Najväčšie technologické spoločnosti sa zbavujú výrazov, ktoré majú podľa akademikov zárodok v otroctve. Jednou z prvých spoločností, ktorá sa výrazov ako „whitelist“ a „blacklist“ zbaví, je GitHub, patriaci pod Microsoft, informuje portál ZDNet.
GitHub pracuje na náhrade výrazov ako „master“ a ďalším podobným, aby sa vyhol akýmkoľvek nechceným referenciám na otroctvo, potvrdil Nat Friedman, CEO Githubu. Dôvodom nahradenia takýchto výrazov je vyjadrenie pochopenia zasiahnutej komunity. Rovnako to spoločnosť chápe ako spôsob, ako sa vyhýbať podnecovaniu k rasovej neznášanlivosti.
Výrazy ako „master“ alebo „slave“ nahradí GitHub alternatívami „main/default/primary“ a „secondary“. Slovíčka „blacklist“ a „whitelist“ spoločnosť vymení za „allow list“ a „deny/exclude list“.
It's a great idea and we are already working on this! cc @billygriffin22
— Nat Friedman (@natfriedman) June 12, 2020
V technologickej komunite ide o zaužívanú terminológiu, kedy výraz „master“ predstavuje základnú verziu kódu, zatiaľ čo jeho odnož je označovaná ako „slave“. Na pôvod týchto výrazov v otroctve poznamenali akademici už v roku 2018.
Ďalšou veľkou spoločnosťou bojujúcou takýmto spôsobom proti rasovým predsudkom je Google. Ten už v októbri minulého roka vydal pravidlá, ako písať rasovo neutrálny kód. Jedným z hlavných cieľov sprievodcu bolo naviesť programátorov k vyhýbaniu sa výrazom „blacklist“ a „whitelist“.
Google is changing instances of "whitelist" and "blacklist" in AOSP to "allowlist" and "blocklist" in an effort to be more inclusive.
Source: https://t.co/afXE2voCa0
H/T @luca020400
Also, this just happened with Grammarly as I was typing this tweet. pic.twitter.com/qRYsslXN0C
— Mishaal Rahman (@MishaalRahman) June 11, 2020
Alternatívou Google, ktorú podľa portálu 9to5google, spoločnosť zavádza aj do tímu pracujúcom na Androide, budú slovíčka „blocklist“ a „allowlist“. Aj táto technologická divízia Google dostala svojho rasovo neutrálneho sprievodcu už v roku 2019.
Aj keď Google začal obmieňať časti kódu obsahujúce výrazy „blacklist“ a „whitelist“ už v máji 2018, až v minulých dňoch sprístupnil kód, ktorý bezpečne zamení všetky prítomné rasisticky pôsobiace výrazy za ich prijateľnejšie alternatívy.
Prečítaj si tiež
Jeden z najbezpečnejších prehliadačov má na krku škandál kvôli obchodovaniu s kryptomenami na úkor používateľov
Google tak chce bojovať proti rasizmu všetkými dostupnými zbraňami. Vývojári majú pred sebou prvú úlohu, ktorou je odstrániť až 2000 kódových referencií na výraz „blacklist“.
Teraz čítajú

Objavili „Jednorožca“. Astronómovia našli najbližšiu čiernu dieru k Zemi

KVÍZ: Herný sviatok roka prichádza. Tento kvíz zvládne na 100 % len ten, kto pozná svet Mortal Kombat

Svet je v pozore. O pár hodín vynesie SpaceX na ISS astronautov na použitej rakete a kapsule

Microsoft prekope základný prvok vo Windows 10. Vylepší výkon a prepojí ho s prehliadačom Edge

AKTUALIZOVANÉ Ingenuity to zvládla znova. Marťanská helikoptéra druhýkrát vzlietla a dostala sa ešte ďalej
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Prekvapenie z čista jasna. Huawei predstavil „svoj elektromobil“, ktorý zmätie špecifickým pohonom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Recyklácii elektromobilov stále nikto nevenuje pozornosť. Pre batériu k nám povolali firmu až z Francúzska

Máš auto a nejazdíš na ňom? Môže ti zarábať tisíce eur ročne. Nová služba poteší všetkých vodičov

Začína éra sonického lietania: Viaceré spoločnosti už pripravujú prototypy. Jedna sa chystá zlomiť rýchlostný rekord
