Pozorovaním našej galaxie a kozmických lúčov v nej zistili vedci čosi nezvyčajné. Podľa všetkého je naše galaktické jadro chránené bariérou neznámeho pôvodu, ktorá zabraňuje vniknutiu kozmických lúčov do tohto priestoru, informuje Science Alert.

Obrovský urýchľovač častíc

Výsledky, ktoré predstavili vedci v štúdii práve publikovanej v Nature Communications, dokazujú, že je centrum našej galaxie obrovský časticový urýchľovač. Za účelom skúmania kozmických lúčov sa tím astronómov z Čínskej akadémie vied pozrel bližšie na gama radiáciu v centrálnom molekulárnom mračne.

Toto mračno, známe tiež ako centrálna molekulárna zóna, je množstvo mračien plynov, s hmotnosťou dosahujúcou približne 60 000 000-násobok hmotnosti nášho Slnka. Zapĺňa stred našej galaxie a plyn je tu oveľa hustejší, než v jej zvyšku.

chainfoto24/freepik

Vďaka gama lúčom, ktoré spomínaný tím našiel, dokázali vydedukovať, že je galaktické jadro Mliečnej cesty alebo niečo v jej okolí skutočne časticový urýchľovač. Záhadnú štruktúru sme pritom len nedávno objavili aj v jednej z najbližších galaxií, v Andromede.

Tu sa problematika zauzlila

Avšak podľa výpočtov, ktoré tím vyhotovil, je hustota kozmických lúčov v centrálnej molekulárnej zóne nižšia, než v takzvanom mori kozmických lúčov, teda v okolitom zvyšku galaxie.

Práve na základe toho následne zistili, že sa okolo galaktického jadra nachádza akási bariéra, ktorá zabraňuje vstupu týchto kozmických lúčov. Jednou z teórií, ktorá môže túto bariéru vysvetliť, je kolaps hustejších častí mraku. To môže mať za následok kompresiu magnetických polí, ktoré následne fungujú ako bariéra. Môže tiež ísť o magnetohydrodynamickú turbulenciu, ktoré môžu nastať pri prúdení magnetickej kvapaliny.

NASA/MSFC/Meteoroid Environment Office/Bill Cooke

Ďalšou možnosťou je, že podobne ako v Slnečnej sústave solárny vietor, v galaxii zase galaktický vietor chráni jej jadro a odráža kozmické lúče. Ako píše New Scientist, tento fenomén môže následne nastávať v ešte väčšej škále a ovplyvňovať kozmické lúče, ktoré sa šíria medzi jednotlivými galaxiami.

Pomôže trojrozmerný model

Odpoveď zatiaľ nie je ani trochu jasná a vedci potrebujú vykonať dodatočný výskum. Obzvlášť nápomocný môže byť nový, oveľa detailnejší trojrozmerný model centra galaxie. Zostrojiť čosi také je však pomerne náročné, keďže je zložité pozorovať štruktúru, v ktorej sa nachádzate.

Naša galaxia pritom neprestáva prekvapovať a ešte sa zrejme máme čo učiť. Záhadná bariéra nie je jediná štruktúra, ktorú sme v poslednej dobe s prekvapením objavili. Len nedávno vedci zaznamenali v Mliečnej ceste neznámy objekt, ktorý môže podľa čínskych astronómov dosahovať dĺžku až 16 300 svetelných rokov. Doteraz sme ho pritom nevideli.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú