iOS zariadenia tvoria až 50 % príjmov z vyhľadávača Google na mobilných zariadeniach. Pre Google je teda zotrvanie na tomto operačnom systéme extrémne dôležité.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Keďže ale Apple by ho mohol poslať kade ľahšie, internetový gigant si za svoje teplé miestečko musí platiť nemalú sumu. Podľa bezpečnostnej firmy Bernstein to budú tento rok až približne 3 miliardy dolárov, čo je voči sume spred troch rokov trojnásobný nárast. Môže za to najmä rapídny nárast biznisu so službami Apple. Špekuluje sa dokonca o tom, že keby Apple oddelil svoje služby na samostatnú spoločnosť, mohla by sa kvalifikovať do zoznamu najbohatších firiem Fortune 500.

google
zdroj fotografie: Google

Nenechaj si ujsť
Vyhodený zamestnanec Googlu to povedal narovinu: Prístup k dobre plateným pozíciám v technologickom priemysle prirovnáva k trestaneckým táborom v Sovietskom zväze

Na túto situáciu sa pozreli aj analytici a prišli s pútavými predpoveďami. Podľa jedného môže žiadanie takto vysokých poplatkov znamenať, že Apple čoskoro s Googlom na iPhonoch a iPadoch úplne skoncuje. Pri určitej hranici ale môže Google zaplatenie odmietnuť a vyťažiť zo svojej popularity, ktorá Applu zabráni zmeniť predvolený vyhľadávač. Predvolený vyhľadávač si síce môžu používatelia jednoducho zmeniť v prehliadači Safari, no ako už bolo spomenuté, iOS je pre zisky Google veľmi dôležité.

apple
zdroj fotografie: Pixabay

Google je na iPhonoch nastavený ako predvolený vyhľadávač už od samého začiatku. Do iOS 6 boli na iPhonoch predinštalované aj aplikácie YouTube a Google Mapy. Tie ale z domovskej obrazovky zmizli a Apple ich nahradil alternatívami z App Storu, napríklad Google Mapy boli nahradené Apple Mapami. Zmena predvoleného vyhľadávača je ale oveľa menej pravdepodobná a spoločnosti sa zrejme na nejakom riešení dohodnú.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
50%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
50%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.