ladí systémy – čo ju čaká najbližšie týždňe?

Agentúra už predtým poskytla ciele helikoptéry pre splnenie misie. Opäť však treba pripomenúť, že v prípade tohto stroja na Marse ide len o demonštračnú misiu, ktorej úlohou nebude skúmať planétu.

Hlavné ciele testovacej helikoptéry v misii Mars 2020:

  • Úspešne zvládnuť štart rakety, cestu na Mars a pristátie na planéte (zvládnuté)
  • Úspešne zvládnuť vyloženie z roveru Perseverance (zvládnuté)
  • Autonómne udržiavať a kontrolovať teplotu počas chladných nocí na Marse
  • Autonómne nabíjať batérie pomocou solárnych panelov
  • Úspešne otestovať komunikáciu helikoptéry s roverom a riadiacim centrom
  • Poprvýkrát roztočiť rotory (otáčky budú spočiatku nižšie ako otáčky potrebné pre let)
  • Poprvýkrát vzlietnuť v riedkej marťanskej atmosfére
  • Úspešne absolvovať autonómny let
  • Úspešne absolvovať autonómne pristátie

Pôvodný článok:

Dôležitý krok vpred, úspech Ingenuity zmení budúcnosť vesmírnych sond

Malý stroj najprv čakal na nabitie svojich batérií, ktoré sú pre neho kľúčové. Kým rover Perseverance nesie na svojej palube plutónium a na produkciu elektrickej energie využíva jeho rozpad, vrtuľník Ingenuity sa bude po odpojení od rovera spoliehať len na svoje solárne panely. Stroj používa operačný systém Linux a celý je zostrojený

Nasledovalo odhodenie krytu, ktorý vrtuľník Ingenuity chránil, jej prevrátenie do zvislej polohy a nakoniec vysunutie jej nôh. To prebehlo úspešne a podľa plánov, helikoptéra teda vyčkáva zavesená na spodku rovera, kým ju dopraví na požadované miesto, na ktorom vykoná svoj prvý let do výšky niekoľkých metrov a následné pristátie, píše Futurism.

Kým sa vrtuľník Ingenuity chystá na svoj prvý let, Perseverance skúma svoje okolie. Vedci sa podelili o fotografiu jednej obzvlášť čudnej skaly, o ktorej pôvode zatiaľ vedú množstvo hypotéz.

Curiosity posiela z Marsu panoramatickú „selfie“

Rover Curiosity sa však tiež hlási o slovo a do svojej masívnej galérie stoviek unikátnych fotografií pridáva panoramatickú „selfie“, ktorá zachytáva okrem samotného rovera aj skalnú formáciu s názvom Mont Mercou. Vedci ju pomenovali po vrchu vo Francúzsku, avšak je vysoká len 6 metrov. Meno zvolili kvôli prítomnosti minerálu nachádzajúceho sa aj v okolí francúzskej dediny Nontron, ktorá je neďaleko od spomínaného vrchu, informuje JPL.

NASA / JPL-Caltech / MSSS

Curiosity v tejto oblasti preskúmal v poradí už 30. vzorku hornín, ktoré najprv pomocou vrtáku rozdrvil na prach. Ten následne preskúmal pomocou vedeckých nástrojov na svojej palube – rover sa momentálne nachádza na prechode medzi ílovou zónou a zónou s horninami obsahujúcimi prevažne síru. Práve o tejto oblasti vedci v minulosti predpokladali, že nám prezradí viac o vývoji planéty.

Fotografia pozostáva z až 60 fotografií vyhotovených kamerou MAHLI (Mars Hand Lens Imager) skombinovaných s ďalšími 11 fotografiami, ktoré vyhotovila kamera Mastcam. Curiosity strávil na Marse už viac než 3 000 marťanských dní a jeho púť ani zďaleka nekončí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú