iOS zariadenia tvoria až 50 % príjmov z vyhľadávača Google na mobilných zariadeniach. Pre Google je teda zotrvanie na tomto operačnom systéme extrémne dôležité.

Keďže ale Apple by ho mohol poslať kade ľahšie, internetový gigant si za svoje teplé miestečko musí platiť nemalú sumu. Podľa bezpečnostnej firmy Bernstein to budú tento rok až približne 3 miliardy dolárov, čo je voči sume spred troch rokov trojnásobný nárast. Môže za to najmä rapídny nárast biznisu so službami Apple. Špekuluje sa dokonca o tom, že keby Apple oddelil svoje služby na samostatnú spoločnosť, mohla by sa kvalifikovať do zoznamu najbohatších firiem Fortune 500.

google
zdroj fotografie: Google

Nenechaj si ujsť
Vyhodený zamestnanec Googlu to povedal narovinu: Prístup k dobre plateným pozíciám v technologickom priemysle prirovnáva k trestaneckým táborom v Sovietskom zväze

Na túto situáciu sa pozreli aj analytici a prišli s pútavými predpoveďami. Podľa jedného môže žiadanie takto vysokých poplatkov znamenať, že Apple čoskoro s Googlom na iPhonoch a iPadoch úplne skoncuje. Pri určitej hranici ale môže Google zaplatenie odmietnuť a vyťažiť zo svojej popularity, ktorá Applu zabráni zmeniť predvolený vyhľadávač. Predvolený vyhľadávač si síce môžu používatelia jednoducho zmeniť v prehliadači Safari, no ako už bolo spomenuté, iOS je pre zisky Google veľmi dôležité.

apple
zdroj fotografie: Pixabay

Google je na iPhonoch nastavený ako predvolený vyhľadávač už od samého začiatku. Do iOS 6 boli na iPhonoch predinštalované aj aplikácie YouTube a Google Mapy. Tie ale z domovskej obrazovky zmizli a Apple ich nahradil alternatívami z App Storu, napríklad Google Mapy boli nahradené Apple Mapami. Zmena predvoleného vyhľadávača je ale oveľa menej pravdepodobná a spoločnosti sa zrejme na nejakom riešení dohodnú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom