V júni sme informovali o špecifickom hnutí v technologickom svete, kedy najväčšie spoločnosti sľúbili vypustiť zdanlivo rasistické výrazy zo slovníkov a vymeniť ich za nové.

Jedným z prvých aktivistov v tomto smere bol GitHub. Práve ten už začiatkom leta prisľúbil, že zamení výrazy ako „whitelist“ alebo „master“ v dohľadnej dobe. Podľa portálu ZDNet zmena nastane už 1. októbra.

GitHub používa výraz „master“ pri značkovaní primárnej verzie kódu. Ostatní vývojári tak ďalej budujú svoje verzie na tomto kóde, kedy sa neustále vracajú k zdroju, označenému „master“.

Zmena  prebieha postupne

„Všetky úložiská vytvorené od 1. októbra 2020 budú mať základnú vetvu pomenovanú ako main, namiesto pôvodného master,“ uviedla spoločnosť patriaca pod Microsoft v oficiálnej správe.

Doteraz vytvorené vetvy si pomenovanie „master“ zatiaľ ponechávajú. Premenovanie všetkých starších úložísk predstavuje podľa GitHubu mnoho neľahkých prekážok, kedy okrem technickej stránky musí spoločnosť zohľadniť aj individuálne pravidlá jednotlivých vetiev.

Screenshot/GitHub

Spoločnosť však zároveň potvrdzuje svoj plán na najbližšie mesiace: „Bezproblémové premenovanie predvolenej vetvy úložiská zabezpečíme do konca roka. Zároveň zohľadníme automatizáciu všetkých vydaných konceptov a bezstarostný presun zásad ochrany daných vetiev.“

GitHub však nie je jediným technologickým aktivistom v tomto smere. O odstraňovanie rasisticky vyznievajúcich výrazov prejavili začiatkom leta záujem aj Google, IBM, Twitter alebo Linux.

Google napríklad pracuje na zavedení výrazov „blocklist“ a „allowlist“ nahradzujúce zabehnuté slovíčka „blacklist“ a „whitelist“, o čom informoval v júni portál 9to5google. Aktualizované stanovisko k optimalizácii žargónu však zatiaľ vydal len GitHub.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom