Jazda elektromobilom je iná ako jazda spaľovákom. Na spotrebu elektrického auta vplýva viacero faktorov a tak sa môže tá najefektívnejšia trasa pre elektrické auto líšiť od tej pre spaľovák. Ako informuje AndroidCentral, Google Mapy získavajú novú funkciu, vďaka ktorej vodičov elektrických áut navigujú po „najúspornejšej trase“.

Nová funkcia je už súčasťou beta verzie Google Máp a v najbližších týždňoch by sa mohla rozšíriť pre verejnosť.

Mapy Google pritom už ponúkajú množstvo alternatívnych foriem navigovania. Okrem najrýchlejšej a najkratšej trasy sa môžeš dať navigovať trasou, na ktorej by si mal dosiahnuť najlepšiu spotrebu paliva či trasou, ktorá najmenej uškodí životnému prostrediu. Nový spôsob navigovania určený pre majiteľov elektrifikovaných modelov ťa dovedie do cieľa s čo najlepšou elektrickou spotrebou, píše aj 9to5google.

Na spotrebu elektromobilu vplýva veľa faktorov

Zatiaľ čo spaľováku je v podstate jedno, či jazdi v zime alebo v lete, pri elektromobile vplýva na spotrebu aj vonkajšia teplota. Nový spôsob navigovania pre elektromobily by teda mal počítať aj s týmto poveternostným faktorom.

Google/Screenshot

Okrem iného na elektromobil výraznejšie vplýva vietor či členitosť trasy. Podrobnosti, ako presne bude navigovanie pre elektromobily fungovať a s čím všetkým bude navigácia počítať, zatiaľ nemáme. Určite by však Google Mapy mohli elektrické autá navigovať napríklad po trase, kde je lepšia nabíjacia infraštruktúra a podobne.

Navigovanie pre elektromobily dostáva čoraz viac aplikácií

Funkciu navigovania pre elektromobil získava čoraz viac navigačných služieb. Nedávno podobná funkcionalita pribudla aj do navigácie Waze. Spoločnosť aj vďaka spolupráci s automobilkou VW prináša možnosť vyhľadať nabíjacie stanice priamo v aplikácií. Bez tejto funkcie bola služba Waze pre vodičov elektromobilov praktiky nepoužiteľná. Tu treba pripomenúť, že Waze už od roku 2013 patrí práve Googlu, takže funkcionalita v Google Mapách môže byť veľmi podobná.

Na elektromobilistov myslí aj slovenský vývojár Sygic, ktorý nedávno do svojej navigácie integroval možnosť spustiť a zaplatiť za nabíjanie priamo z ich aplikácie. Táto skvelá funkcionalita pribudla do aplikácie Sygic aj vďaka spolupráci s partnerom GreenWay.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP