Google je široko ďaleko najdominantnejšou technológiou medzi vyhľadávacími nástrojmi a zdá sa, že už ho nebaví hrať druhé husle pokiaľ ide o konverzačné chatboty založené na AI. Aspoň to vyplýva z exkluzívneho rozhovoru, ktorý uskutočnil CEO Sundar Pichai pre Wall Street Journal. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Vyhľadávač Google bude doplnený o AI

Ako ďalej píše portál Futurism, Pichai potvrdil, že do vyhľadávača Google bude už čoskoro integrovaný chatbot s umelou inteligenciou. Táto správa prichádza len pár týždňov po tom, ako spoločnosť sprístupnila svojho chatbota s názvom Bard používateľom v Amerike a Spojenom kráľovstve.

Čo hovoria zahraniční recenzenti na túto stále horúcu novinku, na ktorú si široká verejnosť zatiaľ „nesiahla“, si môžeš prečítať v samostatnom článku.

patiencepending/Pixabay

Bard zatiaľ funguje nezávisle od vyhľadávača Google, má poradovník pre čakateľov, ktorí si ho chcú odskúšať a vlastnú webovú stránku. Hoci Pichai v rozhovore neposkytol žiadne podrobnosti v súvislosti s touto problematikou, a teda ani neuviedol kedy presne dôjde k nasadeniu tejto technológie do praxe, uviedol, že spoločnosť okrem toho pracuje na niekoľkých ďalších vyhľadávacích produktoch založených na umelej inteligencii, píše portál Gizmodo.

„Budú môcť ľudia klásť otázky Googlu a zapájať sa do LLM v kontexte vyhľadávania? Absolútne,“ uviedol v rozhovore pre WSJ Pichai.

Hoci v aktuálnom súboji medzi technologickými gigantami na poli umelej inteligencie má navrch Microsoft, Google nie je bezbranný. Pridanie chatbota založeného na AI do vyhľadávača Google by mohlo byť prvým znakom toho, že štandardný spôsob vyhľadávania bude čoskoro minulosťou.

Niektorí odborníci sa dokonca nazdávajú, že nové vyhľadávače založené na umelej inteligencii používateľom poskytnú  omnoho jednoduchšie a konkrétnejšie odpovede a nie len odkazy na indexované stránky.

Predstava je približne taká, že celý vyhľadávač bude v podstate nahradený umelou inteligenciou, ktorá automaticky dokáže doplniť zadávané myšlienky a otázky, pričom okamžite poskytne najlepšiu odpoveď, či už v podobe webovej stránky, alebo produktu. To je však zatiaľ len „hudba“ budúcnosti.

Google netestuje AI prvýkrát

Nejde o prvý experiment Google s umelou inteligenciou. Stačí si spomenú na neurónovú sieť BERT, čo bol revolučný nástroj na jazykové modelovanie a predikciu ďalších viet. V roku 2021 potom predstavili MUM, ktorý spoločnosť označila v tej dobe za nový míľnik AI v oblasti chápania informácií. MUM je pritom podľa príspevku zverejnenom na blogu Google, 1 000-krát výkonnejší ako BERT a je vytrénovaný v 75 rôznych jazykoch.

Začiatkom tohto roka potom spoločnosť predstavila svoju najnovšiu technológiu Bard. Predstavenie však skončilo pomerne veľkým fiaskom. Spoločnosť Alphabet, ktorá je materskou firmou Googlu, totiž prišla po predstavení o 100 miliárd dolárov z trhovej hodnoty.

K tomu zásadnému prepadu došlo po tom, ako Bard v propagačnom videu nesprávne zodpovedal jednu z položených otázok. Bard v jednej svojej odpovedi na otázku o nových objavoch vesmírneho teleskopu Jamesa Webba uviedol, že JWST bol prvý teleskop, ktorý vytvoril snímky planét mimo slnečnej sústavy.

Pravdou však je, že prvé snímky exoplanét boli vykonané ešte v roku 2004 prostredníctvom teleskopu VLT (Very Large Telescope).

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú