Aktualizované 13, novembra 2023 – Historicky prvá slovenská družica skCUBE ukončila svoju púť okolo našej planéty a po rokoch definitívne opustila obežnú dráhu. Ako upozornila Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA), drobný satelit zhorel v zemskej atmosfére 11. novembra.

Počas svojho pobytu obehla našu planétu 35 612-krát a urazila vzdialenosť cez 1 500 000 000 kilometrov. To je porovnateľné so 4 000-násobkom vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom či 7-násobkom cesty na Mars.

Družica skCUBE odovzdala štafetu najnovšej družici Veronika, ktorá sa dostala na obežnú dráhu len pred pár dňami na palube rakety Falcon 9 spolu s viac ako stovkou ďalších družíc. Okrem toho má Slovensko na obežnej dráhe aj družicu GRBAlpha.

Aktualizované 3. novembra 2023 – Prvá slovenská družica skCUBE pokračuje v klesaní a jej orbita degraduje čoraz rýchlejšie. Momentálne sa má nachádzať vo výške už len približne 290 km a podľa Jakuba Kapuša, jedného z tvorcov projektu, opätovne vstúpi do atmosféry už v tomto mesiaci.

Presný deň zatiaľ stále známy nie je, podľa softvéru DRAMA však môže vstúpiť do zemskej atmosféry už 13. novembra. Podľa Kapuša však prevláda aj naďalej pomerne silná neistota a skutočný termín opustenia obežnej dráhy sa môže líšiť o niekoľko dní.

Pôvodný článok:

Prvá slovenská družica skCUBE, ktorá sa dostala do vesmíru ešte v roku 2017 na palube indickej rakety PSLV-XL, sa pomaly ale isto blíži ku svojmu ohnivému koncu. Ako totiž prostredníctvom sociálnej siete Facebook informuje Jakub Kapuš, ktorý na tomto projekte pracoval a odvtedy pomohol zostrojiť aj niekoľko ďalších družíc, jej obežná dráha degraduje čoraz rýchlejšie.

Vstúpi do atmosféry

Podľa príspevku Jakuba Kapuša na Facebooku sa momentálne 1-kilogramová družica skCUBE nachádza na obežnej dráhe s najvyšším bodom vo výške 390,5 km a najnižším vo výške 380,2 km. To znamená, že sa objekt začína pohybovať čoraz hustejšími vrstvami atmosféry, kvôli čomu čelí čoraz vyššiemu atmosférickému odporu a intenzívnejšie tak spomaľuje.

Svoju púť družica skCUBE začala na orbite vo výške až približne 500 km a podľa Kapuša môže dôjsť k jej opätovnému vstupu do zemskej atmosféry niekedy na prelome októbra a novembra. Počas vstupu do atmosféry vysokou rýchlosťou satelit zhorí v atmosfére a definitívne tak zavŕši poslednú fázu misie.

Satelit sa už medzitým podarilo nahradiť a Slovensko dopravilo na orbitu aj svoju druhú družicu, známu ako GRBAlpha. Tá sa dostala do vesmíru na ruskej rakete Sojuz-2, ktorú však kvôli vážnej politickej situácii a vojne na Ukrajine spojenecké krajiny a ich vesmírne agentúry opäť tak skoro nevyužijú.

Nové satelity zhoreli

Svet mohol nedávno pozorovať zaujímavé vesmírne divadlo spôsobené družicami satelitnej konštelácie Starlink novej generácie, ktoré mali problém. Kvôli nedostatkom viaceré zo satelitov zhoreli v atmosfére, čo mohli ľudia pri troche šťastia pozorovať na rôznych miestach na Zemi. Takéto pozorovania sa môžu stať v budúcnosti častejšie, keď budú takéto satelity padať pravidelne – ich životnosť je totiž obmedzená a na orbite sú ich tisícky.

Nabudúce SpaceX

Spoločnosť Spacemanic má priniesť aj ďalšiu slovenskú družicu, tá bude vôbec prvým ružovým satelitom, ktorý sa dostal do vesmíru – teda za predpokladu, že niektorý zo špionážnych satelitov, ktoré veľmoci pravidelne vynášajú na orbitu, nebol ružový.

O vybudovanie novej družice v podobe nanosatelitu s veľkosťou 1U požiadal Boris Procik, ktorý chce misiu pomenovať po svojej dcére. Družica preto ponesie meno Veronika a okrem dvoch kamier bude schopná komunikovať v amatérskom rádiovom pásme, čím firma umožní klientovi byť v priamom spojení s družicou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú