Očakáva sa, že SpaceX čoskoro ukončí hluché obdobie od roku 2011, počas ktorého sa žiadna ľudská posádka z americkej pôdy nedostala do vesmíru. Toto tvrdenie však nemusí byť úplne pravda.

Presne 27. mája sa uskutoční ostrosledovaný skúšobný let spoločnosti SpaceX, ktorá pomocou NASA konečne ponesie ľudskú posádku do vesmíru. Ako píše portál Space, pre Američanov ide o historický moment, nakoľko sa táto misia všeobecne považuje za prvý let, ktorý dopraví ľudskú posádku z americkej pôdy do vesmíru od roku 2011. Technicky však toto tvrdenie nie je úplne pravdivé.

SpaceX možno v historickom míľniku niekto predbehol

Málokto zo širokej verejnosti počul o súkromnej spoločnosti Virgin Galactic, ktorá sa zaoberá krátkymi suborbitálnymi letmi v rámci takzvanej vesmírnej turistiky. Podľa viacerých názorov, práve táto spoločnosť priniesla ľudskú posádku z americkej pôdy do vesmíru skôr ako to urobí SpaceX. K tomuto míľniku došlo 13. decembra 2018.

Zobraziť celú galériu (1)
Suborbitálne lietadlo VSS Unity triedy SpaceShipTwo. Zdroj: Wikipedia

Vtedy Virgin Galactic poslal na skúšobný let svoje suborbitálne, raketami poháňané vesmírne lietadlo VSS Unity. Na jeho palube sedeli piloti Mark Stucky a C.J. Sturckow, ktorí lietadlo dopravili z Mojave Air & Space Port v Kalifornii do nadmorskej výšky 82,72 km, pričom následne s ním aj bezpečne pristáli.

Skúšobný let potom zopakovali 22. februára 2019 piloti Dave Mackay a Mike Masucci v spoločnosti hlavného inštruktor astronautov Betha Mosesa. Pri druhej skúške sa podarilo dosiahnuť nadmorskú výšku 89,9 km.

Následne boli všetci piati vyššie spomenutí členovia ocenení od Federálnej správy letectva USA (FAA) takzvanými komerčnými krídlami pre astronautov.

Bola posádka spoločnosti Virgin Galactic skutočne vo vesmíre?

Keďže FAA, ale aj iné vesmírne agentúry a organizácie, uznáva ako hranicu vesmíru priestor začínajúci v nadmorskej výške 80 km, môžeme tieto lety technicky považovať za prvé, ktoré po roku 2011 dostali ľudskú posádku z americkej pôdy do vesmíru. Sú tu však aj agentúry, ktoré nadmorskú výšku 80 km za hranicu vesmíru nepovažujú.

Napríklad, Medzinárodná letecká federácia považuje za hranicu vesmíru nadmorskú výšku až 100 km. Je teda diskutabilné, či posádky spoločnosti Virgin Galactic skutočne vesmír dosiahli.

Ak všetko pôjde podľa plánu, SpaceX tieto dohady zmätie zo stola, nakoľko sa jej posádka dostane až na ISS.

USA je napriek všetkému na najlepšej ceste

Doteraz sa americké posádky museli spoliehať len na ruské rakety Sojuz štartujúce z kozmodrómu Baikonur. V najbližšej dobe sa ale očakáva, že sa situácia kompletne obráti. Okrem SpaceX totiž pracuje na vesmírnych programoch aj Boeing či spoločnosť Blue Origin, za ktorou stojí známy miliardár Jeff Bezos.

Ak by aj misia Demo-2 spoločnosti SpaceX nebola úspešná, existuje veľká pravdepodobnosť, že USA sa čoskoro zbaví hluchého obdobia, počas ktorého nebola schopná poslať ľudí zo svojho územia do vesmíru. Všetky oči sa budú upierať už 27. mája na Mys Canaveral.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP