banner-pixelZrejme si už počul o programe s názvom Android One pod záštitou Googlu. Tento projekt trvá už zopár rokov a sústredí sa na výrobu lacných smartfónov s operačným systémom Android. Spoločnosť chce projekt rozšíriť a okrem Indie sa už v tomto roku môže Android One rozrásť aj v USA, aby postupne Google vyplňoval medzery, ktorými jeho operačný systém stále trpí. 

Podľa posledných informácií bude Google poskytovať na lacné smartfóny z projektu Android One dvojročnú záruku a sľubuje tiež softvérové aktualizácie operačného systému po dobu dvoch rokov od začiatku predaja. Tieto zariadenia v cenovej relácií od 180 do 280 € môžu byť na americkom trhu dostupné už začiatkom leta tohto roka. Tým chce Google urobiť zásadný krok, pretože mnoho používateľov Androidu prechádza k zariadeniam s logom jabĺčka, ktoré dostávajú najnovšie aktualizácie ešte dlho po predstavení.

iphone-vs-android-phonezdroj fotografie: Business Insider

Na tom si Apple dáva nesmierne záležať a aktualizácie s novými verziami iOS dostávajú aj staršie iPady či iPhony. V porovnaní s nimi musia majitelia Androidov čakať na najnovšie aktualizácie alebo bezpečnostné záplaty príliš dlho a často ide aj o niekoľko mesiacov, kým sa aktualizácia spracuje pre veľké množstvo modelov. Keď už je aktualizácia konečne dostupná, na scénu potom prichádzajú operátori, ktorí následne môžu rozhodnúť, aké modely z ich ponuky update dostanú a v akom čase.

android-7-1-nougat-aktualizaciazdroj fotografie: Business Insider

TIP: Ktorý výrobca Android smartfónov aktualizuje svoje zariadenia najrýchlejšie?

Tento systém aktualizovania je príliš zdĺhavý a rozhodne tiež nepraktický. Najnovším aktualizáciám sa prispôsobujú aj vývojári aplikácií a následne môže nastať problém, kedy daná aplikácia nemusí fungovať na všetkých smartfónoch. To spôsobuje najmä rozdielna hardvérová výbava a rôzne verzie softvérov s operačným systémom Android, ktorých je aktuálne viac ako 1,5 miliardy. Z malej časti sa Google snaží riešiť problém aj svojimi poslednými smartfónmi Pixel, ktoré sa budú aktualizovať samé, no je to len kvapka v mori a potrvá ešte veľmi dlho, kým sa situácia na trhu a roztrieštenosť Android smartfónov začne viditeľne meniť.

google-pixel-phone-hands-onzdroj fotografie: Androidpolice

Google už vraj rokuje s neznámymi výrobcami a prostredníctvom projektu Android One chce zlepšovať situáciu na trhu. Ak budú tento plán výrobcovia striktne dodržiavať, softvérový gigant podporí ich úderný marketing.

Pošli nám TIP na článokNovinky