Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Súboj o nadvládu na poli umelej inteligencie a vyhľadávačov založených na báze umelej inteligencie je evidentný. Technologickí giganti sa neustále predbiehajú a snažia sa misky váh prikloniť na svoju stranu.

Raketový štart ChatGPT a chyba Google Bard

Niet najmenších pochýb, že v súčasnosti najväčšími konkurentmi sú v tejto oblasti spoločnosti Microsoft a ich prelomový chatbot ChatGPT, na ktorom pracoval spolu s výskumným laboratóriom OpenAI a Google s chatbotom Bard.

Zatiaľ čo chatbot Bard bol poprvýkrát predstavený začiatkom januára 2023, jeho konkurent ChatGPT je o niečo starší, keďže svetlo sveta oficiálne uzrel v novembri 2022. Na Slovensku zrejme o niečo známejší ChatGPT založený na rodine veľkých jazykových modelov GPT-3.5 a GPT-4 spôsobil po svojom vydaní obrovský rozruch. Ľudia totiž boli unesení z podrobných a dobre formulovaných odpovedí.

V prípade Google a ich chatbota Bard bol však štart o niečo pomalší.  Spoločnosť Alphabet, ktorá je materskou firmou Googlu, totiž prišla o 100 miliárd dolárov z trhovej hodnoty po fiasku, ktoré predviedol práve spomenutý experimentálny chatbot.

I keď štart Barda nebol rozprávkový, Bard má v porovnaní s ChatGPT niekoľko zásadných výhod. Jednou z najdôležitejších je napríklad schopnosť hovoriť aj o aktuálnom dianí, čo ChatGPT nedokáže, keďže je limitovaný len na informácie do roku 2021.

Kontroverzie
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú