Moderné drony predstavujú na bojisku zásadnú hrozbu ako pre pechotu, tak aj pre techniku a to od delostrelectva cez ľahké armádne vozidlá až po obrnené transportéry, tanky či po novom zrejme už aj helikoptéry. Ako upozorňuje Kyiv Post, Rusko chce svoje tanky chrániť pred útokmi dronov spôsobom, ktorý pôsobí primitívne, avšak má oveľa väčší potenciál, než sa môže na prvý pohľad zdať.

Gumený pancier

Inováciou v oblasti obrany pred leteckými útokmi dronov má byť prekvapivo gumený pancier, ktorý je na snímkach zrejme zložený z obyčajných gumených rohoží. Tank má byť vďaka tomu lepšie chránený predovšetkým voči samovražedným dronom, pričom namontované mali byť tieto gumové rohože samotným výrobcom Uralvagonzavod, ktorý tanky T-90 vyrába.

Samovražedné drony sú pritom čoraz efektívnejšie vďaka zlepšujúcej sa technike, možnostiam niesť ťažšie nálože a tiež rastúcim skúsenostiam samotných operátorov. Jedným z prvých ochranných opatrení pre tanky boli takzvané „cope cages“, teda klietky z jednoduchej konštrukcie a pletiva či oceľových sietí, ktoré mali aktivovať rozbušku ešte skôr, než sa dron alebo strela dostane k trupu samotného tanku. Tie sa neukázali ako práve najefektívnejšie, no nakoniec sa objavili aj na ukrajinských tankoch.

Podľa Rusov je jedným z dôvodov nízkej efektivity takejto obrany aj fakt, že sa počas operácií konštrukcie ľahko deformujú a strácajú tak svoje vlastnosti. Gumené rohože sa tak môžu predsa len osvedčiť ako efektívna alternatíva, ktorá zároveň nebude predstavovať prekážku pre samotnú posádku. To ale ukáže až čas a prevádzka.

Žiaden prevrat

Rusko sa roky pýšilo modernou armádnou technikou, ako boli tanky T-14 Armata. Tie sa ale do bojov nakoniec nikdy nedostali a zdá sa, že sa tak skoro skutočnosťou nestanú. Miesto toho je jeden z najmodernejších ruských tankov na bojisku T-90M, ktorý však takisto nie je žiadnou zázračnou zbraňou, keďže majú všeobecne tanky v modernej vojne problém s pomerne lacnými zbraňami schopnými zneškodniť ich.

Primitívna technika aj pre drony

Aj keď sa vo vojne často ukazuje špičková technika, v skutočnosti sa neraz osvedčí aj krok späť, čoho dôkazom sú aj drony, na ktorých použitie sa teší ako Rusko, tak aj Ukrajina. Obe krajiny totiž prišli s dronmi, ktoré komunikujú s operátorom prostredníctvom optického vlákna, ktoré so sebou nesie samotné zariadenie na cievke a postupne ho odmotáva.

Takýto kábel je ľahký, lacný, oveľa spoľahlivejší a navyše poskytuje omnoho vyššiu kvalitu obrazu, než klasická diaľková komunikácia. Hlavnou výhodou je ale odolnosť voči systémom elektronického boja, ktoré sú používané na zneškodňovanie dronov aj bez priameho fyzického kontaktu s nimi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú