Dospeli sme do doby, kedy môžeme byť odpočúvaní či dokonca sledovaní bez nášho vedomia na každom jednom kroku. Informačno-bezpečnostné služby či dokonca softvérové spoločnosti o nás zbierajú informácie, ktoré by jedného dňa mohli veľmi jednoducho zneužiť. V poslednom čase bol za zbieranie informácií kritizovaný najmä najnovší operačný systém od Microsoftu, no dnes sa ukázalo, že Windows 10 nie je jediným previnilcom.

Naše osobné informácie si totižto uchováva na svojich serveroch aj Google. Informácie zbiera pri hlasovom vyhľadávaní, pričom všetky slová, ktoré pri ňom vyslovíš môže skladovať dlhé roky. Zarážajúce je, že samotná spoločnosť sa tým vôbec netají a svoje nahrávky si tak bez väčšej námahy môžeš vypočuť aj ty sám. Stačí kliknúť na tento odkaz, prihlásiť sa do svojho Google účtu a voilà, všetky kedy uskutočnené hlasové vyhľadávania máš pekne k dispozícií na jednom mieste. Ak si na odkaze vyššie nenašiel žiadne svoje nahrávky a myslíš si, že vyhľadávací gigant je na teba jednoducho prikrátky, tak ťa budeme musieť sklamať.

google-1zdroj fotografie: Google

Google si totižto zaznamenáva aj klasickú formu vyhľadávania a taktiež všetky aktivity, ktoré si kedy vykonal v prehliadači Chrome. Pre zobrazenie tohto nepochybne početnejšieho zoznamu úkonov môžeš využiť zas tento odkaz. Týmto narušením súkromia však Google nesleduje nič zlé a rozhodne sa tvoje údaje nesnaží nijakým spôsobom zneužiť.

Nenechaj si ujsť
YouTube testuje nový „Dark Mode“. Túto tajnú funkciu si teraz môžeš jednoduchým príkazom aktivovať aj ty

Najväčšie príjmy tejto spoločnosti pramenia z cielených reklám, ktoré sa prispôsobujú konkrétnemu užívateľovi. Pre tieto cielené reklamy je tak zbieranie základných údajov nevyhnutnosťou a či sa nám to páči alebo nie, nedokážeme tomu nijakým spôsobom zabrániť.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú