Google na vývojárskej konferencii Google I/O, ktorá sa každoročne koná v San Franciscu, predstavil nový Android po kódovým označením M. Aj tento rok sa jedná o vývojársku verziu, ktorá sa do zariadení dostane až v priebehu jesene. Poďme sa teda bližšie pozrieť, čo ponúka nový Android.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku a Google+!

Kontrola oprávnení pri jednotlivých aplikáciách

android-m-prava

Nový Android prinesie dlho očakávanú novinku v podobe kontroly oprávnení u inštalovaných aplikácií. Túto funkciu už dlhšie používa konkurenčný iOS. Kontrola bude prebiehať buď priamo z nastavenia aplikácie alebo z nastavení zariadenia. Google túto funkciu demonštroval na aplikácii WhatsApp pri ktorej zakázal prístup k mikrofónu. Nižšie môžete vidieť kontrolu oprávnení jednotlivých aplikácií cez nastavenia smartfónu.

Vylepšená verzia webového prehliadača Chrome

android-m-chrome

Určite sa vám už naskytla situácia, kedy ste po otvorení stránky priamo v aplikácii boli presmerovaný do prehliadača, ktorý sa otvoril v novom okne. Nový Android túto funkciu zjednodušuje a dáva možnosť vývojárom priamo z aplikácie otvárať webové adresy a umožňuje plnú kontrolu nad prehliadačom.

Nový systém spúšťania aplikácií

V novom Androide sa dočkalo zmien aj spúšťanie aplikácií. Google túto funkciu demonštroval v príklade, keď používateľovi dôjde e-mail z Twitteru a namiesto toho, aby bol vyzvaný k výberu aplikácie, nový Android sám intuitívne otvorí v tomto prípade Twitter.

Podpora pre snímače odtlačkov a USB-C

android-m-odtlacky

Snímač odtlačkov prstov sa čoraz častejšie stáva výbavou nových smartfónov a používatelia vo veľkom využívajú túto zabezpečovaciu technológiu. Nový Android M natívne podporuje snímače a bude jednoduchšie túto funkciu integrovať do aplikácií. Podpory sa dočkal aj nový USB konektor typu C, ktorý sa objavuje v prvých zariadeniach.

Predĺžená výdrž batérie vďaka novému úspornému režimu

Šetriaci režim Doze. Táto novinka je ďalšia v poradí vylepšení, ktoré Android M ponúka. Google tvrdí, že nový šetriaci režim predĺži výdrž až dvojnásobne. Pri zapnutom šetriacom režime budú stále aktívne upozornenia a alarmy.

Android Pay

Poslednou významnou novinkou po vzore konkurenčného Apple Pay je nový platobný systém, Android Pay. Nový platobný systém umožňuje platby cez NFC, pričom podporuje 70 % aktuálnych zariadení. Podmienkou pre využívanie tejto služby je minimálne Android 4.4 a aby ste túto funkciu mohli využiť, musíte žiť v USA.

Nový Android M je skôr evolúciou predchádzajúcej verzie a ponúka nové, veľmi užitočné funkcie, ktoré posúvajú Android zase o level vyššie. Z menších zmien môžeme spomenúť vylepšenú správu pamäte RAM a opravy chýb. Android M vo verzii pre vývojárov je dostupný už dnes ako preview verzia pre Nexus 5, 6, 9 a Nexus Player.

Prvý náhľad na novinky v Androide M:

Zdroj: Gsmarena.com

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú