Počítačová spoločnosť Dell vydala bezpečnostnú opravu pre stovky miliónov svojich zariadení dodaných od roku 2009. Spoločnosť SentinelLabs, zaoberajúca sa bezpečnostným výskumom, informovala, že zraniteľnosť sa týka počítačov, tabletov aj notebookov.

Zistená chyba je prítomná v ovládači používanom nástrojmi na aktualizáciu firmvéru v Dell a Alienware zariadeniach, útočníkovi by mohla umožniť obídenie bezpečnostných prvkov alebo spúšťanie kódu a získanie privilégií v zariadeniach.

Útočníci mohli zneužiť 12-ročnú chybu

Celkovo ide o 5 závažných bezpečnostných chýb v module ovládača aktualizácie firmvéru verzie 2.3 (dbutil_2_3.sys) a tento bug bol bez povšimnutia prítomný dlhých 12 rokov. Chyby majú spoločné označenie CVE-2021-21551 a v hodnotení zraniteľnosti a závažnosti CVSS dosiahli vysoké číslo 8,8 z 10. Na väčšine Dell zariadení so systémom Windows nebol tento zraniteľný ovládač predinštalovaný, ale dostal sa tam až po aktualizácii firmvéru používateľom.

Na oficiálnej stránke spoločnosti Dell bol vydaný zoznam viac ako 380 modelov zariadení datované až do roku 2009, ktoré sú týmto ovládačom ovplyvnené. Sú medzi nimi ale napríklad aj nové modely XPS 13 a XPS 15 alebo herné notebooky G3, G5 a G7.

Je tak dosť možné, že ak máš doma alebo v práci Dell zariadenie, pravdepodobne sa bude nachádzať na zozname. Pokiaľ si ale neaktualizoval firmvér (nepravdepodobné, ale stať sa to mohlo), tento problém sa ťa netýka.

NEPREHLIADNI
Adobe Flash Player nenávratne končí. Microsoft zaraďuje „smrteľnú“ aktualizáciu do Windows 10

Spoločnosť Dell, rovnako ako bezpečnostní experti zo SentinelLabs, ale ani za tak dlhú dobu, počas ktorej je bug v zariadeniach prítomný, nezaznamenali žiadne zneužitia tejto chyby hackermi. V často kladených otázkach (FAQ) Dell uvádza, že na to, aby tento bug niekto zneužil, by sa do zariadenia musel dostať prostredníctvom malwaru, phishingového útoku alebo cez povolenie na vzdialený prístup.

Odstránenie chybového ovládača zo zariadenia

Dell ponúka k celej vzniknutej situácii aj návod, ako sa chybového ovládača zbaviť. Odporúča sa stiahnutie najnovšieho ovládača Security Advisory Update – DSA-2021-088, ktorý dbutil_2_3.sys deteguje a odinštaluje zo systému. Alternatívou je odstránenie ovládača zo systému manuálne:

Vyhľadaj ovládač dbutil_2_3.sys v počítači v týchto zložkách:

  • C:\Users\<username>\AppData\Local\Temp
  • C:\Windows\Temp

Ak sa ti ho podarilo nájsť, myšou označ ovládač dbutil_2_3.sys, podrž kláves SHIFT a zároveň s ním stlač kláves DELETE. Ovládač sa zmaže natrvalo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP