banner-pixelZrejme si už počul o programe s názvom Android One pod záštitou Googlu. Tento projekt trvá už zopár rokov a sústredí sa na výrobu lacných smartfónov s operačným systémom Android. Spoločnosť chce projekt rozšíriť a okrem Indie sa už v tomto roku môže Android One rozrásť aj v USA, aby postupne Google vyplňoval medzery, ktorými jeho operačný systém stále trpí. 

Podľa posledných informácií bude Google poskytovať na lacné smartfóny z projektu Android One dvojročnú záruku a sľubuje tiež softvérové aktualizácie operačného systému po dobu dvoch rokov od začiatku predaja. Tieto zariadenia v cenovej relácií od 180 do 280 € môžu byť na americkom trhu dostupné už začiatkom leta tohto roka. Tým chce Google urobiť zásadný krok, pretože mnoho používateľov Androidu prechádza k zariadeniam s logom jabĺčka, ktoré dostávajú najnovšie aktualizácie ešte dlho po predstavení.

iphone-vs-android-phonezdroj fotografie: Business Insider

Na tom si Apple dáva nesmierne záležať a aktualizácie s novými verziami iOS dostávajú aj staršie iPady či iPhony. V porovnaní s nimi musia majitelia Androidov čakať na najnovšie aktualizácie alebo bezpečnostné záplaty príliš dlho a často ide aj o niekoľko mesiacov, kým sa aktualizácia spracuje pre veľké množstvo modelov. Keď už je aktualizácia konečne dostupná, na scénu potom prichádzajú operátori, ktorí následne môžu rozhodnúť, aké modely z ich ponuky update dostanú a v akom čase.

android-7-1-nougat-aktualizaciazdroj fotografie: Business Insider

TIP: Ktorý výrobca Android smartfónov aktualizuje svoje zariadenia najrýchlejšie?

Tento systém aktualizovania je príliš zdĺhavý a rozhodne tiež nepraktický. Najnovším aktualizáciám sa prispôsobujú aj vývojári aplikácií a následne môže nastať problém, kedy daná aplikácia nemusí fungovať na všetkých smartfónoch. To spôsobuje najmä rozdielna hardvérová výbava a rôzne verzie softvérov s operačným systémom Android, ktorých je aktuálne viac ako 1,5 miliardy. Z malej časti sa Google snaží riešiť problém aj svojimi poslednými smartfónmi Pixel, ktoré sa budú aktualizovať samé, no je to len kvapka v mori a potrvá ešte veľmi dlho, kým sa situácia na trhu a roztrieštenosť Android smartfónov začne viditeľne meniť.

google-pixel-phone-hands-onzdroj fotografie: Androidpolice

Google už vraj rokuje s neznámymi výrobcami a prostredníctvom projektu Android One chce zlepšovať situáciu na trhu. Ak budú tento plán výrobcovia striktne dodržiavať, softvérový gigant podporí ich úderný marketing.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom