Apple po predstavení novej série iPhone 13 mnohých zákazníkov potešil, keď sa potvrdilo, že Slovensko je v prvej vlne a predobjednávky na najnovšie modely u nás boli spustené už počas piatka – presne tak, ako v samotných USA.

Ako sa ale postupne ukazuje na príkladoch zo zahraničia, radosť mnohých môže byť predčasná. Zásoby iPhonov 13 sa rýchlo míňajú v Česku, ale aj v Rakúsku, kde je zrejme z prvej várky k dispozícii už len obmedzené množstvo kusov. Nie je dôvod veriť, že situácia na Slovensku bude iná.

Fanúšikovia firmy Apple si zaiste spomenú na vlaňajší scenár, v ktorom museli čakať na svoj nový iPhone 12 alebo 12 Pro aj niekoľko týždňov či mesiacov po objednaní. Spravidla na tom boli horšie lepšie vybavené „Pro“ modely, ktorých dostupnosť sa po spustení predaja v novembri minulého roka zlepšovala len pomaly. Tento rok sa môže podobná situácia opakovať, avšak začína už oveľa skôr.

Dostupnosť iPhonov 13 v zahraničí sa komplikuje

Apple na Slovensku spustil predobjednávky na nové modely zo série iPhone 13 v piatok 17. septembra, pričom oficiálny predaj zahajuje cez autorizovaných resellerov, e-shopy a operátorov už 24. septembra. Samotný dátum však, zdá sa, nebude zárukou toho, že svoj vytúžený smartfón zákazník naozaj dostane načas. Práve naopak, čakať naň môže ešte vyše mesiaca.

V susednom Česku sa totiž ukazuje, že dostupnosť iPhonu 13 a 13 Pro sa po spustení predobjednávok pomerne rýchlo komplikuje, informoval portál Letem světem Applem. Po spustení predobjednávok na oficiálnom webe Apple pre ČR ešte nakrátko svietila dostupnosť týchto smartfónov rádovo v niekoľkých dňoch, zákazník sa tak mohol tešiť, že najnovší iPhone 13 mu bude doručený už na ďalší týždeň.

Snímka obrazovky/Apple.cz

Teraz sa však dodacia doba značne naťahuje a momentálne si, najmä na prémiový iPhone 13 Pro a 13 Pro Max, záujemcovia počkajú aj vyše mesiaca. V prípade dostupnejších modelov iPhone 13 mini a iPhone 13 je dostupnosť o niečo lepšia, no Apple stále informuje o doručení v lehote zhruba 2 týždne.

Podobne je na tom aj rakúska pobočka Apple, ktorá nové iPhony poštou zákazníkom určite nedodá skôr, ako v polovici októbra. Jedinou možnosťou je pre tých, ktorí to do Viedne nemajú ďaleko, iba vychytať dostupnosť nového kusu priamo na predajni v Rakúsku a rezervovať ho. Pre takýto prípad rakúsky Apple stále uvádza dátum 24. september.

NEPREHLIADNI
Takto dlho musí pracovať priemerný Slovák, aby si kúpil nový iPhone 13 Pro

Počkať si môžu aj Slováci. Predajcovia sú však zatiaľ optimistickí

Nakoľko však u nás Apple u nás smartfóny cez vlastný oficiálny Apple Store v obchodoch, alebo aspoň cez e-shop (to je prípad Českej republiky) stále nepredáva, konkrétna dostupnosť jednotlivých modelov nie je presne známa.

Snímka obrazovky/iStores.sk

Autorizovaní reselleri, napríklad iStores, však momentálne počítajú s optimistickým scenárom dostupnosti „do týždňa“, v Alze svieti „očakávame 24. septembra“. To sa ale môže rýchlo zmeniť a z pôvodne krátkeho čakania sa tak pre zákazníkov na Slovensku môže stať oveľa dlhšie.

Zrejme teda opäť potrvá nejaký ten týždeň či mesiac, pokým sa nápor na dopyt po novinkách ustáli a Apple bude mať dostatok zásob pre všetkých.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú