Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia pomocou Hubblovho vesmírneho teleskopu sledujú pomerne blízku hviezdu, ktorá je známa ako Betelgeuse a niekoľkokrát sa zdalo, že sa z nej stane supernova.

Ako informuje prostredníctvom tlačovej správy NASA, Betelgeuse sa zotavuje s mohutného výbuchu, kvôli ktorému prišla o značnú časť svojho povrchu.

Nič také nevideli

Betelgeuse odpálila časť svojho viditeľného povrchu ešte v roku 2019 a vedci si spočiatku neboli istí, čo sa vlastne stalo. Dovtedy astronómovia nezachytili žiadnu hviezdu spraviť čosi podobné a mysleli si, že sa jedná o predzvesť blížiacej sa supernovy.

Podľa aktuálnych meraní je totiž Betelgeuse na konci svojho života a kedykoľvek môže dôjsť ku kolapsu jeho jadra. “Kedykoľvek” je však pri hviezdach rozmedzie aj stoviek či tisícok rokov.

NASA/Hubble

Hubblov vesmírny teleskop sa po dlhšej dobe opäť pozrel na túto jedinečnú hviezdu a astronómovia na základe získaných dát zistili, že sa začína zotavovať.

Vnútro tohto červeného superobra, ako opisujú vedci, poskakuje a dochádza tak k výkyvom v jeho jase. Pôvodne pritom dochádzalo k pravidelnému 400-dňovému pulzu. Jednalo sa pritom o pomerne stabilný pulz, ktorý astronómovia pozorovali už približne 200 rokov.

Osvetlí nočnú oblohu

Betelgeuse je desiatou najjasnejšou hviezdou na nočnej oblohe a očakáva sa, že v prípade jeho výbuchu bude žiariť po dobu asi troch mesiacov podobne jasno, ako polovičný Mesiac, informuje portál Astronomy. K ohrozeniu života na Zemi síce nedôjde a divadlo bude viditeľné aj voľným okom.

400 000 000 000-násobok

Vyvrhnutie koronálnej hmoty je pre hviezdy úplne bežné, avšak výron hmoty v roku 2019 bol až 400 miliárd-krát silnejší, než bežný výron koronálnej hmoty Slnka. Došlo k odpáleniu veľkej časti fotosféry, kvôli čomu ostala odhalená chladnejšia časť povrchu s oveľa nižším jasom.

Vedci predpokladajú, že celú udalosť spôsobila obrovská bublina pod povrchom, ktorá dosiahla priemer niekoľko miliónov kilometrov. Výsledkom jej uvoľnenia spod povrchu bol pozorovaný jav, z ktorého sa Betelgeuse ešte stále nezotavil, vysvetľuje Hubble Site.

Screenshot/YouTube

Vyvrhnutá hmota sa premenila na obrovské mračno prachu, ktoré zablokovalo časť svetla a pozorovateľom zo Zeme sa zdalo, že hviezda čiastočne pohasla a pripravovala sa na premenu na supernovu. Spomínané množstvo hmoty pritom dosiahlo hmotnosť porovnateľnú s niekoľkonásobkom hmotnosti Mesiaca.

Keďže je medzi koronálnymi výronmi a vyvrhnutím hmoty takýto rozdiel a pri Slnku podobný jav astronómovia nezaznamenali, myslia si, že sa jedná o úplne odlišný jav vo vlastnej kategórii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú