Elektromobilita je aj v čase krízy spojenej s koronavírusom témou, na ktorú sa nezabúda, ale naopak sa o nej čoraz viac hovorí. Najnovšie sa k nej vyjadril aj Jean Marc Leclerc, CEO Hondy v Kanade, ktorý tvrdí, že samotné elektromobily problém s emisiami nevyriešia, informuje Windsor Star.

Pobočka automobilky Honda v Kanade a jej novovymenovaný generálny riaditeľ sa nedávno vyjadril o elektromobiloch ako o politickej agende. Zároveň tvrdí, že samotným elektrickým vozidlám sa nepodarí splniť ciele týkajúce sa skleníkových plynov.

Svojimi výrokmi tak rozšíril rad kritikov elektrických vozidiel, medzi ktorých patrí aj šéf koncernu PSA, Carlos Tavares, podľa ktorého si elektrické vozidlá kupujú iba „zelení závisláci“.

Zobraziť celú galériu (0)
TASR / Milan Kapusta

Leclerc vyzdvihol všetky typické argumenty proti elektromobilom, a teda že sú príliš drahé, nie sú praktické a sú vlastne len stratou peňazí. Zároveň poznamenal, že dopyt po elektromobiloch nie je dostatočný, aby sa Kanade podarilo splniť záväzky týkajúce sa produkcie skleníkových plynov voči Parížskej dohode.

Prečítaj si tiež
Štúdia vyvracia mýty o škodlivosti elektromobilov. Vo väčšine sveta sú ekologickejšie ako spaľováky

Jean Marc Leclerc tvrdí, že náklady na ich výrobu sú obrovské v porovnaní s tým, koľko sú ľudia za ne ochotní zaplatiť. Vyjadril tak nesúhlas s generálnymi riaditeľmi General Motors a Ford, ktorí sú presvedčení, že elektromobily sú ziskové už teraz, prinajhoršom budú už čoskoro.

„Elektrifikácia je budúcnosť, ale rozdiel medzi politickou túžbou prejsť na vozidlá s nulovými emisiami čo najrýchlejšie a dopytom po nich, je obrovský“, tvrdí Leclerc.

Federálna vláda USA sa v súčasnosti zameriava, aby do roku 2030 vozidlá s nulovými emisiami tvorili 5 až 10 % predajov nových vozidiel, pričom do roku 2040 by už všetky predávané vozidlá mali mať nulové emisie.

Leclerc síce venuje pozornosť potrebe zníženia emisií skleníkových plynov, avšak nechce, aby politici diktovali, akú technológiu majú výrobcovia automobilov používať na dosiahnutie tohto cieľa.

Ako píše Electrek, jedinou inou možnosťou je vodík. Honda napriek tomu pozastavila vývoj vodíkových palivových článkov a Katsushi Inoue, prezident Hondy v Európe, uviedol, že momentálne sa zameriavajú iba na hybridné a elektrické vozidlá.

Zástancom elektromobility nie je ani globálny CEO Hondy Takahiro Hachigo, ktorý je voči elektromobilite skeptický a budúcnosť vidí nie v elektrifikácii áut, ale v zdokonaľovaní efektivity spaľovacích motorov a ich spotreby. Viac si môžeš prečítať v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom