Po pristúpení viacerých veľkých firiem k zmene terminológie zdrojového kódu, aby smeroval k väčšej inkluzivite, sa aj Linux rozhodol prijať okamžité zmeny, informuje portál ZDNet.

Zmena sa týka predovšetkým termínov Blacklist/Whitelist a Master/Slave. Na náhradu týchto termínov bolo navrhnuté využiť termíny ako Denylist/Allowlist alebo Leader/Follower, prípadne Initiator/Requester.

Alternatív je viacero, no stále je možné využívať aj staršiu „nevhodnú“ terminológiu pri aktualizovaní existujúcich častí softvéru, alebo pri podpore starších častí jadra, kde sa musia zachovať staršie termíny z dôvodu zaistenia spätnej kompatibility.

Nenechaj si ujsť
Technologické firmy odstraňujú z kódov slová whitelist a blacklist. Sú rasistické

Samotnú zmenu navrhol Dan Williams (na Linux Kernel Mailing Liste) a po potvrdení Linusom Torvladsom (Git) zmena vstupuje okamžite do platnosti. Čo sa týka samotných distribúcií Linuxu týka, tam sa o zmene zatiaľ nehovorí, no je pravdepodobne len otázkou času, kým väčší hráči ako SUSE, Canonical alebo RedHat do svojích verzií zmenu zavedú.

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay (Úprava redakcie)

V súčasnosti je inkluzívny jazyk veľkou témou, do ktorej sa zapája množstvo veľkých firiem, nedávno sme informovali aj o zmenách na sociálnej sieti Twitter. Jediným reálnym problémom pri zmenách dokumentácií alebo názvoch premenných teda ostáva spätná kompatibilita, ktorá musí byť zachovaná, inak môže dôjsť k problémom pri prevádzkovaní staršieho softvéru.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom