Ľudstvo sa dostalo do kozmickej éry len pred niekoľkými desaťročiami, avšak o tých najväčších míľnikoch, akými boli pristátia na Mesiaci, Marse či vesmírne stanice počul azda každý. Málokto však počul o kuriozitách, ktoré ľudstvo na ceste kozmom zažilo. Od nebezpečných žartov na Medzinárodnej vesmírnej stanici až po lietajúce výkaly misie Apollo 10, toto sú najväčšie vesmírne kuriozity, sme sa v kozme stretli.

Gorila na ISS – jeden z najkurióznejších žartov v histórii

Keď sa spomína Medzinárodná vesmírna stanica, najväčšie vesmírne laboratórium našej civilizácie, ľuďom sa v mysli väčšinou vybaví hŕstka astronautov už 20 rokov nepretržite sa zaoberajúca zložitými experimentmi, alebo pracujúca v otvorenom vesmíre na exteriéri stanice.

Málokomu však príde na um muž v kostýme gorily naháňajúci ďalšieho astronauta v nulovej gravitácii. Presne to sa však stalo v roku 2016, kedy na seba astronaut Scott Kelly navliekol kostým gorily a vydesil ďalšieho člena posádky.

Nie je úplne jasné, ako sa kostým na ISS dostal, avšak všetci astronauti majú povolené vziať si do vesmíru niekoľko osobných vecí. Scott Kelly bol podľa dostupných informácií veľmi skromný s predmetmi, ktoré so sebou do vesmíru vzal – možno práve preto, aby úspešne učinil tento žart.

Je možné, že s unikajúcim astronautom bol vopred dohodnutý – i keď to uberá na autenticite, astronaut v panike “utekajúci” pred gorilou v nulovej gravitácii je dostatočne komická scéna. Aj keď podľa kopancov a intenzívneho mávania rukami pomerne nebezpečná pre technické vybavenie stanice.

Lietajúce výkaly misie Apollo 10 – história, ktorou sa NASA nechváli

Apollo 10, posledná misia pred prvým pristátím na Mesiaci, je známa tým, že počas nej traja astronauti navštívili obežnú dráhu Mesiaca. Ich kozmická loď tiež trhla svetový rekord pre najrýchlejší pilotovaný stroj a to s rýchlosťou až 39 897 km/h. Ikonickou sa stala fotografia, na ktorej traja astronauti kráčajú k Letovému komplexu 39B a dotýkajú sa nosa plyšového psa Snoopyho, ktorý bol maskotom misie.

Raketa Saturn V pred štartom misie Apollo 17. Zdroj: NASA

Menej známy a roztomilý je však fakt, že astronauti Thomas Stafford, John Young a Eugene Cernan mali počas letu okolo Mesiaca problémy s vlastným výkalom, ktorý sa rozhodol opustiť bezpečie špeciálneho obalu a lietať kabínou veliteľského modulu.

Astronauti na tento problém okamžite upozornili, vydesení však neboli. Padlo niekoľko vtipov a k produktu sa nik z nich nepriznal. Keď sa jeden z astronautov programu Apollo 10, John Young, spýtal na majiteľa, do histórie sa naveky zapísala hŕstka hlášok, ktoré od dobývania kozmu nik nečakal:

“Moje bolo lepkavejšie”
“Keď som do svojho strčil prst, bolo mäkšie”
“Neviem komu patrí, nemôžem to prijať ani vyvrátiť.”

NASA

NASA

Lietajúceho problému sa sa nakoniec zbavili, avšak celý transkript misie Apollo 10 je k dispozícii online a je plný zábavných hlášok. Okrem iného ukazuje, aké obrovské množstvo vulgarizmov astronauti používali a že sa ich komunikácia podobala viac na rozhovor dávnych námorníkov než astronautov.

“Čo vidíš?”
“Nič, to mi stačí”

Podivná aróma kozmu a lunárneho prachu
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú