Súboj o nadvládu na poli umelej inteligencie a vyhľadávačov založených na báze umelej inteligencie je evidentný. Technologickí giganti sa neustále predbiehajú a snažia sa misky váh prikloniť na svoju stranu.

Raketový štart ChatGPT a chyba Google Bard

Niet najmenších pochýb, že v súčasnosti najväčšími konkurentmi sú v tejto oblasti spoločnosti Microsoft a ich prelomový chatbot ChatGPT, na ktorom pracoval spolu s výskumným laboratóriom OpenAI a Google s chatbotom Bard.

Zatiaľ čo chatbot Bard bol poprvýkrát predstavený začiatkom januára 2023, jeho konkurent ChatGPT je o niečo starší, keďže svetlo sveta oficiálne uzrel v novembri 2022. Na Slovensku zrejme o niečo známejší ChatGPT založený na rodine veľkých jazykových modelov GPT-3.5 a GPT-4 spôsobil po svojom vydaní obrovský rozruch. Ľudia totiž boli unesení z podrobných a dobre formulovaných odpovedí.

V prípade Google a ich chatbota Bard bol však štart o niečo pomalší.  Spoločnosť Alphabet, ktorá je materskou firmou Googlu, totiž prišla o 100 miliárd dolárov z trhovej hodnoty po fiasku, ktoré predviedol práve spomenutý experimentálny chatbot.

I keď štart Barda nebol rozprávkový, Bard má v porovnaní s ChatGPT niekoľko zásadných výhod. Jednou z najdôležitejších je napríklad schopnosť hovoriť aj o aktuálnom dianí, čo ChatGPT nedokáže, keďže je limitovaný len na informácie do roku 2021.

Kontroverzie
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP