Jednou z najnavštevovanejších služieb na internete je YouTube. Každú minútu je tam pridaných 500 hodín obsahu, čoho spracovanie vyžaduje obrovskú výpočtovú silu. Hlavným cieľom Google je tak dodanie takéhoto obsahu v čo najlepšej kvalite do čo najväčšieho počtu zariadení, pričom gigant konečne prezradil, ako sa mu to darí.

Spravodajský portál CNET upozorňuje na jeden zo základných aspektov infraštruktúry Google. Spoločnosť totiž už od roku 2015 venuje nemalé množstvo času a financií do vývoja vlastných procesorov Argos, kedy len nedávno začal s postupným zavádzaním ich druhej generácie.

Video Coding Unit (Zdroj: Blog YouTube)

Zjednodušene povedané, serverová infraštruktúra YouTube stojí na vlastných matičných doskách, poháňaných Argos čipmi, ktoré vyzerajú ako odhalené grafické karty. Tie sa starajú o kompresiu všetkých nahraných videí, kedy musia v rade niekoľkých sekúnd spracovávať hodiny obsahu rôzneho formátu, veľkosti a kvality.

Ako uviedla spoločnosť na oficiálnom blogu, Argos architektúra je až 33-násobne efektívnejšia, ako tradičné konvenčné servery, na ktorých bežali ich služby v minulosti. V praxi to teda znamená, že investovanie do vývoja vlastnej technológie, ich výroba a následné zavádzanie do prevádzky je z dlhodobého hľadiska výhodnejšie, ako využívanie hardvéru tretích strán.

Veľkú rolu v celom procese kompresie a transkódovania videa tvorí výpočtový grafický výkon, ale aj umelá inteligencia. Googlom vytvorený hardvér následne koriguje vlastný softvér, pričom výsledok sa nazýva Video (trans) Coding Unit (VCU).

Blog YouTube

Zdroj uvádza, že jednou z prvých záťažových skúšok nových VCU bolo obdobie počas pandémie, kedy konzumenti trávili na YouTube až o 25 % viac času. Rovnako bolo treba vyriešiť oblasti, kde pokrytie internetom nie je tak stabilné.

Upravovanie kompresie jedného videa na 10 až 15 verzií s rôznou kvalitou a rýchlosťou je úlohou práve Argos jednotiek. S tým sú spojené aj rôzne kompresné štandardy. Aktuálne je najpoužívanejším kodekom H.264, kedy ho pomaly ale iste nahrádza nástupca H.265, respektíve ešte o čosi efektívnejšia novinka H.266.

NEPREHLIADNI
Microsoft prekope základný prvok vo Windows 10. Vylepší výkon a prepojí ho s prehliadačom Edge

Zároveň si Google uvedomuje technologické limity hardvéru, a tak vedľa ďalšieho škálovania VCU sa súbežne zapodieva vývojom kodeku AV1. Ten spoločnosť vyvinula spolu s magnátmi priemyslu ako Mozilla, Cisco, Amazon, Microsoft a Netflix, pričom ponúka až 30 % nárast kvality videa pri rovnakom alebo dokonca nižšom dátovom toku.

AV1 má ponúknuť 4K kvalitu obrazu aj do oblastí, kde je aktuálne maximum 1080p. Podpora AV1 kodeku je jednou z hlavných domén druhej generácie Argos čipov, z ktorej Google plánuje v blízkej budúcnosti ťažiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP