Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najväčšie technologické spoločnosti sa zbavujú výrazov, ktoré majú podľa akademikov zárodok v otroctve. Jednou z prvých spoločností, ktorá sa výrazov ako „whitelist“ a „blacklist“ zbaví, je GitHub, patriaci pod Microsoft, informuje portál ZDNet.

GitHub pracuje na náhrade výrazov ako „master“ a ďalším podobným, aby sa vyhol akýmkoľvek nechceným referenciám na otroctvo, potvrdil Nat Friedman, CEO Githubu. Dôvodom nahradenia takýchto výrazov je vyjadrenie pochopenia zasiahnutej komunity. Rovnako to spoločnosť chápe ako spôsob, ako sa vyhýbať podnecovaniu k rasovej neznášanlivosti.

Výrazy ako „master“ alebo „slave“ nahradí GitHub alternatívami „main/default/primary“ a „secondary“. Slovíčka „blacklist“ a „whitelist“ spoločnosť vymení za „allow list“ a „deny/exclude list“.

V technologickej komunite ide o zaužívanú terminológiu, kedy výraz „master“ predstavuje základnú verziu kódu, zatiaľ čo jeho odnož je označovaná ako „slave“. Na pôvod týchto výrazov v otroctve poznamenali akademici už v roku 2018.

Ďalšou veľkou spoločnosťou bojujúcou takýmto spôsobom proti rasovým predsudkom je Google. Ten už v októbri minulého roka vydal pravidlá, ako písať rasovo neutrálny kód. Jedným z hlavných cieľov sprievodcu bolo naviesť programátorov k vyhýbaniu sa výrazom „blacklist“ a „whitelist“.

Alternatívou Google, ktorú podľa portálu 9to5google, spoločnosť zavádza aj do tímu pracujúcom na Androide, budú slovíčka „blocklist“ a „allowlist“. Aj táto technologická divízia Google dostala svojho rasovo neutrálneho sprievodcu už v roku 2019.

Aj keď Google začal obmieňať časti kódu obsahujúce výrazy „blacklist“ a „whitelist“ už v máji 2018, až v minulých dňoch sprístupnil kód, ktorý bezpečne zamení všetky prítomné rasisticky pôsobiace výrazy za ich prijateľnejšie alternatívy.

Prečítaj si tiež
Jeden z najbezpečnejších prehliadačov má na krku škandál kvôli obchodovaniu s kryptomenami na úkor používateľov

Google tak chce bojovať proti rasizmu všetkými dostupnými zbraňami. Vývojári majú pred sebou prvú úlohu, ktorou je odstrániť až 2000 kódových referencií na výraz „blacklist“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú