banner-nexus-6pInternetový gigant Google pred pár minútami oficiálne sprístupnil náhľad nového Androidu N, ktorý je momentálne vo verzii s označením „Developer Preview“. Nová verzia Androidu je už k dispozícii na stiahnutie pre vybrané smartfóny rady Nexus.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Nečakané sprístupnenie novej verzie prinieslo technologickú eufóriu po celom svete. Nový Android sa po dizajnovej stránke zmenil iba nepatrne, no vylepšuje všetky dôležité vlastnosti verzie 6.0 Marshmallow. Jedným z najhlavnejších zmien je nový režim Multi-Window, ktorý umožní používateľovi prácu s dvoma aplikáciami naraz. Nové API musia výrobcovia zakomponovať do svojich aplikácií, no Google oznamuje, že tento proces nebude vôbec ťažký a spraví všetko preto, aby mali vývojári, čo najmenej práce.

android-n-bok-po-boku

Druhou novinkou je nové rozhranie notifikačnej oblasti, ktoré je teraz viac zjednotené a ponúka možnosť rýchlej odpovede priamo z notifikačného centra. Pri notifikáciách ešte ostaneme. Výraznou zmenou prešli samotné notifikácie. Ak vám príde napríklad 10 emailov z aplikácie Gmail, budete si môcť pozrieť náhľady jednotlivých správ a dokonca na ne aj odpísať bez nutnosti otváranie aplikácie.

Direct-Reply

Režim Doze bol predstavený s Androidom 6.0 Marshmallow a priniesol veľmi vítané vylepšenia, ktoré prispeli k výraznému predĺženiu výdrže batérie. Android N tento režim ešte viac zefektívni a smartfón sa prepne do tohto režimu ihneď po vypnutí obrazovky. V oblasti dizajnu sa výrazných zmien obávať nemusíme, no Google sa snažil všetko podriadiť jednoduchšiemu ovládaniu. K tomuto účelu slúži aj nový vzhľad nastavení, ktoré teraz ponúkajú oveľa viac informácií a nový vzhľad multitaskingu, v ktorom sú karty oveľa väčšie a prehľadnejšie.

ap_resize

Ďalšia novinka je skrytá hlboko v útrobách stoviek kódov a premenných. Android N prichádza s úplne novým kompilátorom Jack a jazykom Java 8. Predstavitelia Googlu potvrdili oficiálnu dostupnosť nového Androidu v priebehu letných mesiacov. Oveľa viac informácií sa dozvieme na blížiacej sa konferencii Google I/O. Systém je dostupný na stiahnutie pre smartfóny Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Android One, Nexus Player, Nexus 9 a pre tablet Pixel C.

n_developer_preview_hero_whitebackground_resized

Zdroj: Androidpolice.com, Phonearena.com, Techcrunch.com

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP