Google patrí medzi najväčších technologických gigantov na svete, no zdá sa, že istý čas svoju významnú pozíciu dokázal zneužívať. Európska komisia sa mu tak rozhodla vyrúbiť ohromnú pokutu.

Konkurenčný boj vo svete najväčších firiem býva nekompromisný a na presadenie svojej pozície dokážu spoločnosti využívať rôzne kontroverzné praktiky. Tentokrát sa do problémov s Európskou komisiou zaplietol samotný Google. Ten mal dlhé roky pri vyhľadávaní produktov na internete znevýhodňovať ostatné spoločnosti uprednostnením vlastných produktov a služieb. Tým bola obmedzovaná skutočná možnosť voľby a slobody spotrebiteľov. Po mnohých sťažnostiach sa rozhodla zakročiť Európska komisia, ktorá Googlu vyrúbila pokutu vo výške 2,42 miliardy eur.

googlezdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Ako zistíš, čo všetko vie o tebe Google?

Spoločnosť sa však bráni, že tvrdenia Bruselu sú nesprávne z ekonomického, ako aj právneho hľadiska. Navyše vraj pri udelení sankcie nebola zohľadnená úloha jedného z najväčších internetových obchodov, Amazonu. Pokiaľ Google do 3 mesiacov tieto aktivity neukončí, tak bude musieť zaplatiť ďalšie penále vo výške 5 % denného celosvetového zisku materskej spoločnosti Alphabet. Zároveň sa musí vyvarovať akýchkoľvek podobných krokov, ktoré by mali rovnaké následky ako doterajšie konanie. Európska komisia spoločnosti prikazuje dodržiavať pravidlá férového obchodovania a poskytovať rovnaké výhody aj konkurenčným službám tak ako svojim vlastným.

zdroj fotografie: Pixabay

Eurokomisárka pre politiku hospodárskej súťaže, Margrethe Vestagerová, vyzdvihla prínos Googlu vo svete technológií a jeho mnohé inovácie, ktoré nám pomohli zmeniť naše životy k lepšiemu. Kontroverzné kroky, ktoré spoločnosť uplatňovala však neboli určené len na prilákanie zákazníkov kvôli lepšej kvalite jeho produktov. Konkurenčné služby sa totiž vo vyhľadávaní nachádzali na nižších pozíciách, čím Google porušil protimonopolné pravidlá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom