Nie je to tak dávno, čo Apple oficiálne implementoval do nového iOS 14.5 veľkú zmenu v ochrane súkromia používateľov, proti ktorej Facebook bojoval dlhé mesiace. Spoločnosť totiž zatrhla zbieranie dát aplikáciam mimo ich platforiem a poskytla používateľom väčšiu kontrolu nad svojim súkromím, čo si od vyslúžilo pozitívnu odozvu.

Ako informuje portál Bloomberg, týmto smerom sa po novom vydá aj Google, ktorý plánuje používateľom Androidu poskytnúť rovnakú možnosť. Podľa stránky podpory spoločnosti tak budú používatelia od konca tohto roka po aktualizácii služieb Google Play zakázať vývojárom zbieranie dát prostredníctvom špeciálneho identifikátora, vďaka ktorému mohli posielať ľuďom cielené reklamy.

Google sa postavil na stranu používateľov, prinesie rovnaké bezpečnostné funkcie ako Apple

Používatelia Androidu tak dostanú väčšiu kontrolu nad ochranou svojho súkromia a aplikácie ich na vyžiadanie nebudú môcť sledovať mimo svojich platforiem, teda vtedy, keď konkrétnu aplikáciu nevyužívajú. Na rozdiel od Apple a iOS 14.5 však implementácia tejto funkcie nebude v systéme predvolená.

Google spojí túto funkciu aj s ďalšími bezpečnostnými novinkami podobnými tým v iOS, ktoré spoločnosť oznámila už začiatkom mája. V obchode Google Play sa bude napríklad od roku 2022 nachádzať samostatná sekcia Bezpečnosť, kde budú môcť používatelia Androidu presne vidieť, aké dáta o nich vývojári zbierajú. Pripomeňme, že Apple obdobnú funkciu priniesol už minulý rok s príchodom iOS 14.

NEPREHLIADNI
Android 12 je tu a prerobili ho od základov. Dizajn sa zmenil najviac za poslednú dekádu (+prehľad nových funkcií)

Nové bezpečnostné funkcie v iOS 14.5 rozvírili veľkú debatu o sledovaní používateľov, pričom prieskum krátko po vydaní tejto funkcie ukázal, že drvivá väčšina ľudí sledovanie aplikáciami zamietla. Celkovo dosiaľ schválilo sledovanie aplikáciami len 13 % všetkých používateľov iPhonov s iOS 14.5.

Je však potrebné pripomenúť, že Facebook, ktorý bol dlhodobo najväčším odporcom týchto zmien, bojovať neprestáva a aj naďalej dokáže sledovať súkromie svojich používateľov spôsobom, o ktorom mnohí ani len netušia

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom