Google chce poznať polohu Slovákov, tí mu ju dobrovoľne prezradia. V rámci novej doménovej stratégie urobil Google jednu z najchytrejších zmien, aké mohol. Mapy po novom už nenájdete na doméne maps.google.com, ale na google.com/maps, píše AIM.

Táto zdanlivo banálna zmena však so sebou prináša obrovské implikácie. Okrem máp sa prechod na novú doménu týka napríklad aj Google Leteniek, ktoré sú čoraz populárnejšie.

Chcú vedieť, kde sa nachádzaš

Keď teraz otvoríš Google Mapy cez prehliadač, požiadajú ťa, aby si povolil sledovanie polohy. To je úplná samozrejmosť, takže to Googlu intuitívne dovolíš. Doteraz by všetko bolo v poriadku, pretože sledovanie polohy bolo umožnené len doméne maps.google.com.

Po novom ale sledovanie polohy umožňuješ doméne google.com – bez ohľadu na to, ktorú ich službu používaš. Ako prvý na túto zmenu upozornil vývojár Garitt Franke vo svojom blogu. Dôvody Googlu sú pritom jasné.

Google je najpopulárnejší vyhľadávač na svete, podľa dát Kinsta má trhový podiel cez 90 %. Ich biznis model sú však reklamy. Google AdWords (Google Ads) je jednou z najväčších reklamných platforiem vôbec. Vďaka údajom o tvojej polohe ti môžu poskytnúť špecifickejšie reklamy, čo im zvýši zisk.

Gratulujem, teraz máte moje povolenie na geografické sledovanie vo všetkých vašich službách. Chytrý ťah, Google,“ skonštatoval vo svojom blogu Franke.

Dá sa proti tomu bojovať?

Ak nechceš, aby Google poznal tvoju polohu, môžeš sledovanie vypnúť vždy, keď už mapy nebudeš používať. Ako to urobiť sa líši v závislosti od operačného systému aj prehliadača, nemalo by však byť ťažké túto možnosť nájsť. Budeš to však musieť urobiť zakaždým, keď sa pokúsiš použiť Mapy.

Na ľavej strane obrázku sa nachádza advokát Jakub Berthoty, na pravej strane človek, ktorému unikli osobné údaje.
Jakub Berthoty/Freepik (Úprava redakcie)

Google pravdepodobne svojím ťahom reaguje na sentiment používateľov. Každým rokom si dávame väčší pozor na svoje súkromie, pričom sa sprísňujú aj regulácie, ktoré ho chránia. Napríklad Apple do iOS pridal viaceré zmeny, ktoré majú zvyšovať bezpečnosť a súkromie používateľov a vrátiť im kontrolu nad tým, aké dáta službám odovzdávajú.

Pre FonTech.sk minulý mesiac na otázky ohľadom súkromia a online bezpečnosti odpovedal advokát Jakub Berthoty, ktorý je zakladateľom prvého právneho butiku zameraného na technológie a súkromie na Slovensku Dagital Legal. Pýtali sme sa ho na povinnosti kolabujúceho ÚOOÚ a na to, ktoré z nich si orgán plní. Zisťovali sme aj, ako sa môžu Slováci brániť pred zneužitím dát a aké právne kroky v takejto situácii dávajú zmysel.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú