O odhalení vizuálu Androidu 12 sme písali len pred niekoľkými hodinami. Medzitým na vybraných Pixeloch pristála aj vývojárska verzia, ktorá je síce okresaná na niekoľko funkcionalít, no ponúka detailný náhľad, čo všetko sa najmä v oblasti vizuálu s ďalšou iteráciou operačného systému zmení.

Ako upozorňuje portál XDA Developers, pôjde o zatiaľ najväčšiu zmenu dizajnu od dôb Androidu 5.0. Redaktori portálu nainštalovali na svoj Google Pixel 5 vývojársku verziu očakávaného operačného systému a ponúkli náhľad na väčšinu toho, čo prejde zmenami.

Redizajn sa bude niesť v ešte ucelenejšom duchu, nazvanom „Material You“. Bude doplnený o zaujímavé animácie, kedy každú akciu sprevádzajú trblietky, respektíve pohyby „odrazenia“.

Nová je aj animácia zamykania a odomykania…

…či lišta hlasitosti, ktorá je opäť umiestnená na strane.

Zdroj zároveň upozorňuje, že beta zatiaľ neobsahuje všetky funkcionality, ktoré by používatelia od nového operačného systému čakali. Údajne bola odobraná ponuka náhľadu „screen on time“ v sekcii batérie v nastaveniach, pričom ide o dlhoročnú a zaužívanú funkcionalitu. Vo finálnej verzii systému sa snáď objaví.

Medzi novinky patrí aj úplne nová bezpečnostná ponuka. Pomocou nej budeme môcť ručne blokovať mikrofón a kamery, kedy sa očakáva, že vymoženosť príde už s ďalšou verziou.

V konečnom dôsledku sa môžeme tešiť aj na úplne nové widgety, respektíve dlhé roky žiadanú funkciu rolovacieho snímania obrazovky, ktoré na čistom Androide dostupné nie je. Ani jedna z týchto súčastí Androidu 12 sa aktuálne v bete nenachádza. Svoje pocity z testovacej verzie ponúkol aj web 9to5Google, ktorý na snímkach obrazovky priblížil napríklad už spomínané trblietky pri interakcii so systémom.

Upozornili aj na minimalistickú animáciu nabíjania, ktorá sa líši pri zamknutom a odomknutom systéme.

Nemalou súčasťou je aj možnosť aktivovania asistenta dlhým podržaním tlačidla napájania, čo ale bude potrebné aktivovať v nastaveniach. Zmenila sa aj drobná notifikácia pri kopírovaní.

Aktuálnu developerskú verziu Android 12 je možné nainštalovať na Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4, Pixel 4 XL, Pixel 4a, Pixel 4a 5G a Pixel 5.

Vzhľadom na to, že ešte nejde o poslednú verziu, neodporúčame inštaláciu operačného systému na primárne zariadenie. Dvanástku ešte čakajú niekoľké iterácie určené pre vývojárov, no finálna verzia, dostupná snáď aj mimo Pixelov, bude vonku ešte tento rok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP